Paracetamol nie taki bezpieczny


Prawie połowa rodziców podaje swoim dzieciom lekarstwa na kaszel i przeziębienie, których one wcale nie potrzebują. Co więcej, mogą spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu – nawet te, które jak paracetamol, od lat uznawane są za najbezpieczniejsze.

Zatkany nos, ból głowy, kasłanie… martwisz się o swoje wychuchane dziecko, więc od razu lecisz do apteki po odpowiednie medykamenty. Zwłaszcza, że jest ich cała gama. Producenci leków zapewniają o skuteczności swoich preparatów i ich bezpieczeństwie również w przypadku najmłodszych. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu niektóre substancje były zarezerwowane na silne dolegliwości u dorosłych, a leczenie maluchów polegało głównie na wygrzewaniu się w łóżku, jedzeniu rosołu, piciu mleka z miodem i syropu z cebuli.

Dziś jest inaczej. „Dorosłe leki” mają swoje dziecięce odpowiedniki z mniejszą zawartością substancji aktywnej. Rodzice podążają za reklamowymi sloganami – po co pozwalać maluchowi przechorować przeziębienie na naturalnych metodach, skoro można ukrócić te niedogodności, zaoszczędzić mu bólu, a sobie czasu – podając lek? Czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Michigan wykazały, że 44 proc. rodziców dzieci do 4 roku życia, podaje im preparaty na kaszel i przeziębienie. Substancją czynną jest w ich przypadku paracetamol (w USA znany jako acetaminophen), powszechnie uznawany za jeden z bezpieczniejszych leków, nawet u bardzo małych dzieci (w Polsce dopuszczony do stosowania od 3 miesiąca życia).

Dalsze analizy przeprowadzone przez ekspertów udowodniły, że tego typu preparaty nie tylko nie są skuteczne w przypadku dzieci, ale mogą im wręcz zaszkodzić. Wywołują senność, przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, a nawet drgawki. Dowiedziono również, że nie niwelują objawów choroby, tak jak dzieje się to w przypadku dorosłych.

http://dzieci.pl/

Reklamy

Komentarze 2 to “Paracetamol nie taki bezpieczny”

 1. ewa Says:

  prawda.znam osobe ktora przedawkowała paracetamol / niestety z mysla o samobójstwie/bylo tego sporo.na szczescie wyszla z tego po 2 mies pobycie w szpitalu ,paracetamol zniszczyl wszystko-nerki nie pracowaly,wątroba wyłączona,zmiany w mięśniach ,układzie oddechowym,walka o życie trwala długo,ale skonczyla sie sukcesem.na razie jest ok,ale czy konsekwencji nie bedzie w przyszlości? nie wiem .szczęscie w nieszczęściu,działo sie to nie w Polsce,więc opieka lekarska i leczenie na innym poziomie.Ale radze uwazac to naprawde niesamowita TRUCIZNA

  Obraz kliniczny i rozpoznanie

  Początkowo występują niekiedy tylko nudności i wymioty, które mogą ustąpić w ciągu 24 h; jeśli utrzymują się dłużej i pojawia się tkliwość w okolicy wątroby, zwykle zapowiada to martwicę wątroby. Występuje żółtaczka, wzrost stężenia bilirubiny i aktywności aminotransferaz w surowicy, zwiększenie INR z objawami skazy krwotocznej, hipoglikemia, kwasica metaboliczna, senność, śpiączka, skąpomocz. Ostra niewydolność wątroby.

  • Natas Says:

   zgodnie z wiekowym już powiedzeniem Paracelsusa przytoczę, co zawsze powtarzam: „WSZYSTKO JEST TRUCIZNĄ I NIC NIE JEST TRUCIZNĄ, BO TYLKO DAWKA CZYNI TRUCIZNĘ”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: