Komu zależało na usunięciu Lecha Kaczyńskiego i większości rządu?


W styczniu 2010 r. prezesem EuRoPol Gazu został – nie kto inny, tylko Aleksandr Miedwiediew Był więc jednocześnie wiceprezesem Gazpromu, prezesem spółki Gazprom-Export i prezesem EuRoPol Gazu, który miał decydować o umorzeniu – uwaga 1,2 miliarda złotych długu Gazpromowi. Konflikt interesów stał się oczywisty. W końcu października 2009 r., w Moskwie rozpoczęły się negocjacje dotyczące warunków nowej umowy gazowej. Gazprom postawił jeszcze jeden warunek: zażądał anulowania 1,2 miliarda złotych długu. Premier Tusk zadeklarował przychylność dla tego pomysłu. Poparł go minister skarbu Aleksander Grad.

O takim rozwiązaniu nie chciał jednak słyszeć Michał Kwiatkowski – prezes EuRoPol Gazu SA. Kwiatkowski stanowczo dał do zrozumienia, że dopóki pełni funkcję prezesa, nie podpisze dokumentu anulującego dług Gazpromu. Jego stanowisko poparł Jerzy Tabaka – członek zarządu spółki. Gdy rząd zajął odmienne stanowisko, Kwiatkowski wysłał do Aleksandra Grada list, w którym stwierdził, że umorzenie długu będzie stanowić złamanie polskiego prawa, za co grozi kara pozbawienia wolności. Na ten list minister Grad jednak nie odpisał. 11 grudnia 2009 r. przeciwko podpisaniu umowy na rosyjskich warunkach opowiedział się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Aleksander Szczygło. Trzy dni później Kancelaria Prezydenta oficjalnie poinformowała, że jest przeciwna nowej umowie gazowej z Rosją. 20 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu. Zawieszono w pełnieniu obowiązków Michała Kwiatkowskiego i Jerzego Tabakę, którzy sprzeciwili się umorzeniu długów Gazpromowi.

Tymczasowym prezesem EuRoPol Gazu został… Aleksandr Miedwiediew Komentując roszady personalne w EuRoPol Gazie SA, doradca Lecha Kaczyńskiego Janusz Kowalski poinformował, że jeśli dojdzie do umorzenia długów Gazpromowi, Kancelaria Prezydenta zawiadomi prokuraturę oraz zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej. Od tego momentu, obóz prezydenta Kaczyńskiego stał się główną przeszkodą na drodze do anulowania długów Gazpromu i przejęcia przez rosyjski koncern naftowy całkowitej kontroli nad dostawami gazu do Polski. Reasumując: Kaczyński i jego ludzie stali się główną przeszkodą do uzależnienia Polski od dostaw rosyjskiego gazu. Już 21 stycznia, czyli jeden dzień po zawieszeniu Kwiatkowskiego i Tabaki, Donald Tusk i Aleksander Grad podali do wiadomości publicznej, że opowiadają się za umorzeniem Gazpromowi długu w wysokości 1,2 miliarda złotych.

Cztery dni później rząd podjął decyzję o umorzeniu wielkiego długu Gazpromowi. 27 stycznia potwierdził to wspólny komunikat Gazpromu PGNiG i EuRoPol Gazu, którym tymczasowo kierował Aleksandr Miedwiediew. W ciągu kilku następnych dni doradcy Lecha Kaczyńskiego sugerowali w mediach, że będą wnioskować o powołanie komisji śledczej, jeżeli rząd dotrzyma słowa i umorzy długi Gazpromu. Tusk się jednak nie ugiął. 10 lutego polski rząd zatwierdził projekt nowej umowy gazowej z rządem 10 kwietnia Lech Kaczyński wsiadł na pokład rządowego tupolewa lecącego do Katynia. Ten dzień stał się jednym z najtragiczniejszych w powojennej historii Polski. Oprócz prezydenta, zginęli bowiem najważniejsi przeciwnicy umowy gazowej z Rosją.

Komentarzy 12 to “Komu zależało na usunięciu Lecha Kaczyńskiego i większości rządu?”

 1. km Says:

  wypadek byl dobrze przygotowany

 2. ksiaze Says:

  Kiedy przestaniemy z ta pokora w stosunku do tego kto cie okrada (bizmesmeni,politycy).I cala ta wierchuszka tzw.(jelity POLSKIE).

 3. DGP Says:

  Mi caly czas sie wydaje ze to jednak nie byli Rosjanie tylko Amerykanie. Tak jak patrze na cala sprawe to wydaje mi sie ze szukamy na sile jakiegos motywu u Ruskich ale nie mozemy tak naprawde nic silnego znalesc. Jak dla mnie to cala sytuacja wyglada bardzo po Amerykansku. Pozatym Rouscy nigdy sie nie przyznaja ze to nie oni. W dzisiejszych czasach lepiej wyjsc na tyrana niz niekompetentnego i slabego. Amerykanie chca zdestabilizowac sytuacje w regionie o czym juz Jacolo raz pisal. Moim zdaniem jesli przyjac teorie ze caly zamach byl robota Amerykanow wiecej rzeczy zaczyna pasowac.

 4. R Says:

  Zatem rząd Rosji skasowal rząd Polski za 300mln euro? To tyle co zarobił gość od Gangam style

 5. ksiaze Says:

  Kiedy wszyscy sie obudzimy i wyp…………..my cal obecna strukture wladzy z POLSKI.I to totalnie lacznie z radykalnymi srodkami.Polsirodki w tym kraju jak nasz nie zadzialaja.Milosc pokora modlitwa rozancowa za Polske jak najbardziej.ALE
  MUSI BYC CZYN I TO RADYKALNY. CALEGO SPOLECZENSTWA. KONIEC Z TYM

 6. Niezrzeszony Says:

  To mały fragment naszego niewolnictwa. Więcej można znaleść w źródłach polskiego niewolnictwa
  w „Hazarskiej dziczy panem świata”. Tom. I – Zagłada Rosji, Tom II Zagłada Polski . Tom III dot. najbliższej przyszłosci wielu państw, ukaże się w listopadzie 2012r.
  A co do Tuska, to wypowiedział się o Polsce, że „to ziemia konkretna, brudna i bez przyszłości, a polskość to nienormalność” – tyg. ZNAK z 1987r. Cóż więc można oczekiwać od takiej marionetki na usługach obcych ….

 7. babilon-plonie-nadal Says:

  coż to jest głupi miliardzik przy kościelnej komisji majątkowej ?

  • Niezrzeszony Says:

   Co do spraw finansowych koscioła, jest to zasłona dymna, aby tą instytucje broniacą jeszcze naszej tożsamości zdyskredytować. Nawet w głównych mediach można usłyszeć, że patiotyzm Polaków „zniszczymy, ale po cichu”. Kto rozsadza od wewnatrz strukturę chierarchiczna kościoła opisany jest w przesłuchaniu Kristiana Rakowskiego z 1938 przez KGB lub w „Lękajcie się” autor H.Pająk

 8. bobo Says:

  Ze wschodu i z Mazowsza wiatr nic dobrego nie przywieje

 9. ahnes Says:

  Boże. jako szarego obywatela ogarnia mnie taka niemoc i złość. dlaczego inni ludzie tego nie widzą że rosja chce nami rządzić i zrobią wszystko żeby sobie to ułatwić!!!
  kiedy to się skończy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: