Czy Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie mogła wszystko?


Jacek Żakowski rozmawia z Justyną Sochą i prof. Janem Widackim.

Jacek Żakowski: Witam ponownie Jacek Żakowski, to jest PORANEK RADIA TOK FM, jest 26, no prawie 27 minut po siódmej teraz. I mamy już połączenie z panią Justyną Sochą, sekretarzem zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Będziemy rozmawiali o skutkach, czy też o treści ustawy uchwalonej 13 lipca (kurcze, 13! To był piątek 😉 ) Druk nr 416 o rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W tej sprawie Stowarzyszenie STOP NOP wystosowało list otwarty do społeczeństwa, do posłów, do senatorów, do nas wszystkich. Dzień dobry pani Justyno…

Justyna Socha: Dzień dobry, witam.

Jacek Żakowski: Łączenie mamy przez telefon, więc możecie państwo słyszeć nie precyzyjnie, za co bardzo przepraszam. Pani Justyno, co jest takiego strasznego w tej ustawie?

Justyna Socha: No, co jest w ustawie? Przede wszystkim, na pierwszy rzut oka nie ma tutaj nic niepokojącego. Jednak jak te przepisy się porównuje z dotychczasowym brzmieniem ustawy, okazuje się że jest wiele niepokojących zapisów, które dają podejrzenie ograniczenia praw konstytucyjnych obywateli…

Jacek Żakowski: Jakie to są przepisy?

Justyna Socha: Jakie to są przepisy?

Jacek Żakowski: Tak.

Justyna Socha: No, przede wszystkim zmiana definicji choroby zakaźnej na bardziej ogólną, na definicję nie obowiązującą w Europie. W tym momencie jakby daje to narzędzie nacisku ze strony firm produkujących szczepionki, żeby po prostu ogłosić jakąś epidemię błahej choroby i znaleźć zbyt dla szczepionek, nieprzebadanych, niebezpiecznych, które niekoniecznie są potrzebne…

Jacek Żakowski: A firmy będą chciały wprowadzać na rynek takie nieprzebadane szczepionki? To jest przecież ryzyko odszkodowań itd.

Justyna Socha: Przypomnijmy sobie historię ze świńską grypą, przypomnijmy sobie narkolepsję u dzieci. Rząd w Skandynawii 40-stu osobom wypłacił odszkodowanie za narkolepsję u dzieci spowodowaną właśnie…

Jacek Żakowski: Za szczepienia przeciwko narkolepsji…

Justyna Socha: Za szczepienia przeciwko grypie…

Jacek Żakowski: Grypie, przepraszam.

Justyna Socha: … wywołały one narkolepsje u dzieci. Także wracając jakby do zapisów tej ustawy, jest też zapis o zbieraniu danych osobowych bardzo szczegółowych, od adresu po e-mail, a nawet telefon, związany właśnie z nadzorem epidemiologicznym. Jest zapis o tym, że obywatele Polski mają obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym – dotychczas był zapis, że Szczepieniom z Narodowego Programu Szczepień Ochronnych – teraz usunięto ten zapis. Pojawił się też zapis, że Polacy mają obowiązek poddawać się poekspozycyjnemu profilaktycznemu stosowaniu leków…

Jacek Żakowski: Czyli?

Justyna Socha: … czyli wystarczy domniemany bądź rzeczywisty kontakt z chorobą zakaźną, przy czym pamiętajmy o definicji nowej choroby zakaźnej. I wtedy zdrowy obywatel ma obowiązek, a wręcz w momencie ogłoszenia epidemii może być użyty przymus bezpośredni, żeby przyjął te leki. Zdrowa osoba…

Jacek Żakowski: I kto będzie decydował?

Justyna Socha: Jak najbardziej z tych przepisów wynika, że nawet już jest usunięty zapis o organach administracji państwowej, wszędzie w to miejsce jest wstawiany zapis o Inspekcji Sanitarnej.

Jacek Żakowski: Czyli Inspektor Sanitarny będzie, jakiego szczebla te decyzje podejmował?

Justyna Socha: Szczebla albo ogólno krajowego, albo w ramach województwa. Ponieważ zmieniły się już poprzednie przepisy, że tutaj na szczeblu wojewódzkim takie decyzje będą podejmowane…

Jacek Żakowski: Czyli nawet gdyby pani Minister Zdrowia nie chciała kupić, czy Minister Zdrowia nie chciał kupić, tak jak kiedyś pani Minister Zdrowia nie chciała kupić ryzykownych szczepionek, to każdy Wojewódzki Inspektor może taką decyzję podjąć i taki nakaz wydać, tak?

Justyna Socha: Tak, tak…

Jacek Żakowski: …kazać się każdemu szczepić.

Justyna Socha:… w porozumieniu z wojewodą, ale skoro zapisy ustawy dają jakby tutaj pełną kontrolę nad danymi, nad informacjami, Inspekcji Sanitarnej, to jest to jakaś możliwość manipulacji, przedstawiania tego nieprawdziwie wojewodzie, także mówię, wielu…

Jacek Żakowski: Pani Justyno, czy to prawda, że ta ustawa daje Inspekcji Sanitarnej prawo wglądu w nasze bilingi, inwigilowania nas itd.?

Justyna Socha: No jest właśnie zapis o gromadzeniu danych osobowych. Czy faktycznie daje to możliwość prawną aż takiej inwigilacji to powinni sprawdzić prawnicy, ale dotychczas nie było możliwości gromadzenia tak szczegółowych danych osobowych i wręcz , jest tutaj usunięty zapis o definicji informacji, których Inspekcja Sanitarna jest zobowiązana udzielać organom państwa. Była to definicja, że są to dane nie obejmujące danych osobowych, teraz jakby przez tą prośbę o danych można tłumaczyć ochroną danych osobowych i jakby udzielać tylko danych statystycznych, którymi łatwo manipulować, takie jest też tutaj ryzyko… (przyp. do tej pory Inspekcja Sanitarna nie mogła udzielać informacji z danymi osobowymi, natomiast nowy zapis omija prawo o ochronie danych osobowych)

Jacek Żakowski: A czy to prawda, że zniknie rejestr nieprawidłowych odczynów poszczepiennych czyli tych chorób powodowanych przez szczepienia, które dotychczas prowadziła Inspekcja Sanitarna?

Justyna Socha: To znaczy ten rejestr dotychczas musiał być prowadzony również przez lekarzy zgłaszających, oraz szpitale zgłaszające te niepożądane odczyny poszczepienne do Inspekcji Sanitarnej. Teraz tego obowiązku nie będzie, te dane będą wyłącznie też do dyspozycji Inspekcji Sanitarnej.

Jacek Żakowski: Dlaczego?

Justyna Socha: Dlaczego? Tłumaczy się to tym, że po prostu było to zbędne, znika również zapis, a właściwie znika refundacja też kosztów tych zgłoszeń. Jaki cel ma być tego, skoro i tak jest oczywiste, że te dane są znacznie zaniżane – jest to problem nie tylko Polski ale i innych krajów.

Jacek Żakowski: Jakie to ma znaczenie dla prywatnego człowieka, który np. będzie szczepiony i będzie miał powikłania?

Justyna Socha: Uważamy, że to ma takie znaczenie, że jak będzie próbował dochodzić swoich praw i walczyć o odszkodowanie, bo niejednokrotnie te osoby są trwale okaleczone, po prostu nie będzie taka osoba mieć dostępu do dokumentacji medycznej, która dotyczy go, która jest dowodem wystąpienia tego powikłania.

Jacek Żakowski: Czyli o co państwo apelujecie w tym liście, żeby już zakończyć.

Justyna Socha: My apelujemy o to, żeby prezydent nie podpisywał tej ustawy bądź sprawdził ją pod względem zgodności z konstytucją, ponieważ wg nas, powiedzmy sobie szczerze, Polacy nie są głupsi od pozostałych obywateli innych krajów, w których nie ma takich przepisów, w których nie ma przymusu. Po prostu.. zamiast… były zapowiedzi medialne, że przymus zniknie z tych przepisów, a to wszystko idzie w drugą stronę.

Jacek Żakowski: Coraz więcej przymusu. Mamy też połączenie z profesorem Janem Widackim, prawnikiem i byłym posłem. Dzień dobry panie profesorze, jak pan tego słucha to jakie myśli chodzą panu po głowie?

Halo? Mieliśmy połączenie z panem profesorem Widackim, ale chwilowo chyba go nie mamy.

Proszę pani, czy ta ustawa… co jest jej słabością? Że ona będzie gorzej zwalczała zagrożenia epidemiczne, czy ona będzie lepiej je zwalczała… I jest już pan profesor Widacki. Panie profesorze?

Jan Widacki: Dzień dobry.

Jacek Żakowski: Dzień dobry. Jak pan słucha tego co opowiada pani Justyna Socha to jakie myśli chodzą panu po głowie? Wiem, że pan też zapoznał się z tymi projektami…

Jan Widacki: No przede wszystkim, wydaje się, że wiele rzeczy jest nieprzedyskutowanych, nieuzgodnionych wcześniej. W tej chwili rozmawiamy o ustawie, która została już przyjęta przez Senat…

Jacek Żakowski: Przez Sejm nawet, 13-stego została uchwalona już.

Jan Widacki: No więc, w tej sytuacji można się zastanawiać tylko czy proces legislacyjny był właściwy, czy zasięgnięto opinie ekspertów, czy sprawę poddano konsultacji społecznej. No, i jest wiele środowisk, które tutaj mogą pełnić charakter środowisk eksperckich, mogą się wypowiadać. Jak widać to wszystko nie jest do końca przedyskutowane i jest szereg wątpliwości. Wątpliwości np. budzi kwestia stosowania przymusu, to jest sprawa zawsze bardzo delikatna, wymaga rozważenia, bo to jest jednak wkraczanie w sferę praw i wolności obywatelskich. A dyskusji nad tym akurat nie było, może rzeczywiście są jakieś racje po stronie rządowej, które nakazują wprowadzenie w ustawie takiego przymusu, ale tych racji nie znam, nikt tego nie przedstawiał…

Jacek Żakowski: I co pana zdaniem prezydent powinien zrobić w tej sytuacji?

Jan Widacki: W tej sytuacji kiedy te protesty są w tym momencie zgłaszane, w tym momencie zaczyna się dyskusja, powinien ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, żeby Trybunał zbadał zgodność tej ustawy z konstytucją. W tym etapie już nic więcej zrobić nie można.

Jacek Żakowski: Bardzo dziękuję, pan prof. Jan Widacki, prawnik, były poseł. I pani Justyna Socha, sekretarz zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

http://www.tok.fm

Komentarze 2 to “Czy Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie mogła wszystko?”

  1. Paweł Says:

    Teraz już wiecie dlaczego zamordowali śp Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych patriotów polskich i jak „czerwone gnojki” zabijają Polskę w Polakach od tamtego czasu bez ograniczeń.

    • tak Says:

      Amasonski knurek w kosiciulku powiec Ci .Zlo dobrem zwyciezaj i modl sie za tych co cie przesladuja.A ktory ano: Nycz Dziwisz Glodz GLemp Necek Michalik Zycinski Pieronek to wszystko jest zydostwo w KOsciele Polskim.Wiec mamy taki balagan w Panstwie i Kosciele.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: