„Wolność słowa w Polsce jest zagrożona. Grozi nam matriks”


Od kilku lat wolność słowa jest w Polsce ograniczana, zarówno przez władze państwowe i sądy, jak i przez główne media i dziennikarzy sprzyjających władzy – wynika z „Raportu o zagrożeniach wolności słowa w Polsce” przygotowanego przez Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza. Raport zaprezentowano w Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Jego główną autorką jest dziennikarka Teresa Bochwic, zasiadająca w zarządzie głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dokument liczy 68 stron i zawiera m.in. analizę postępowania władz państwowych i posłów wobec wolności słowa. Znalazły sie w nim także rozdziały dotyczące m.in. „represji organów ścigania” oraz wyroków sądów „za krytykowanie władzy”. Raport omawia też „wojnę rządu z kibicami” oraz „przemilczenia i manipulacje w mediach”, w tym związane z katastrofą smoleńską.

Prezes Stowarzyszenia Jan Żaryn, były dyrektor Biura Edukacji IPN w latach 2006-2009, kandydat PiS do Senatu, podkreślił, że raport zostaje przekazany opinii publicznej na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, które mają zdecydować, „czy dotychczasowa koalicja ma nadal sprawować władzę w Polsce przez kolejne cztery lata, czy też nowe siły powinny objąć władzę w Polsce”. – Niewątpliwie ten raport wpisuje się w próbę udzielenia przez nas odpowiedzi na to ważne pytanie. Jeżeli nie będziemy dziś w stanie wykrzyczeć tej prawdy o stanie mediów i nie będziemy w stanie powstrzymać tej niepohamowanej tendencji Platformy Obywatelskiej do zawłaszczania całej sfery publicznej, to staniemy się powoli przedmiotem, jako społeczeństwo, w rękach dawców matriksu – ostrzegał.

Według raportu, działania prowadzące do ograniczenia wolności słowa i wypowiadania się opozycji podejmują m.in.”rząd polski, a także posłowie funkcyjni w parlamencie”. „Wyjątkowo widoczne to było podczas niektórych posiedzeń Sejmu i komisji parlamentarnych. Marszałkowie z koalicji zwykle ograniczali wypowiedzi lub czas zadawania pytań przez parlamentarzystów z opozycji do jednej minuty, świadomi, że opcja rządząca dostanie dodatkowy czas podczas wypowiedzi członków rządu” – napisano w dokumencie. W raporcie analizie poddano też wypowiedzi członków rządu, w tym premiera Donalda Tuska. „W marcu 2010 premier Tusk, krytykując opozycję, zapowiedział, że >wyginiecie jak dinozaury<. Trzy tygodnie później doszło do katastrofy samolotu z prezydentem i posłami partii opozycyjnej na pokładzie, co przydało tym słowom nowego, groźnego tonu” – czytamy w raporcie.

Bochwic zwracała uwagę także na działania „organów ścigania i sądzenia”. Przypomniała m.in. sprawę wkroczenia agentów ABW do mieszkania autora strony antykomor.pl w maju 2011 r. Mówiła też o rujnujących finansowo sądowych wyrokach, które nakazują umieszczanie przeprosin w mediach. W raporcie znalazły się też krytyczne opinie o działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która „swoimi decyzjami hamuje rozwój społecznych mediów religijnych” oraz Telewizji Polskiej, która „zatrudniła znanego satanistę i skandalistę”. Raport stwierdza też, że zmiany w zarządzie TVP doprowadziły do „usunięcia wszystkich dziennikarzy i programów, tzw. pisowskich”. W ocenie autorów raportu, „źle z punktu widzenia ochrony wolności słowa lub zbyt wąsko” działają też organizacje pozarządowe oraz Rada Etyki Mediów, z której składu „praktycznie wyeliminowano przedstawicieli mediów katolickich i związanych z opozycją niekomunistyczną”. Jako „najlepiej działającą organizację” raport wymienia Helsińską Fundację Praw Człowieka. Reprezentująca HFPC Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce oceniła jednak, że raport stowarzyszenia jest wybiórczy. – Z naszej praktyki wynika, że politycy wszystkich opcji sięgają po te narzędzia, które są groźne dla wolności słowa – zaznaczyła Głowacka. Podkreśliła jednocześnie, że w raporcie zabrakło w nim m.in. informacji o inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne w latach 2005-2007. W odpowiedzi na ten zarzut Bochwic wyjaśniła, że raport dotyczy lat 2010-2011.
Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza powstało w październiku 2010 r. w Warszawie. W jego skład weszła większość członków Społecznego Warszawskiego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010. W ramach Ruchu im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, stowarzyszenie wspiera w wyborach do parlamentu Prawo i Sprawiedliwość.

PAP, arb

Reklamy

Komentarze 3 to “„Wolność słowa w Polsce jest zagrożona. Grozi nam matriks””

 1. hit Says:

  chyba nie bede odkrywczy jesli napisze ze tzw. „demokracja” ma niewiele wspolnego z wolnoscia jednostki. Liczy sie zdanie „ogolu” a tak naprawde to tych na „gorze”…

 2. hello Says:

  Dla Polakow wazne zeby micha byla i robotu za psie pieniadze.Latwy to narod do zawojowania..Kochaja pieniadze blihtr oblude glupote .Zanic maja Honor Ojczyzne Historie swojego kraju.Rzeczywiscie mozna smialo nazwac ten
  lud ..Tubylcy.

 3. Krzysiek Says:

  A schizofreniczna decyzja KRRiT w sprawie TV TRWAM to co innego…?

  Raz mowia, ze Rydzyk bogacz. Innym razem biedak… A tym co otrzymali miejsce na multipleksie w wyniku „tak dobrych wynikow finansowych” rozpisuja oplaty na raty, ale w budrzecie dziora….

  Totalna Schizofrenia i ludzie JA akceptuja… (nie wszyscy).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: