Uprawy GMO nielegalne – Rząd wprowadza zakazy!


Na skutek zakazu upraw GMO wprowadzonego 2 stycznia przez rząd, w Polsce nie będzie można uprawiać roślin modyfikowanych genetycznie. Wiele organizacji ekologicznych, rolników i naukowców uznaje to za sukces, ale nie ostatni krok na drodze do wyeliminowania GMO ze środowiska i żywności.

Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa rozporządzenia, w których zakazuje się upraw na terenie Polski dwóch roślin modyfikowanych genetycznie – kukurydzy MON 810 firmy Monsanto i ziemniaka Amflora firmy BASF. W ten sposób rząd wywiązał się z publicznie składanych zapewnień, że mimo zniesienia zakazu obrotu materiałem nasiennym roślin modyfikowanych genetycznie w znowelizowanej ustawie o nasiennictwie, rośliny te nie zostaną wpuszczone na nasze pola. Polska dołączyła tym samym do grona ośmiu państw UE, w tym takich potęg rolnych jak Francja i Niemcy, które zakazały upraw GMO na swoim terytorium. Dzisiejsze rozporządzenia wejdą w życie razem z nową ustawą o nasiennictwie już 28 stycznia.

“Wprowadzenie zakazu upraw GMO to dla nas ogromny sukces i satysfakcja. Przez osiem lat, wraz z naukowcami i rolnikami przekonywaliśmy kolejne polskie rządy do tego kroku, dostarczając dowody na niebezpieczeństwa dla przyrody i rolników związane z tą technologią. Cieszymy się, że rząd dotrzymał słowa i dołączyliśmy do grona progresywnych krajów, w których uprawy GMO będą zakazane. Niemniej to nie koniec naszej kampanii. Teraz musimy się upewnić, aby Komisji Europejskiej nie udało się podważyć polskiego zakazu, jak próbowała to robić wcześniej, na szczęście nieskutecznie, w przypadku innych krajów, które wprowadziły podobne zakazy. Musimy też pilnować, aby uprawy były należycie kontrolowane, a zakazy rzeczywiście przestrzegane.”, mówi Joanna Miś, koordynatorka kampanii STOP GMO w polskim Greenpeace.

Ustawę o nasiennictwie zmieniono w listopadzie tego roku, znosząc obowiązujący od 2006 r. zakaz obrotu materiałem nasiennym roślin modyfikowanych genetycznie. Zakaz ten był niezgodny z prawem unijnym i za jego utrzymanie groziły Polsce wysokie kary finansowe. Ponadto był on w praktyce martwym przepisem, gdyż Polscy rolnicy kupowali ziarna kukurydzy MON 810 w Czechach i w sposób zupełnie niekontrolowany wysiewali na terenie naszego kraju. W ten sposób w Polsce jest już obecnie ok. 3 tysięcy hektarów pól obsianych tą rośliną.

Uzasadniając wprowadzenie rozporządzeń, Ministerstwo Rolnictwa wskazało na niemożność współistnienia (tzw. koegzystencji) upraw roślin GM oraz odmian naturalnych, bez ryzyka skażenia tych drugich. Ministerstwo zwraca również uwagę na groźbę zanieczyszczenia miodu przez pyłki kukurydzy MON 810 oraz brak wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo roślin GM dla środowiska i zdrowia ludzi. Od tej pory rolnik, który wysieje nielegalnie kukurydzę MON 810 lub ziemniaka Amflora, może się liczyć z poważnymi karami finansowymi, a nawet ze zniszczeniem upraw.

“Wprowadzenie skutecznego zakazu upraw GMO to kamień milowy na drodze do rolnictwa bezpiecznego dla środowiska i ludzi. Gorące podziękowania należą się tym wszystkim, którzy przez lata wspierali nas i wierzyli, że Polska bez GMO jest możliwa. Obiecuję, że dalej będziemy prowadzić działania, które nie pozwolą zamienić polskiej ziemi i przyrody w laboratorium koncernów agrochemicznych,” powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

źródło: greenpeace.org

gmo.net.pl/

Reklamy

Komentarzy 7 to “Uprawy GMO nielegalne – Rząd wprowadza zakazy!”

 1. Asder Says:

  Proszę http://www.monitor-polski.pl/gmo-zmowa-rzadu-z-korporacjami/

 2. ciociababcia Says:

  Ot, taka ciekawostka (mówicie, że Tusk kłamie? nie, rozporządzenie jest, tylko nie w UE, a na potrzebę pijaru)!
  KE: Polska nie informowała o zakazie GMO

  , 3 stycznia 2013 (19:25) Według Frederica Vincenta, rzecznika Komisji Europejskiej ds. zdrowia, Polska nie poinformowała dotąd KE o ustanowieniu zakazu upraw GMO, autoryzowanych w UE.

  W środę Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia zakazujące uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. – Polska będzie musiała wysłać Komisji formalną decyzję, mówiącą o tym, że przyjmuje tzw. klauzulę bezpieczeństwa w stosunku do MON 810 i Amflory ze względu na nowe dowody naukowe – podkreślił rzecznik KE.

  JD, PAP

  Aktualizacja 3 stycznia 2013 (19:32)
  ARTYKUŁ Z PORTALU NASZDZIENNIK.PLhttp://www.naszdziennik.pl/swiat/19872,ke-polska-nie-informowala-o-zakazie-gmo.html

 3. ciociababcia Says:

  Chyba tutaj będzie odpowiedź. Jak zwykle manipulacje naszej władzy na korzyść korporacji organizmów transgenicznych.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/polskie-media-celowo-dezinformuja-temat-gmo#comment-107528
  http://www.monitor-polski.pl/film-zywnosc-gmo-zmienia-funkcje-narzadow/

  Zakazują kukurydzę mon810 i ziemniaki amflora, a na rynkach pojawiły się już inne odmiany – a gdzie marchewka? w hipermarketach są tony GMO owoców i warzyw! Niestety, nasi rolnicy też uprawiają po cichu CMO – np.nowe odmiany jabłek (bez pestek), spryskują uparwy randapem i nagminnie używają pasz z soją argentyńską do chowu zwierząt!!! – choćby brojlery. Świnki też niektórym bardzo szybko rosną!!!

 4. Asder Says:

  Produktami można handlować i on wcale nie są oznaczone ( że pochodzą z upraw GMO) i w tym tkwi szkopuł 🙂 Także wszystkie markety i hipermarkety będą sprowadzały tanią nie oznaczoną żywność modyfikowaną a tylo i wyłącznie po to żeby wykończyć rolników cenami oferowanymi …. Także głównie o to chodzi 🙂 Idą od tył …

  • Jacolo Says:

   Już od dawna jest w marketach żywność GMO, teraz to robią oficjalnie na papierze 🙂

 5. stop-GMO Says:

  UWAGA! To kolejna ściema dla mas!
  Zakaz dotyczu UPRAW (czyli kary dla rolników) – gdzie zakaz SPRZEDAŻY dla korporacji?
  Nie dajmy się nabrać!

  • Jacolo Says:

   A cos więcej na ten temat masz??


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: