Prywatyzacja uzdrowisk – plan na 11 miesięcy


Za 6 sprywatyzowanych uzdrowisk do budżetu może wpłynąć około 125 milionów złotych. Przeciwko tym planom ostro protestuje Prawo i Sprawiedliwość. 

 

Rzecznik ministerstwa Magdalena Kobos wyjaśnia, że po zmianie przepisów i wyłączeniu 6-ciu uzdrowisk z wykazu placówek nie podlegających prywatyzacji, rozpocznie się proces sprzedaży. Do wyboru będą 3 ścieżki prywatyzacyjne: negocjacje, przetarg publiczny lub aukcja. O rozpoczęciu procesu prywatyzacji będzie można dowiedzieć się ze strony internetowej ministerstwa.

Ministerstwo Skarbu uważa, że prywatyzacja uzdrowisk jest korzystna zarówno dla tych placówek jak i dla chorych. Ponadto, Magdalena Kobos wyjaśnia, że zmiana właściciela nie będzie oznaczała utrudnień w dostępie do leczenia.

Rehabilitacja ze środków publicznych NFZ czy ZUS będzie odbywała się normalnie, ponieważ NFZ ma obowiązek podpisać umowę z daną placówką rozważając cenę i jakość zabiegów, a nie kwestię własności – wyjaśniała rzeczniczka resortu.

Tymczasem, politycy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie są przeciwni planom Ministerstwa Skarbu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreśla, że będzie to kolejny krok do zniszczenia służby zdrowia i nazywa pomysł sprzedaży uzdrowisk skandalem. Jego zdaniem, zyski z prywatyzacji tych placówek są za małe i przypomniał, że kilka lat temu za podobną kwotę można było kupić dużą działkę w centrum Warszawy.

Jednak – zdaniem ekonomisty Roberta Gwiazdowskiego – prywatyzacja uzdrowisk jest korzystna. Ekspert podkreśla, że służba zdrowia dlatego jest w złym stanie ponieważ jest państwowa. Tam gdzie są prywatne przychodnie czy szpitale jakość usług jest dużo wyższa. Zdaniem ekonomisty państwo powinno wykupywać usługi medyczne czy rehabilitacyjne od prywatnych placówek, i nie musi być właścicielem szpitali, czy hoteli w uzdrowiskach.

Jedynym uzdrowiskiem państwowym ma być Krynica. Prywatyzacją mają być objęte placówki w Busko- Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku – Dłogopolu, Rymanowie i Świnoujściu.

Obecnie przygotowane przez ministerstwo skarbu zmiany prawne są w konsultacjach międzyresortowych. 29. czerwca kończy się okres konsultacji.

http://www.polskieradio.pl/

Reklamy

Komentarze 3 to “Prywatyzacja uzdrowisk – plan na 11 miesięcy”

 1. DGP Says:

  Prywatyzacja sama w sobie nie jest zla ale jesli robi sie ja z glowa i stawia warunki. Jednak jesli odbedzie sie to typowo po polsku czyli wszystko na hura pujdzie pod mlotek to bedzie katastrofa. Scenariusz po przejeciu tych uzdrowisk bedzie nastepujacy. Nowy wlasciciel zaraz zacznie remont czyli zrowna stare budynki z ziemia a na ich miejsce powstana luksusowe hotelo-sanatoria. Doba w takim hotelu bedzie kosztowac minimum 1500zl i zadnego przecietnego Polaka a tym bardziej NFZtu nie bedzie stac na wyslnie tam kogokolwiek. Jednym slowem powstana w Polsce sanatoria dla zydomasonerii.

 2. boniek Says:

  Narodzie Polski -obudż się wreszcie i zatrzymaj grabież dorobku narodu polskiego
  jakim są nasze ” Cudowne uzdrowiska ” zbudowane przez naszych przodków i przez
  nich sfinasowane.Czy nie widzicie ,że obecny rząd najemników chce je zniszczyć
  pieniądze wyprowadzic z kraju. Ludzie przejrzyjcie wreszcie i brońcie dorobku waszych
  przodków.

 3. Oko Says:

  ciekawe kto ” opublikować nazwiska” ma ochotę przejąć te diamenty polskiej ziemi , żydomasonii jak zaraza niszcza ten kraj


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: