Słodkie napoje gazowane znacznie wzmagają agresję u dzieci


Słodkie napoje gazowane to idealny złodziej zarówno witamin, jak i cennych minerałów (magnez, potas, wapń). Działają one wielokierunkowo – nie tylko poprzez zawartość szkodliwego i uzależniającego cukru, ale także poprzez kwasy fosforowe, barwniki i szereg innych związków chemicznych.

Przyczyny tego co określa się jako „ADHD” są na pewno złożone, ale wiele wskazuje na to, że może to być brak mikroelementów, w tym magnezu, spowodowany właśnie przez napoje gazowane. Wielu ludzi cierpi na chroniczny niedobór magnezu, a sprawy nie załatwiają niestety preparaty z apteki, które po pierwsze mają zbyt niską dawkę, a po drugie – często mają całkowicie nieprzyswajalną dla organizmu postać.

O problemie dawkowania magnezu i jego właściwej postaci chemicznej, pisałem poniżej:
http://kefir2010.wordpress.com/2014/04/29/duze-dawki-magnezu-lecza-choroby-emocji-i-psychiki/

Niestety, ale obecnie napoje gazowane są częstym elementem diety dzieci i nastolatków. Rodzice mylnie myślą, że jak dadzą młodej osobie raz, dwa razy w tygodniu taki napój, to nic się nie stanie. Tymczasem gusta kulinarne kształtują się właśnie za młodu, a tego typu napoje mają to do siebie, że maksymalnie łechczą podniebienie, są smaczne. Tak więc stają się coraz częstszym elementem menu, aż do powstania chorób, głównie otyłości. Jestem zdania, że jeśli wycofywać toksyny żywnościowe z menu, to radykalnie i na zawsze. W przypadku dzieci – uczyć od małego zdrowych pokarmów.

Słodkie napoje gazowane wzmagają agresję

Cytuję: „Czy Twoje dziecko zachowuje się agresywnie i ma problemy z koncentracją? Jeżeli tak, to odizoluj swoją pociechę od słodkich, gazowanych napojów. „Journal of Pediatrics” publikuje wyniki amerykańskich badań z których wynika, że pięciolatki, które piją duże ilości słodkich napojów gazowanych wykazują więcej agresywnych zachowań i mają problemy ze skupieniem uwagi.

Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku, University of Vermont w Burlington oraz Harvard School of Public Health w Bostonie wzięli pod lupę wyniki badań dotyczące około 3 tys. pięciolatków oraz ich mam z 20 dużych miast w USA. W ramach projektu „Fragile Families and Child Wellbeing Study” mamy wypełniały ankiety dotyczące zachowań i diety swoich dzieci. I co się okazało?

Prawie połowa badanych maluchów piło co najmniej jeden słodki, gazowany napój dziennie, a aż 4 proc. po taki napój sięgało cztery razy w ciągu całego dnia. Analizując kwestionariusze naukowcy zauważyli pewien związek – im więcej dzieci piły słodkich napoi gazowanych, tym częściej przejawiały agresywne zachowania. Częściej też miały problem z nauką i koncentracją, niż ich rówieśnicy, których dieta pozbawiona jest tego typu napoi. Z największymi problemami borykały się dzieci, które spożywały 4-5 słodkie napoje dziennie.

W jaki sposób słodkie napoje mogą wpływać na zachowanie? Są to produkty przetworzone, które zawierają często konserwanty, barwniki, a także kofeinę. Niektóre z tych dodatków naukowcy powiązali z zaburzeniami snu czy z impulsywnością.

Naukowcy uważają, że badania nie stanowią wystarczającego dowodu na to, że słodkie napoje gazowane są odpowiedzialne za agresywne zachowanie u 5-latków. Zdaniem badaczy, należy wziąć pod uwagę wychowanie i otoczenia dziecka, by wyniki były bardziej wiarygodne.

„Choć w naszych badaniach nie byliśmy w stanie zidentyfikować dokładnej przyczyny odpowiedzialnej za związek między piciem słodkich napojów gazowanych a zaburzeniami zachowania u dzieci podejrzewamy, że ograniczenie ich konsumpcji mogłoby ograniczyć lub wyeliminować te problemy” – skomentowała wyniki badań współautorka badań dr Shakira Suglia.”

Na podstawie: Journal of Pediatrics

http://kefir2010.wordpress.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: