Petycja na rzecz darmowych podręczników


Podręczniki szkolne z roku na rok kosztują więcej. Szybko jednak stają się nieaktualne i nieprzydatne. Wydawcy windują ceny i zmuszają rodziców do zakupu nowych zestawów książek, a dzieci do noszenia ciężkich tornistrów. Możemy to zmienić. Chcemy, aby Państwo wspierało tworzenie darmowych, elektronicznych i otwartych podręczników i zasobów edukacyjnych, z których każdy może skorzystać. Jeśli jesteś za, podpisz i wesprzyj petycję.

Podpisz petycje

Komplet podręczników do pierwszej klasy gimnazjum kosztuje w przybliżeniu 600 zł, a ich cena stale rośnie. Większość podręczników szybko przestaje być aktualna. Książki połączone z zeszytami ćwiczeń po roku po prostu trafiają do kosza. Zmuszane do noszenia ciężkich tornistrów dzieci coraz częściej cierpią na wady postawy. Aktualny system finansowania i dotowania podręczników jest przestarzały i niesprawiedliwy. Podatnicy płacą podwójnie za te same zasoby edukacyjne: raz poprzez podatki, z których dotowane są wyprawki dla najuboższych rodzin, drugi raz kupując podręczniki od komercyjnych wydawców. Tylko w ostatnich trzech latach państwo przeznaczyło 450 mln zł na bezpośrednie dotacje dla rodziców na zakup podręczników. Także inne publiczne fundusze utrwalają sytuację, w której wydawcy dyktują wysokie ceny i co roku zmuszają rodziców do zakupu nowych książek. Jest to niekorzystne dla społeczeństwa, budżetu państwa i środowiska naturalnego.

Postulujemy, by wszystkie zasoby edukacyjne finansowane ze środków publicznych były otwarte: dostępne za darmo w internecie dla nauczycieli, uczniów i rodziców, z możliwością ich uzupełniania i aktualizowania. Pozwoli to obniżyć koszty ponoszone przez rodziców, znacznie lepiej wykorzystywać środki publiczne na naukę, a nauczycielom zapewni dostęp do wartościowych zasobów, które będą mogli swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. Postulujemy wprowadzenie wymogu tworzenia otwartych zasobów wszędzie tam, gdzie wydatkowane są środki publiczne:na poziomie lokalnym, centralnym i w ramach programów współfinansowanych z funduszy unijnych.

Prawo do edukacji to fundamentalne prawo każdego dziecka i każdego człowieka. Darmowa edukacja, zapisana w Konstytucji RP pozostaje niestety fikcją. Polskie rodziny zmuszone są do wydawania co roku kilkuset złotych na same tylko podręczniki. Dzieci o specjalnych potrzebach, np. niedowidzące nie mają dostępu do większości zasobów. Wbrew konstytucji system edukacji poddał się dyktatowi rynku, co pogłębia bariery społeczne oraz utrudnia intelektualny i osobisty rozwój setkom tysięcy młodych ludzi. Jest to sprzeczne z interesem społecznym i dobrem polskiej oświaty.

Jak wynika z aktualnych prognoz, 65% dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie w przyszłości pracować w zawodach, których jeszcze nie znamy4. Wykorzystywanie nowoczesnych metod edukacyjnych i narzędzi cyfrowych to konieczny warunek, by przygotować młodych ludzi do wyzwań współczesności.

Jednym z rozwiązań są Otwarte Zasoby Edukacyjne (OZE), czyli wysokiej jakości materiały edukacyjne w postaci cyfrowej dostępne za darmo – do wykorzystania na komputerach i tabletach, do wydruku i w formie tanich publikacji papierowych. Materiały te muszą być dostępne w taki sposób, żeby użytkownicy mogli je legalne kopiować, dalej dystrybuować, ale też zmieniać: aktualizować, uzupełniać, czy dostosować do indywidualnych potrzeb uczniów, całej klasy czy szkoły oraz zmian w programach nauczania.

Chcemy, by polski rząd wypracował kompleksową strategię budowania Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Dzięki temu dostęp do edukacji stanie się tańszy, bardziej nowoczesny i równy dla wszystkich. Rząd wykonał już pierwszy krok wprowadzając zasadę otwartych zasobów w programie “Cyfrowa szkoła”, ale nie wspiera jeszcze tworzenia OZE w sposób systemowy.

Spełnienie tych postulatów będzie realizacją deklaracji Premiera Donalda Tuska, który w 2011 r. powiedział To, co powstaje za pieniądze publiczne, jest własnością publiczną5. Zasada ta powinna odnosić się zarówno do systemu edukacji i nauki, jak i działań administracji publicznej oraz finansowania przez państwo instytucji kultury. Realizacja takiego programu pozytywnie wpłynie nie tylko na budżety polskich rodzin, ale także na jakość edukacji i efektywność wydatkowania pieniędzy podatników. Będzie to spełnienie zapisanego w konstytucji prawa do darmowej edukacji.

Petycję poparli

Bożena Bednarek-Michalska, przewodnicząca Rady Koalicji Otwartej Edukacji, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
Adam Bodnar, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Beata Chmiel, Obywatele Kultury
prof. Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza prof. Magdalena Fikus, Polska Akademia Nauk
dr Tomasz Ganicz, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk, prezes zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska
prof. Maciej Geller, dyrektor Festiwalu Nauki, Uniwersytet Warszawski
Lidia Kołucka-Żuk, dyrektorka zarządzająca Central Eastern European Trust
Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska
Igor Ostrowski, partner w kancelarii Salans, b.podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
dr Alek Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska
prof. Elżbieta Tarkowska, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej
Hirek Wrona, dziennikarz, organizator akcji Bądź Świadomy
Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

Podpisz petycje

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Petycja na rzecz darmowych podręczników”

  1. Medium Says:

    Te zeszyty do ćwiczeń są całkiem bez sensu! Jedyne, czego uczą, to wypełniania formularzy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: