Honorowe krwiodawstwo? – niezły biznes kosztem krwiodawców


Chcesz honorowo oddać krew? W kwestionariuszu, który wcześniej wypełniasz, musisz podpisać zgodę, że twoja krew może zostać odpłatnie przekazana koncernom farmaceutycznym, które wyprodukują z niej leki. Bez takiego podpisu nie ma mowy o „honorowej” donacji. Wszystko zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi.
Dodatkowy zapis w ankietach dla krwiodawców pojawił się kilka miesięcy temu. Jego umieszczenie zalecił Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Instytut Hematologii i Transfuzjologii, który nadzoruje ośrodki pobierania krwi. Oczywiście na formularzu jest zapis, że krwiodawca może nie zgodzić się na sprzedaż własnej krwi, ale podpisanie takiego oświadczenia skutkuje tym, że nie możemy oddać krwi. Idąc oddać krew spotykamy się z relacją „oddajesz na naszych zasadach albo spier…alaj”. Skandal!
Ja myślę, że tutaj zadziałało lobby ze strony koncernów farmaceutycznych, które śmiało można nazwać mafiami farmaceutycznymi. Te z kolei nie mają, jak widać, żadnych oporów, by handlować ludzkim życiem – bo inaczej tego nazwać nie można.
Proszę zauważyć, jak bardzo jest to nieetyczne. Każdy krwiodawca oddaje krew z potrzeby serca, nie licząc w zamian na nic. Niestety ktoś wpadł na chory pomysł, by potem tą krwią handlować niby w dobrej wierze. Czyżby? Przemysł farmaceutyczny, jak wiadomo, wcale taki święty nie jest…

Próbowałem sprawą zainteresować media, ale sprawy nabrały obrotu, jakiego się spodziewałem, choć przez chwile widziałem nić nadziei. Oto co mi odpisała dziennikarska, która zajmuje się moim tematem:

Po pierwsze cena za 1 jednostkę osocza jest ustalona rozporządzeniem ministra zdrowia: to dokładnie 135 zł za jednostkę (1 litr= 4 jednostki). Według prawa to jednak nie sprzedaż tylko „odpłatne przekazywanie” – tak to tłumaczy ministerstwo. Chodzi o to, że ta cena rzekomo pokrywa koszty, które stacja ponosi w związku z popbraniem, przebadaniem krwi oraz przygotowaniem osocza.

Mnie zainteresowały jednak bardziej inne dane. Według ministerstwa, osocze uzyskiwane w Polsce w 97 proc. pochodzi z krwi pełnej, z czego do celów klinicznych (przetoczeń krwi) wykorzystywanych jest tylko ok. 30 proc. tego osocza (w połączeniu oczywiście z koncentratem krwinek czerwonych). Pozostałe 70 proc. to właśnie ta ilośc przekazywana firmom farmaceutycznym za opłatą.

Z drugiej strony w pełni negatywnie tego zjawiska też nie można oceniać. RCKiK nie ma rzeczywiście odpowiednich narzędzi, żeby przetwarzać osocze na leki np. dla chorych na hemofilię lub po przeszczepach. Leki są potrzebne, a wytwarzają je firmy farmaceutyczne, do których trafia osocze.
Z drugiej jednak strony – RCKiK zarabia na tym, co dawca przekazuje za darmo.

Autor: stiopa

Reklamy

Komentarzy 5 to “Honorowe krwiodawstwo? – niezły biznes kosztem krwiodawców”

 1. km Says:

  http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.2012.com.au%2FRobotoids2.html

 2. HONOROWY KRWIODAWCA Says:

  ODDAJAC KREW ZAPYTAŁEM PANIA DOKTOR PO CO TEN ZAPIS Z ODANIEM KRWI FIRM FARMACE. I ZE NIE PODPISZE – REAKCJA BYŁA JAK AUTOR POISUJE PODPISZ ALBO SP…. STRASZNIE SIE Z IRYTOWALA I WIECIE CO WOBEC TEGO MAM W D…. ODAWANIE KRWI – GDZIE TU JEST HONOROWE…..

 3. Medium Says:

  Ja już wiem, gdzie tkwi błąd. Potrzeba serca nie może być bezosobowa.
  Zasadą winno być:
  „Pomagaj temu, kto jest godzien pomocy!”

 4. aga Says:

  no tak, ale z drugiej strony, niektórej krwi jest w danym czasie za dużo, raz i drugi zostałam poproszona żebym przyszła za 2tyg, bo akurat mieli dużo mojej grupy i nie miała sensu jej „nadprodukcja”.
  Oczywiście że „sprzedaż” umożliwia szachrajstwo, ale z drugiej strony tak czy inaczej ta oddana krew pomaga, szkoda tylko że ci którym pomaga – a mam tu na myśli już owe leki – muszą za to płacić…
  pzdr

 5. Czopek nie mylić z czipem Says:

  Te niby braki leków, braki organizacyjne, rozboje, mafie, itp., itd. służą „oczyszczeniu” narodowemu Polaków. Zachowają się tylko ci zdrowi, niedouczeni i kompletne głąby, którzy za kromę czarnego chleba będą za……lać na – już wiecie na kogo!!! Póki co, nastoletnia siła robocza jeszcze tego nie rozumie. ale jak z bata dostanie – zrozumie. Będzie już za późno!!!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: