Żydowski parlament obraduje w… Krakowie


Europejski Parlament Żydowski (EJP) rozpoczął wczoraj swoje obrady w sali obrad krakowskiej rady miasta. To nowa instytucja powołana przez Europejską Unię Żydów, a wyłoniona w drodze głosowania internetowego. Pomysłodawcą powołania takiej instytucji był Szimon Peres, prezydent Izraela. W parlamencie zasiada 120 posłów z 45 krajów całego kontynentu. Działalność parlamentu finansuje ukraiński miliarder Igor Kolomoisky.

Europejski Parlament Żydowski powstał w ubiegłym roku, ale szybko zyskuje na znaczeniu. Zaraz po inauguracji parlamentu, jego przedstawiciele zostali przyjęci przez premiera i ministra spraw zagranicznych Izraela, a także króla Jordanii.Główna siedziba EJP znajduje się w Brukseli. Obraduje w tamtejszym gmachu Parlamentu Europejskiego, gdzie dotąd trzykrotnie spotykał się na swoich sesjach. Spotkanie w Krakowie jest pierwszym poza Brukselą.

Jego gościem był wczoraj ambasador Izraela w Polsce.

Na sali obecni byli także polscy posłowie Jarosław Sellin (PiS), Marcin Święcicki i Beata Małecka-Libera (oboje PO) – przewodnicząca polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Dziś na sesji ma się pojawić Igor Kolomoisky, do którego należą m.in. linie lotnicze Aerosvit, które do niedawna utrzymywały połączenie Ukrainy z Krakowem i klub piłkarskiDnipro Dniepropietrowsk.

Posłów powitał prezydent Jacek Majchrowski, który wskazał na wielowiekową tradycję tolerancji i wielokulturowości Krakowa. Współprzewodniczący parlamentu Joel Rubinfeld (Belgia) mówił o trzech powodach zorganizowania sesji właśnie w Krakowie. Pierwszy to fakt, że Polska była przed II wojną światową centrum życia żydowskiego. Drugi to odradzanie się tutaj tego życia obecnie. – A po trzecie, Polska od kilkudziesięciu lat jest przyjacielem państwa Izrael – podkreślał.
Parlament jest organizacją lobbingową. Za główne cele stawia sobie walkę z antysemityzmem i promowanie interesów państwa Izrael w Europie.

Joel Rubinfeld, składając wczoraj sprawozdanie z działalności parlamentu podkreślił, iż współczesny antysemityzm w Europie ma różne oblicza. Inny jest na zachodzie kontynentu, gdzie napędza go konflikt żydowsko-muzułmański, a najtragiczniejszym przejawem było zastrzelenie uczniów w żydowskiej szkole w Tuluzie. Na przykładzie Estonii i Węgier mówił o odradzaniu się nazizmu. Przedstawiciele parlamentu interweniowali w obu tych krajach. Podobnie zareagowali, gdy w internetowym sklepie firmy Apple pojawiła się antysemicka aplikacja.

Wśród żydowskich posłów są dwie Polki. Jedna z nich to Klaudia Klimek, przewodnicząca krakowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jest przewodniczącą komisji ds. mediów.

– Zależy nam na tym, by zademonstrować, że chodzi nam nie tylko o te ważne i tradycyjne dla organizacji żydowskich kwestie jak Holocaust czy antysemityzm, ale także upowszechniać wiedzę o współczesnym życiu żydowskim w Europie. Dlatego przygotowaliśmy projekt stworzenia sieci dziennikarzy obywatelskich, którzy będą informowali o przejawach tego życia – tłumaczy Klaudia Klimek.

Krakowska sesja ma się zakończyć m.in. przyjęciem konstytucji parlamentu, czyli jego statutu. Dzisiejszy dzień posłowie spędzą w Muzeum Auschwitz, a po wieczornych obradach w Krakowie spotkają się na gali w hotelu Sheraton.

http://gazetawarszawska.com/

Reklamy

Komentarzy 10 to “Żydowski parlament obraduje w… Krakowie”

 1. DGP Says:

  Dwa lata temu kpowalem samochod w Anglii. Sprzedawca okazal sie zyd ktory mial mala firme i pare aut na sprzedasz. Jak dobilismy targu to rozmowa zeszla na kryzys i banki. W tym momecie koles zaczol tak narzekac na zydow ze az sam nie moglem uwierzyc. Skarzyl sie tez ze jak mowi o chciwosci zydowskich bankierow i finansjery orazo ich przekretach to nazywaja go antysemita „Tylko jak ja mam byc antysemita jak ja jestem semita? Czyli co mam bys anty sam sobie” mowil.

 2. Z.O. Says:

  Antysemita, to nie ten kto nie lubi Żydów. Antysemita, to ten, którego nie lubią Żydzi.

 3. lulu Says:

  zydzio i zydzia robia miejsce wasze ulice nasze kamienice

 4. Romek Says:

  Żydzi byli głównie wywożeni do Brzezinki, a nie do Oświęcimia. Nie wiem na czym ma polegać to kłamstwo Żydów wobec innych narodów, szczególnie wobec narodu polskiego? To Polacy byli pierwszymi więźniami obozu w Oświęcimiu, a Żydzi pełnili tam funkcję strażników. Również jestem zdania, że Żydzi powinni opuścić Polskę. Cały świat musi się liczyć z Żydami, ale Żydzi nie liczą się z nikim, bo tak mówi ich księga bzdur, zwana dalej Talmud.

 5. z Says:

  Czy żeby skomentować ten tekst muszę być antysemitą?

 6. Sly Says:

  Tak pewnie zrobimy…

 7. Rudy Says:

  Zlo dobrem zwyciezaj.I charuj za darmo dla tego bydla syjonistycznego

 8. gr Says:

  jude raus!!!!!!!!!!!!

  • Rudy Says:

   Zlo dobrem zywyciezaj.I zap………aj za miske zupy dla nich.To co oczekuje te bydlo od ciebie.

  • PP Says:

   Niech obradują w Auchwidz..mamy dosyć syjonistów która to ideologja jest gorsza od faszyzmu.Mam za dużo lat aby z nimi walczyć.Ale młodzi powinni wyeleminować z naszej ojczyzny tych szczurów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: