„Odkrywca” ADHD wyznaje, że to fikcyjna choroba


ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) tłumaczy się jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. O ADHD słyszymy już od dawna. Nadpobudliwe dziecko, które w nadmiarze energii „skacze po ścianach” doprowadzając tym samym swoich opiekunów do kresu wytrzymałości, szybko otrzymuje etykietkę „ADHD”. Za przyczynę ADHD podaje się uwarunkowania genetyczne (jeśli trudno ustalić wyraźną przyczynę, najłatwiej zrzucić na geny), osoby z ADHD według powszechnej wersji mają specyficzne wzorce pracy mózgu. Jednak czy aby na pewno? Artykuł, który jakiś czas temu wpadł w moje ręce (link do artykułu na końcu tekstu) zburzył moje dotychczasowe wyobrażenie o ADHD – „odkrywca” ADHD, Leon Eisenberg, kilka miesięcy przed śmiercią (2009 r.) wyznał, że ADHD to fikcyjna choroba.

„ADHD to fikcyjna choroba”

głosi cytat z ostatniego wywiadu z „ojcem ADHD” na okładce niemieckiego pisma „Der Spiegel” – wydanie z dnia 2 lutego 2012 roku. Po co „tworzyć” chorobę? Jak pokazuje przykład chociażby nowotworu – na chorobie można całkiem nieźle zarobić. Najpopularniejszym sposobem „leczenia” ADHD jest farmakoterapia z lekiem Ritalin na czele. Tylko w samych Niemczech sprzedaż leków na ADHD wzrosła z 34 kg (w 1993 roku), do 1760 kg (w 2011 roku) – co oznacza 51 krotny wzrost sprzedaży (!). W Stanach Zjednoczonych co dziesiąty chłopiec wśród dziesięciolatków codziennie zażywa leki na ADHD. A jest to tendencja rosnąca.

Szwedzka Narodowa Komisja Doradcza w sprawie Bioetyki* (NEK) skrytykowała użycie Ritalinu. W opinii NEK z 22 listopada 2011 roku czytamy, że środki farmakologiczne zmieniają zachowanie bez żadnego wkładu ze strony dziecka. Doprowadziło to do ingerencji w wolność i prawa człowieka, ponieważ środki farmakologiczne wywołują zmiany w zachowaniu, ale nie uczą dzieci jak samodzielnie osiągnąć te zmiany. W ten sposób dzieci są pozbawiane umiejętności uczenia się na doświadczeniu, ich wolność jest ograniczona, a rozwój zablokowany. Zadaniem psychologów, nauczycieli i lekarzy jest bycie mądrym przewodnikiem dla dziecka w jego naturalnym rozwoju.

Kariera Leon’a Eisenberg’a

Amerykański psychiatra „stworzył” ADHD w 1968 roku. Jego naukowe badania nad ADHD miały niewątpliwie jeden sukces – przyczyniły się do wzrostu sprzedaży leków. Eisenberg zajmował znaczące stanowiska: w latach 2006-2009 zasiadał w Komisji do klasyfikacji chorób DSM V i ICD XII Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, otrzymał nagrodę Ruane Prize za badania psychiatryczne dzieci i nastolatków. A przede wszystkim – był liderem w dziecięcej psychiatrii przez ponad 40 lat.

Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale „stworzyć” chorobę nie jest trudno – wystarczy sięgnąć do źródła, czyli do zespołu decydującego o klasyfikacji chorób (DSM – klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub ICD – Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych). Na takiej klasyfikacji opiera się później reszta świata. Amerykańska psycholog Lisa Cosgrove odkryła finansowe powiązania między przemysłem farmaceutycznym a zespołem członkowskim, który miał decydować o klasyfikacji chorób DSM-IV. Według Lisy i jej współpracowników, 56% zasiadających w zespole członkowskim DSM miała owe powiązania, jeszcze gorzej wyglądała sytuacja w przypadku zespołu do „Zaburzeń Nastroju” i „Schizofrenii i Innych Zaburzeń Psychicznych” – tu 100% członków czerpało korzyści finansowe ze współpracy z przemysłem farmaceutycznym. Powiązania są szczególnie wyraźne, gdy pierwszą „linią leczenia” są leki. W kolejnej edycji (DSM-V) sytuacja jest podobna.

Artykuł, który wpadł w moje ręce odsłania inną twarz ADHD – choć fakt istnienia takiej „choroby” już „wrósł” w naszą świadomość i być może trudno będzie przyjąć inny punkt widzenia, na pewno warto spróbować spojrzeć inaczej. Jeśli jednak ktoś z czytelników ma w rodzinie/szkole/wśród bliskich osobę nadpobudliwą i święcie wierzy w to zaburzenie, gdyż ma na to dowody, proszę pamiętać o trzech rzeczach:

– żyjemy w czasach, gdzie chociażby w żywności znajdują się dodatki, które oddziałują na całe nasze ciało, w tym i układ nerwowy, wywołując zaburzenia zachowania, problemy z koncentracją i szereg innych dolegliwości. Wśród kilku „winowajców” jest cukier rafinowany, nadmiar węglowodanów prostych, barwniki spożywcze;

– system edukacji pozostawia wiele do życzenia – głównym zarzutem jest to, że nie zapewnia odpowiednich warunków do rozwoju osobowości. Tłumiąc rozwój jednostki możemy spodziewać się wszystkiego, tylko nie „normalnego” zachowania;

– istnieje wiele czynników, których wpływ nie jest do końca zbadany, a które weszły na stałe do naszego życia – np. promieniowanie elektromagnetyczne, nanododatki do żywności;

Zainteresowanych odsyłam do oryginalnego artykułu – „Inventor of ADHD: ADHD is a fictitious disease

http://www.samouzdrawianie.pl/

Reklamy
Napisane w 1 - INFO, Zdrowie. Tagi: . 5 Komentarzy »

Komentarzy 5 to “„Odkrywca” ADHD wyznaje, że to fikcyjna choroba”

 1. Mama Says:

  nikt rodziców nie zmusza do brania kredytów. Ludzie nie są cierpliwi, muszą MIEć tu i teraz, kosztem dzieci, a potem tłumaczą, że muszą dużo pracować bo mają długi. To wasz wybór czy rezygnujecie z majątków, lepszych aut itp, by poświęcić się dzieciom dla ich dobra czy opływacie w luksusy, jednocześnie okłamując siebie – że nie macie wyboru. To jedno z najdramatyczniejszych kłamstw powtarzanych jak mantra przez ludzi. Waszą winą lub zasługą jest to co dzieje się z Waszymi dziećmi.
  Napisała mama 2 wspaniałych synów, dla których zrezygnowała z kasy kariery. A do pracy właśnie wracam, na spokojnie i bez ciśnień. Nadal synowie są najważniejsi.

 2. Dunia Says:

  Sama bez pomocy wychowywałam swoje dzieci. Oczywiście razem z mężem. On był obecny ale gros obowiązków wychowawczych ja wyypełniałam. Teraz pomagam córce wychowywać i opiekuję się jej córeczkami.
  I byłam nianią dla trójki chłopaków. Stwierdzam z całą odpowiedzialnością , ze taka choroba i jej podobne różne „…grafie” są wymysłem lekarzy i maszynką farmaceutów do robienia pieniędzy. A przede wszystkim usprawiedliwieniem rodziców i wychowawców z braku czasu i chęci aby wychowywać i należycie opiekować się dziećmi.

 3. Ewa Says:

  Aby zgłębić temat, polecam Wam książkę pt. Mądrzy rodzice. Tam jest dokładnie wyjasnione, dlaczego dzieci zachowują się tak a nie inaczej, czyli np. biegają, skaczą, wiercą się, wygłupiają wtedy, kiedy my dorośli byśmy tego nie chcieli… dzieci nie robią tego celowo, a raczej wynika to z ich obecnego rozwoju – obecnego stanu ich mózgów

 4. JoAnna Says:

  i jeszcze jeden czynnik-brak należytej uwagi rodziców…coraz częściej zbywamy dziecko, tłumacząc że nie mamy czasu, dajemy im nowinki technologiczne-telefony komórkowe, konsole do gier, nieograniczony dostęp do internetu….wszystko po to, żeby mieć tak zwany święty spokój.

  • Kamila Says:

   niestety teraz żeby utrzymać rodzinę to pracujemy tyle że po prostu nie mamy czasu,a jeśli do tego mamy trójkę dzieci to jest bardzo ciężko wszystko upilnować i jeszcze każdemu poświęcić tyle uwagi ile byśmy chcieli, szczęście mają ci, którzy mają do pomocy (choćby czasem) ciocie czy babcie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: