Islandczycy zrywają negocjacje z UE na temat członkostwa


Rząd Islandii ogłosił ostateczną decyzję: Przerywamy rozmowy z Unią Europejską i nie zamierzamy wprowadzać do niej naszego kraju. Losy Islandii w Unii Europejskiej wisiały na włosku już od kilku miesięcy. Wcześniej zawieszono negocjacje.

Ostateczna decyzja rządu Islandii podyktowana jest troską o interes gospodarczy kraju. Jednym z najważniejszych źródeł dochodów tego państwa jest rybołówstwo. Tymczasem unijna biurokracja wymaga wprowadzenia limitów na połowy. Dla Islandii mogłoby to oznaczać poważne problemy gospodarcze i wpędzenie się w kolejny kryzys. Islandczycy do dziś liżą rany po wstrząsie gospodarczym z 2008 roku.

O rezygnacji z członkostwa w UE poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Islandii, Gunnar Bragi Sveinsson. Dodał, że jego decyzja jest odzwierciedleniem woli większości jego narodu. Natomiast unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Stefan Fuele stwierdził, że taka decyzja Islandii to dla niego cios i że trudno się z tym pogodzić. Jednocześnie zachęcił islandzkiego ministra do kontynuowania negocjacji z Unią Europejską.

http://dakowski.pl/

Reklamy
Napisane w 1 - INFO. Tagi: , . 4 Komentarze »

Komentarze 4 to “Islandczycy zrywają negocjacje z UE na temat członkostwa”

 1. Szpila Says:

  Unijny układ europejski jest wporządku. jednak wymaga wielu poprawek. Unia tak, ale jako konfederacja państw. Zachowanie narodowych wyrobów spożywczych, przemysłowych, itd. Narodowe rządy nieskorumpowanych polityków i urzedników. Taka zdrowa sytuacja spowoduje głównie konkurencyjnośc rynkową i niezalezność finansową państw. Wówczas będzie można mówić o wzajemnej pomocy. Natomiast obecnie mamy sytuację zależności wdszelkiej maści. Każde piardnięcie na giełdzie w Nowym, czy Starym Jorku, czy kryzys jakiegoś kombinatora giełdowego (np. małego banku) powoduje reakcję łańcuchową nieuzasadnionych wydatków. Mądrych nie sięją, dlatego jest ich niewielu. Głupców można spotkać za każdym rogiem. Wystarczy naobiecach i będzą jedni z ręki. Pozytywne przykłady to: Islandia, Węgry. Negfaywu nie będę wymieniał, bow nim żyjemy. Nawet słońce jest reglamentowane – kótko i intensywnie – niech się nałykają, a potem szarość.
  Pozdrawiam

 2. Mirosław Dakowski Says:

  A politycy sejmowi (partyjniaccy) jak ognia unikają sprawy zmiany ordynacji na JOW. Boja się. Nas.

 3. kama Says:

  Mają niezależny, niezawisły, nieskorumpowany , narodowy rzad. U nas wszystko na odwrót- chyba żę to zmienimy.

 4. JoAnna Says:

  mają rację, u nas niestety to nie przejdzie….wprowadzą euro, i pójdziemy z torbami…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: