Liberalny przekręt na spółdzielniach


SLD krytykuje projekt zmian ustawowych autorstwa posłanki PO Lidii Staroń. Zdaniem postkomunistów proponowane rozwiązania doprowadzą do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych i przejęcia ich majątku.

Jak informuje portal lewica24.pl, artykuł 37, ust. 3 i 4 projektu PO zakłada, że jeśli choć jeden lokal w budynku spółdzielczym ma wyodrębnioną własność, budynek automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową. Właściciel mieszkania straci więc prawo wyboru między spółdzielnią i wspólnotą.

– „Pod pretekstem zastrzeżeń trybunału konstytucyjnego wobec ustawy o spółdzielczości mieszkaniowej z 2000 r., PO w sposób ukryty próbuje zlikwidować spółdzielnie”– ostrzega Leszek Miller. – „Ta propozycja to skok na majątki spółdzielni” – dodaje Dariusz Joński z SLD. – „Skutkiem będzie nie tylko zamknięcie osiedlowych klubów seniora, świetlic środowiskowych czy bibliotek, których nie będzie chciał utrzymywać prywatny inwestor. Nie będą również remontowane drogi osiedlowe, pozbawione gospodarza. A co najważniejsze, lokatorzy nie będą mieli wpływu na los terenów, które teraz należą do spółdzielni”.

Rzecznik prasowy SLD zwraca uwagę, że projekt Staroń nie reguluje, co stanie się z majątkiem spółdzielni. Istnieje więc uzasadniona obawa, że projektodawca planuje „skok” na tereny, na których dziś znajdują się osiedlowe place zabaw, tereny zielone czy parkingi. W dużych miastach to znaczące obszary, które będzie można sprzedać np. pod zabudowę dla hipermarketów czy innej działalności komercyjnej.

– „Z powodu braku środków wspólnoty mieszkaniowe, które faworyzuje PO, nie będą mogły występować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o fundusze na termomodernizację czy wymianę okien” – podkreśla Joński. – „Poza tym dziś, gdy rodzina ma przejściowy problem z płatnościami, ponieważ ktoś stracił pracę, spółdzielnia rozpisuje dług na raty i daje czas na jego uregulowanie. Jak wiadomo, we wspólnotach już po 2 czy 3 miesiącach od powstania zaległości ma miejsce sprzedaż mieszkania, a ludzie idą na bruk” – alarmuje rzecznik prasowy Sojuszu.

Jakkolwiek dzisiejszy stan spółdzielczości mieszkaniowej budzi wiele wątpliwości, to trudno oczekiwać, że Platforma (Anty)Obywatelska ma na celu zmianę tego stanu rzeczy na lepsze. Równie dobrze można by zatrudnić włamywacza jako stróża w sklepie jubilerskim.

 http://nowyobywatel.pl/

Reklamy

Komentarze 4 to “Liberalny przekręt na spółdzielniach”

 1. persistent Says:

  Cały artykuł jest tendencyjnie kłamliwy. Spółdzielnie mieszkaniowe są zarządzane od wielu już lat przez wspierającą się grupę ludzi, niektórzy nazywają ją MAFIĄ. Przy normalnej aktywności społecznej społeczeństwa, grupa ta nie miałaby prawa istnieć. Niestety, ale ludzie w ogóle nie interesują się działalnością spółdzielni. Narzekają, że muszą coraz więcej pracić za tzw. mieszkanie (opłaty za media) i na tym kończy się ich rola. Na coroczne walne zgromadzenie przychodzi od 2% do 3% członków danej spółdzielni. Są to głównie pracownicy spółdzielni, ich rodziny i tzw. sprzymierzeńcy, którzy są wybierani do rady nadzorczej i rad osiedlowych. Za działalność tą otrzymują pieniądze tzw. dietę, która w przypadku rad nadzorczych wynosi 40% minimalnej płacy w danym roku. Natomiast członkowie rad osiedlowych otrzymują 20% diety. Dodatkowo członkowie rad nadzorczych najczęściej są również członkami rad osiedlowych. W sumie członek taki otrzymuje 900 zł miesięcznie. Dlatego są oni zainteresowani pracą w radach głównie dla „kasy”. Zresztą podobna sytuacja jest w naszym Sejmie czy Senacie.Spółdzielcze nieruchomości są brudne, zaniedbane, brak jest nadzoru nad pracą ludzi zatrudnionych w spółdzielni. Członkowie rady nadzorczej, którzy winni pełnić funkcję kontrolną, zajmują się m. in. organizowaniem osiedlowych domów kultury, co jest sprzeczne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i statutem. Jeszcze długo będzie istniał taki stan rzeczy, gdyż nasi decydenci piastujący wysokie stanowiska państwowe kupili od spółdzielni domy za „psie” pieniądze.
  To samo dotyczy pracowników sądownictwa i prokuratury. Jest to smutna, polska rzeczywistość………….

 2. Krzysiek Says:

  Mysle, ze po za SLD; PiS oraz SP wespra ta inicjatywe

 3. kaem Says:

  No to pogońmy tych złodziei i kłamców z PO. Czas na obudzenie świadomości, że jako społeczeństwo jesteśmy żerowiskiem dla sprzedajnych posłów, senatorów i współpracujących z nimi oligarchów.

  • hit Says:

   bylismy, jestesmu i bedziemy. „Pogonilismy” komunizm i wyglada na to ze „trafilismy z deszczu pod rynne” … Rzady zawsze garna do siebie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: