Chrystus = Egipski Horus ?


Llogari Pujol
(ur. w 1939 r.), Katalończyk, były
ksiądz, studiował teologię na
uniwersytecie w Strasburgu, biblista,
badacz tekstów staroegipskich.
Wspólnie z żoną napisał
książkę „Jezus, 3000 lat przed
Chrystusem. Faraon zwany Jezusem”.

Faraon zwany Jezusem
Ten wywiad wywołał burzę. Teolog Llogari Pujol, były ksiądz, który stracił wiarę, twierdzi, że korzeni chrześcijaństwa powinniśmy szukać pięć tysięcy lat temu, w starożytnym Egipcie. Faraon był wtedy uważany za boga-człowieka, zrodzonego z dziewicy i zmartwychwstającego po śmierci.

Llogari Pujol: Boże Dziecię nie narodziło się 2 tysiące lat temu…

To wiadomo, jest różnica w kalendarzu o dwa, trzy lata…

Nie, nie o to mi chodzi, mam na myśli okres sprzed 5000 lat. Idea dziecka-boga zrodziła się około 3000 roku
przed Chrystusem.

Jak to? O jakim dziecku-bogu pan mówi?

O faraonie! O postaci faraona w starożytnym Egipcie: uważano go za syna boga.

Nie widzę związku między faraonem a Jezusem.

Jest związek: Jezusowi przypisano nauki i cechy faraona. Zbieżności są niezliczone!

Już 3 tysiące lat temu faraona uważano za syna boga, tak jak potem Jezusa. Faraon był człowiekiem, a zarazem bogiem jak Jezus. Jego matce zwiastowano boskie poczęcie, tak jak potem poczęcie Jezusa. Faraon był pośrednikiem między ludźmi a bogiem, jak potem Jezus. Faraon zmartwychwstał, jak potem Jezus. Faraon wstąpił do nieba, jak potem Jezus. . .

A czy pan zna słowa modlitwy Ojcze Nasz, którą podobno ułożył Jezus i nauczył jej ludzi?

Oczywiście: „Ojcze nasz, który jesteś w niebie, święć się imię Twoje… ”

Ta modlitwa znajduje się w tekście egipskim z 1000 roku przed Chrystusem i jest znana jako „Modlitwa ślepca”. W tym samym tekście znajdują się także słowa, które później staną się „Błogosławieństwami” Jezusa. Proszę posłuchać, cała teologia starożytnego Egiptu pojawi się w Jezusie. Również Stary Testament (600 lat przed Chrystusem) jest przeniknięty monoteizmem faraona Aketona (1360 r. przed Chrystusem).
Wróćmy do boskiego poczęcia Jezusa.
Teogamia (małżeństwo boże) pochodzi z Egiptu: bóg zapładnia królową i rodzi się nowy faraon. Jest też tekst egipski (w języku demotycznym) z 550 r. przed Chrystusem, „Opowieść Satmiego”, w której czytamy: „Cień boga pojawił się przed Mahitusket i oznajmił jej: »Będziesz miała syna, którego będą zwać Si-Osiris«”. Czy to coś panu przypomina?

Anioła ze zwiastowania, Maryję...

A powiedzieć panu, co znaczy Mahitusket? „Łaski pełna”. A Si-Osiris znaczy „syn boga”, czyli syn Ozyrysa.

Kim jest Satmi w tej opowieści?

Mężem Mahitusket. Satmi znaczy „ten, który czci boga”. To samo uczyni później Józef, zwany w Ewangelii „sprawiedliwym”.
Potem Herod będzie chciał zabić Jezusa…
W mitologii egipskiej Set chce zabić dziecko imieniem Horus. Jego matka Izyda ucieka więc z nim. Tak jak Święta Rodzina ucieka do Egiptu.

A co z mirrą, kadzidłem i złotem?

Egipcjanie uważali je za emanacje boga Ra: złoto było jego ciałem, kadzidło jego zapachem, a mirra jego nasieniem.

A obrzezanie Jezusa?

To rytuał wśród kapłanów egipskich. W opowieści Satmiego Ozyrys, w wieku 12 lat, dyskutuje jak równy z równym z mędrcami w świątyni. Tak jak Jezus, o czym opowiada Ewangelia.

Co pan powie o chrzcie Jezusa?

Proszę spojrzeć na ten obraz: kapłan chrzci faraona wodą z Nilu… To wszystko znajduje się w starych tekstach, na egipskich obrazach  i płaskorzeźbach. Proszę spojrzeć na ten obraz z 300 r. przed Chrystusem: król Ptolomeusz korzy się przed Izydą, a ona mu mówi: „Dam ci wszystkie królestwa Ziemi”. W Ewangelii szatan kusi Jezusa mówiąc to samo, słowo w słowo.

Co pan sądzi o cudach Jezusa?

Widzi pan ten obraz uczty? Znajduje się on na grobie egipskim w Paheri (1500 lat przed Chrystusem). Przedstawia zamienienie wody w wino przez faraona. Tego samego cudu dokona Jezus w Kanie Galilejskiej. I proszę policzyć dzbany.

Jeden, dwa, trzy… sześć. O co chodzi?

W cudzie, jakiego dokonał Jezus, jest też sześć dzbanów. Teologowie ciągle zadają sobie pytanie, dlaczego sześć. A no dlatego, że skopiowano opowieść egipską.

Czy to również faraon pomnożył chleb i ryby?

Nie, uczynił to bóg Sobk, o czym opowiadają „Teksty z piramid”, z 3000 roku przed Chrystusem. Sobk to bóg-krokodyl. Daje biały chleb i ryby ludziom na brzegu jeziora Faiun. I chodzi po wodach tego jeziora! Jeszcze jedna ciekawostka: na gotyckich malowidłach przedstawiających cudowny połów ryb przez apostołów odkryłem, że te ryby to specjalny gatunek żyjący tylko w Nilu.

Są jeszcze jakieś inne paralele?

Opowieść o Sinhue (2000 r. przed Chrystusem). Jest on księciem, który boi się objąć władzę, opuszcza pałac, udaje się na pustynię, między Beduinów, gdzie grozi mu wiele niebezpieczeństw.

Ale Jezus wjeżdża triumfalnie do Jerozolimy.

Tak, jak „król”… i na ośle. Czyli jako zwycięzca nad złem. Osioł w Egipcie oznaczał Seta, boga, który zabił Ozyrysa i którego pokonał Horus, syn Ozyrysa, i dosiadł go.

A co z Ostatnią Wieczerzą?

Ozyrys, bóg zboża, umierający co roku, pozwalał Egipcjanom żywić się swoim ciałem (chlebem). W „Tekstach z piramid” zwany jest także „panem wina”. Ozyrys daje Izydzie do picia z kielicha swoją krew, by pamiętała o nim po jego śmierci.

Czy zmartwychwstanie i wniebowstąpienie są także kalką teologii faraońskiej?

Istniał rytuał „zmartwychwstania” zmarłego faraona – uczestniczyły w nim kobiety – po czym wstępował on do nieba.

Czy Jezus świadomie powtarzał te wzory, czy też dopisali to potem ewangeliści?

Moja teza jest inna: Ewangelie zostały napisane przez uczonych żydowsko-egipskich kapłanów ze świątyni Serapisa w Sakkarze, w Egipcie, którzy słowo po słowie przetłumaczyli teksty egipskie.

 

http://davidicke.pl/

Reklamy

Komentarzy 15 to “Chrystus = Egipski Horus ?”

 1. Cezar Says:

  Największym zwycięstwem szatana to to że go ni ma

 2. TakByło Says:

  Jeszcze 2 ważne informacje horus miał 12 uczniów został ukrzyżowany i zmartwychwstał po 3d 🙂 a wielkanoc to pogańskie święto 🙂

 3. Iwona Says:

  Muszę przyznać, że artykuł daje do myślenia. Warto znać takie fakty zwłaszcza, gdy od dziecka ma się wpajany konkretny pogląd na sprawy duchowe.

 4. ania Says:

  z tych wypowiedzi wynika ze szatan zrobil swoje przekonal wielu ze nie ma Boga

  • Jacolo Says:

   Zależy co rozumiesz przez słowo bóg, jeżeli jest to dla ciebie staruszek z siwą brodą patrzący na to co robisz to gratuluje. Uważaj jeszcze żeby cie ten szatan w nocy z łózka nie wyciągnął.

   Po drugie nikt tu nie neguje istnienia boga, siły stwórczej, świadomości, zależy kto jak postrzega.

 5. ania Says:

  co za bzdury czysta filozofia znowu szatan szaleje poslugujac sie tymi wyzej wymienionymi, chce przez to osiagnac zeby ludzie nie wierzyli w zbawce odkupiciela ludzkosci czy ten kto napisal ten tekst Boga sie nie boi ? Kazdy madry myslacy czlowiek przejzy te machinacje szatana . Czytam biblie , wiele proroctw spelnilo sie i wiele spelnia sie na naszych oczach a pozatym zaden grzesznik zyjacy na ziemi nie mogl by napisac takie madre slowa jakie sa w bibli nie dajcie sie zwiesc czystej doktrynie szatanskiej

  • Jacolo Says:

   Takie teksty czyta się z czystym umysłem a nie interpretując poprzez sekciarskie dyrdymały.

  • Robin Says:

   Być może są to proroctwa stałe i spełniają się cyklicznie.

  • katia Says:

   Bo szatan potwierdza istnienie boga , albo bog – szatana ? Nikt pani nie przeszkadza wierzyc w co pani chce – prosze tylko nie narzucac pani myslenia innym , bo to juz jest integryzm !

 6. Mojżesz Goldman Says:

  Nie pierwszy i nie ostatni tekst z takimi „rewelacjami”, choć jeśli przyjrzeć się bliżej to żadnych szczegółów nie podano. Pytanie brzmi, czemu ma to służyć? Nikogo rozsądnego nie odciągnie przecież od Kościoła, ani nikomu nie otworzy oczu. A tak poza tym mam pytanie apropo jednej różnicy: faraon też odkupił grzechy ludzkości tak jak Jezus(tak przynajmniej zostało napisane), albo chociaż swoich poddanych:)?

  • Jacolo Says:

   Dlaczego ktoś miałby „odkupywać” grzechy za kogoś, chyba każdy jest odpowiedzialny za siebie, po drugie każdy rozsądny odejdzie od sekty kościelnej ponieważ kościół nie ma nic wspólnego z bogiem (specjalnie z małej litery)

  • Mojżesz Goldman Says:

   @Jacolo
   Jestem ciekaw jaki sens w Egipcie miała ta śmierć i zmartwychwstanie Horusa, nie wiem, może oni tak witali nowy rok „szczęśliwego nowego roku – Horus zmartwywstał!”. Tej ważnej informacji tu brakuje, przez co artykuł nikomu nie otworzy oczu, ani żadnego katolika do niczego nie przekona, a najwyżej wywoła niepotrzebną złość. Temat zresztą dość stary.

   Czekam na podobne artykuły o Mahomecie i jego koczowniczej hałastrze:). Krk jeśli ma upaść, to stanie się to bez naszej pomocy, tu potrzeba nie takich artykulików podejrzanego pochodzenia, ale zwiększenia świadomości ludzi, którzy tworzą Kościół.
   Gdyby ktoś przedastwił taki artykuł, który stwierdza, że cały swój światopogląd możesz sobie o kant dupy roztrzaść, to co byś zrobił, przyjął to z uśmiechem na ustach, czy zasadził temu komuś kopa na dowidzenia? Sam sobie odpowiedz i nie dziw się reakcjom komentujących:). Czekam więc na takie demaskatorskie artykuły o tych pustynnych wielbicielach kóz, bo o Kościele i chrześcijaństwie wiemy już dużo, a warto byłoby poznać prawdziwą historię islamu.

  • Jacolo Says:

   Islam, katolicyzm i inne religie to zwykłe sekciarstwo, jest to najlepszy sposób na manipulowanie masami, przykładów niestety jest bardzo wiele zwłaszcza w naszym kraju. Ludzie którzy są w sektach religijnych mają problem z dostrzeżeniem szerszej perspektywy duchowości, trzymają się pewnych wymyślonych bzdur i siedzą w pudełku bojąc się wyjrzeć po za jego obręb by nie zakłóciło przypadkiem ich wierzeń.

  • Mojżesz Goldman Says:

   Można powiedzieć więcej – sekciarstwo, które miało największy wpływ na historię świata:). To już jest temat na osobną dyskusję. Ja nie wrzucałbym wszystkich religii do jednego wora, bo taki był widocznie etap w naszej historii i religie musiały powstać, czyniąc po drodze wiele dobrego.
   To, że teraz ta recepta się wyczerpała, to inna kwestia. My to dostrzegamy, ale ludziom, którzy w tym siedzą z przyzwyczajenia trudno to zauważyć. A to zdecydowana większość. Ludzie lubią przyjść na gotowe, zabierasz religię w obecnym kształcie i co dajesz w zamian? Żeby samu podejmować decyzję trzeba do tego dojrzeć, a to znaczy, że nie należy spodziewać się przełomu w najbliższym czasie. A my po prostu róbmy dalej swoje.

  • Jacolo Says:

   Jak prześledzisz sobie różne religie to zauważysz że głównym motywem ich powstania było manipulacja i rządzenie masami. Odpowiadając dalej to ludziom nic nie trzeba dawać, każdy musi sam dojść do pewnych wniosków i poczynić zmiany w poglądzie duchowości, gotowców nie powinno się dawać bo gotowce to właśnie religie, które każą myśleć w określony sposób a zamykają samodzielne myślenie.

   Dlatego pewne informacje, które są zamieszczane na tym blogu mogą nie odpowiadać do zaprogramowanych stereotypów, a jest to tylko informacja, co z nią kto zrobi zależy od niego, tylko niestety trzeba te informacje przyjmować z czystym umysłem, bo jeżeli nadal jest wgrany program, który ogranicza przyjmowanie innych wiadomości niż jest zaprogramowane, od razu zapala się czerwona lampka że jest to sprzeczne i trzeba odrzucić.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: