Pierwszy powiat w Niemczech oddaje władzę obywatelom


Wszyscy obywatele powinni współuczestniczyć i decydować – radni niemieckiego powiatu Friesland rozstrzygnęli, że od listopada tego roku, każdy mieszkaniec powiatu będzie mógł brać aktywny udział w debatach, tworzeniu projektów i decydowaniu, przy użyciu, wykorzystywanego przez partię Piratów, oprogramowania LiquidFeedback (realizuje ono ideę demokracji płynnej w praktyce) – głosowanie było jednomyślne.

11 lipca, podczas zebrania członków rady powiatu, zdecydowano, że od listopada rusza pilotażowy projekt pod nazwą LiquidFriesland. Decyzja zapadła bez jednego głosu sprzeciwu (głosowali członkowie SPD, Zielonych i CDU). Uznano, że najlepszym, szeroko sprawdzonym oprogramowaniem, spełniającym wszystkie wymogi określone przez Instytut Zarządzania Informacją w Bremen oraz Zebralog, umożliwiającym zwiększenie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji, jest oprogramowanie LiquidFeedback, któremu dla potrzeb lokalnych nadano nazwę LiquidFriesland. [1],[2] Postanowiono także, że należy zadbać o to, aby wszyscy mieszkańcy powiatu bez dostępu do internetu, mieli również możliwość uczestnictwa.[1]

„To posiedzenie jeszcze raz nam wszystkim wyraźnie pokazało, że cała rada zgodnie weszła na drogę jeszcze większej transparentności i niwelowania barier pomiędzy władzą a zwykłymi obywatelami.” powiedział starosta Sven Ambrosy (SPD), po zakończonych obradach.

Mieszkańcy Frieslandu jako pierwsi obywatele Republiki Federalnej Niemiec już wkrótce zaczną aktywnie tworzyć lokalną politykę. Każdy z nich będzie miał możliwość online wpływania na wszystkie decyzje, które zapadają w powiecie. Takie tematy jak np. nowe drogi rowerowe, szkoły czy opłaty za wodę, zostaną przedyskutowane w internecie a następnie będą wybrane przez ogół najlepsze projekty, a także sposób ich realizacji.[3]

Powiat będzie wykorzystywał najnowszą wersję oprogramowania sygnowaną cyferką 2.0, która dzięki pracy programistów z Public Software Group jest znacznie przyjaźniejsza w użytkowaniu od poprzedniej wersji.

W celu merytorycznego przygotowania społeczności lokalnej do pełnego wykorzystywania możliwości jakie daje LiquidFriesland oraz zapoznania się z zasadami Liquid Democracy (Demokracji Płynnej), trwają obecnie szkolenia i kursy zorganizowane przez Volkshochschule, popularne w Niemczech uniwersytety ludowe.

Więcej informacji na stronie powiatu Friesland: LiquidFriesland

[1] Vorlage für den Kreistag (PDF, 4 Seiten), 2012
[2] fab, Erster Landkreis führt Liquid Feedback ein, 2012,
[3] Alle Friesen an die Laptops!, 2012

http://liquiddemocracy.pl/

Komentarze 2 to “Pierwszy powiat w Niemczech oddaje władzę obywatelom”

 1. Zlotousty Says:

  To musi byc bardzo stara wiadomosc z poprzedniego wieku, jak jeszcze RFN byl osobno przed polaczeniem sie z DDR..
  Tak sadze bo w tekscie mowa jeszcze o BRD (FRN),a to po polaczeniu sie tych dwuch stref wplywow jednej amerykanskiej a drugiej radzieckiej w jedna amerykanska,przestalo pod nazwa RFN istniec.
  Pomysl opisany nie rozni sie niczym od czasow sprzed pomyslu.Bo wszedzie mozna napisac swoje 3 grosze do wladz i dac im pomysly ktore im sie juz skonczyly,zeby mogli znow zablysnac swoja pomyslowoscia.Takie zabawy nie sluza wcale niewolnikom podatkowym,tylko popisom cwaniaczkow na spotkaniach wyzszego szczebla.Nawet w Polasce moze kazdy obywatel zrobic to samo,i umawiajac sie na rozmowe z wojtem,czy prezydentem miasta.albo urzdnikam przekazac swoje pomyslyi.Jednak nigdy zadni obywate nie beda decydowac o wydawaniu zebranych pieniedzy, bo kazda wladza lepiej wie jak je wydac.Gdyby bylo tak jak na to ma wsazywac ta informacja,moznaby pozostawic
  przy zyciu tylko organ kontrolujacy komputer,a cale zararzdzanie gmina powierzyc komputerowemu glosowaniu.
  Ludzie ci beda wtedy jako wladza zbedni.Kiedys kiedy szybko rozwijala sie branza komputerowo -internetowa juz o takich
  pomyslach pisalem.by wyeliminowac darmozjadow,skoro kraj bedzie rzadzony wiekszoscia glosow obywateli przy porannej kawie podatnika.Jak widac predzej tak sie stanie,ze zlikwiduja internet,niz oddadza wladze nad pieniedzmi podatnikom.
  W zwaizku z tym umieszczajac takie artykuly na lamach prawdaxlx, strzlacie sobie w kolano.

 2. kaem Says:

  A czy w Polsce nasze „władze” by na to pozwoliły? Wątpię. W ich zamyśle jest powrót do feudalizmu. Czas ich zmienić, bo nie nadążaja za postępem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: