Islandia wstała z kolan i nie chce do UE


Ruch Zieloni-Lewica, tworzący wraz z Sojuszem Socjaldemokratycznym koalicję rządzącą, domaga się wycofania wniosku o członkostwo kraju w UE. Islandzka gospodarka bowiem kwitnie, w przeciwieństwie do reszty Europy.

Sytuacja w Europie zmieniła się od chwili rozpoczęcia rozmów akcesyjnych w 2010 r. Dziś UE toczy kryzys. Wydaje mi się, że przystąpienie do wspólnoty byłoby dla Islandii niekorzystne – oświadczyła minister edukacji i wiceszefowa Ruchu Zieloni-Lewica Katrín Jakobsdóttir. Według niej wniosek o członkostwo „należy wycofać”. Wejście do UE (przewidziane na 2013 r.) miało uratować Islandię, pogrążoną w kryzysie po załamaniu się sektora bankowego w 2008 r. W międzyczasie kraj przezwyciężył jednak kryzys, bezrobocie wynosi zaledwie sześć procent, a wzrost gospodarczy osiągnie w tym roku 2,8 proc. PKB. – Zamiast ratować banki, pozwoliliśmy im upaść. Dawno spłaciliśmy też międzynarodowe kredyty. Dziś możemy pożyczać na rynkach finansowych bez cudzej pomocy – podkreśla sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Gudmundur Arnason.

Islandia zdewaluowała także swoją walutę o 80 proc., co ściągnęło turystów z sąsiednich krajów nordyckich. Inspektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) podkreślił tydzień temu, podczas wizyty w Rejkiawiku, że pozostałe kraje Europy „mogą wiele się nauczyć od Islandii”. Nic dziwnego więc, że w islandzkim parlamencie z 63 parlamentarzystów 39 jest za zerwaniem negocjacji z Brukselą. Socjaldemokraci upierają się jednak przy swoim. – Zieloni zgodzili się na negocjacje akcesyjne w umowie koalicyjnej. Jeśli teraz zmienią zdanie, to koalicja się rozpadnie – ostrzegł szef MSZ Össur Skarphéðinsson.

http://niezalezna.pl/

Reklamy
Napisane w 1 - INFO, Europa. Tagi: , . 2 Komentarze »

Komentarze 2 to “Islandia wstała z kolan i nie chce do UE”

  1. maria Says:

    Islandia pozamykala bankierow,nie pozwolila splacac dlugow ludziom ,kto narobil dlugow niech je splaca.Wszystkie kraje powinni sie od nich uczyc..

  2. mike Says:

    Ej. Niczego nie spłacali -odmówili przyjęcia na siebie zadłużenia, obalili rząd i pisali nową konstytucję. Halo! No, tu moglibyście pisać prawdę, a nie populistyczne ściemy! Islandia NIE przyjęła „pakietów pomocowych” jak Grecja
    http://glosulicy.pl/publicystyka/islandzki-gejzer-finansowy/

    Przez długi czas było o tym cicho w mediach, a teraz pojawiają się notki o tym jak to „twardy naród wikingów” wziął się w garść i „spłacił zbowiązania kredytowe”. Po co? Aby inne kraje nie więły przykładu?!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: