Pierwsze seryjnie produkowane auto na wodór


Wodorowa Toyota Mirai / foto. inhabitat.com

W przyszłym miesiącu do salonów motoryzacyjnych w Japonii trafi Toyota Mirai – pierwsze seryjnie produkowane auto na wodór. 

Oficjalna prezentacja pierwszego seryjnego auta na wodór odbyła się w tym tygodniu równocześnie w Tokio oraz w mieście Newport Beach w Kalifornii.

Mechanizm napędowy Toyoty Mirai będzie bazować na reakcji wodoru z tlenem, podczas której będzie powstawać prąd napędzający silnik elektryczny. Toyota ocenia, że po zatankowaniu zbiorników z wodorem Mirai można przejechać ok. 650-700 km. 

W największych japońskich miastach Toyota zbudowała dla przyszłych kierowców Mirai już ok. 30 punktów ładowania.

W Japonii Mirai ma kosztować netto 6,7 mln jenów, czyli ok. 57,5 tys. dolarów. Jego cenę obniżą jednak o 1/3 subsydia do zakupu ekologicznych aut, które oferuje rząd w Tokio.

Ulgi na zakup aut z ekologicznym napędem obniżą cenę Mirai również w USA, gdzie auto na wodór ma trafić w przyszłym roku. Dzięki stanowym i federalnym preferencjom cena Mirai w USA spadnie z nominalnego poziomu ok. 57,5 tys. dol. do 45 tys. dol.

Prezentacją Mirai japoński koncern motoryzacyjny po raz kolejny potwierdza, że w rozwoju nowych technologii napędu idzie swoją drogą. Toyota to prekursor napędu hybrydowego. Wiele lat temu stawiając na ten sposób napędu Japończycy zdobyli pozycję lidera na rynku hybryd, a najczęściej kupowanym na świecie autem z napędem hybrydowym jest Toyota Prius.

Teraz, gdy inni producenci samochodów stawiają na rozwój aut na baterie magazynujące energię elektryczną, Toyota prezentuje auto z alternatywnym dla EV, ekologicznym napędem.

Konkurencję dla Mirai chcą jednak wkrótce stworzyć BMW, Mercedes, Hyundai czy Honda, która zapowiada sprzedaż swojego wodorowego modelu na przełomie 2015/2016 r.

gramwzielone.pl

Komentarze 3 to “Pierwsze seryjnie produkowane auto na wodór”

  1. śledzior Says:

    niczego sobie.ciekawe czy mirai w polsce będzie się sprzedawać.

  2. BUMBI Says:

    toyota obiecywała seryjnie produkowany samochód na ogniwa paliwowe od dawna. No i Marai debiutuje wreszcie. Pewnie nie jestem osamotniona w duzych nadziejach jakie w tej technologii pokładam. najwyższy czas odciąć się od ropy.

  3. hulak Says:

    łoł iście futurystyczne auto ne tylko pod kątem rozwiązań technicznych, ale też jeżeli mowa o deasignie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: