Ministerstwo potwierdza: prezydent będzie mógł odbierać tytuł profesora. Nowelizacja ustawy – w toku


Ministerstwo nauki potwierdza informacje, że przygotowuje rozszerzenie uprawnień prezydenta w zakresie przyznawania tytułów profesorskich. Plany te tłumaczy koniecznością uzupełnienie luki prawnej.

Przygotowywaną przez ministerstwo nowelizację ustawy oprotestowała Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność. Przestrzegał przed niebezpiecznymi propozycjami zmian w prawie o szkolnictwie wyższym – szczególnie w zakresie poprawki dającej „możliwość kontrolowania przez Prezydenta RP decyzji Centralnej Komisji w sprawie nadawania tytułu profesora, a nawet cofnięcia jej postanowienia”. Obecnie tytuł profesora nadaje Prezydent RP po zatwierdzeniu przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów wniosku uczelni macierzystej w sprawie nadania tytułu naukowego. Tytuł ten jest przyznawany w Polsce dożywotnio.

Próbując zweryfikować informacje związkowców zwróciliśmy się o wyjaśnienia do rzecznika ministerstwa nauki. Po przeszło tygodniu – nadeszła odpowiedź, którą publikujemy w całości:

Szanowna Pani Redaktor,

w odpowiedzi na Pani pytania informuję, że nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym przygotowywana jest obecnie przede wszystkim z uwagi na konieczność wprowadzenia regulacji dotyczących ułatwienia dostępu do studiów wyższych osobom dojrzałym (25+) w ramach uczenia się przez całe życie, zapewnienia lepszej jakości kształcenia przy uwzględnieniu autonomii programowej uczelni, dostosowania funkcjonowania uczelni do skutków niżu demograficznego, a także doprecyzowania niektórych rozwiązań w oparciu o doświadczenia z wdrażania reformy szkolnictwa wyższego z 2011 r.

Projekt założeń w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw został w dniu 28.11.2012 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych, a także do konsultacji społecznych, w tym do Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”. Stanowisko KSN NSZZ „Solidarność” wpłynęło dnia 27.12.2012 r. i zostało poddane analizie w MNiSW.

Proponowane zmiany w procedurze nadawania tytułu naukowego profesora – możliwości stwierdzenia przez Prezydenta RP utraty mocy postanowienia w sprawie nadania tytułu profesora – wprowadzane są ze względu na to, iż w dotychczasowych rozwiązaniach Prezydent RP nie ma takich uprawnień nawet w przypadku stwierdzenia przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów nieważności postępowania w sprawie nadania tego tytułu.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kamil Melcer

Do pytań dotyczących zarzutów NSZZ „Solidarność” o upolitycznienie świata nauki – ministerstwo się nie odniosło.

ansa

http://wpolityce.pl/

Reklamy

Komentarze 3 to “Ministerstwo potwierdza: prezydent będzie mógł odbierać tytuł profesora. Nowelizacja ustawy – w toku”

 1. lechich@o2.pl Says:

  To jest ich ta demokracja bandy i buszmenów ! No co profesorku zachciało ci się mieć odmienne zdanie i jeszcze swoje , to won z nasz uczelni . Nasza jest nuka ,prawo , własność i władza . Tubylcu pamiętaj wara ci-bo władza działa i pamięta ! Czy jeszcze Bracie Polaku masz złudzenia , kto niszczy twój dom ! JEŚLI TAK TO ZABEZPIECZ SOBIE MIEJSCE NURKA ŚMIETNIKOWEGO .
  Przyjaciel ludzi myślących

 2. Stachu Says:

  uPOśledzony będzie rozdawał tytuły ? BUL trawi me trzewia

 3. ciociababcia Says:

  W pierwszym rzędzie „zabiorą się” za Jagiellonkę, uniwersytety katolickie – pewnie za Panią prof.dr Pawłowicz – a co! niech nie pyskują!
  Ja w działanich tej władzy nie widzę działań pozytywnych dla Polski, tylko polityczne posunięcia celem utrzymania się na stołkach.
  Prezydent , z animuszem zacznie do bulu i bez nadzieji działać.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: