Premier na liście najbardziej skorumpowanych urzędników?


Jak podaje rosyjskie radio Svoboda grupa rosyjskich miliarderów mieszkająca w Wielkiej Brytanii poinformowała, że zamierza opublikować listę 50 najbardziej skorumpowanych urzędników w obecnym rządzie. Nie jest wykluczone, że znajdzie się na niej nazwisko premiera i kandydata na prezydenta – Wladimira Putina.

Oligarchowie, powołali na potrzeby walki z korupcją nieformalną grupę pod nazwą „Międzynarodowy Komitet Antykorupcyjny”. Według relacji Svobody, biznesmeni zapewniają, że planują ujawnienie dokumentów świadczących o rzekomych malwersacjach finansowych samego premiera.

Rosja to kraj, w którym problem „dawania w łapę” jest poważny. Świadczą o tym m.in. dane Transparency International, niezależnej organizacji pozarządowej zwalczającej korupcję. Wskaźnik percepcji korupcji w 2011 roku, Corruption Perception Index – pokazujący poziom korupcji w sektorze publicznym (im niższy, tym gorszy wynik), sytuuje Rosję bliżej końca skali natężenia zjawiska spośród 183 badanych państw. Na dziesięć punktów Rosja uzbierała jedynie 2.4, widać zatem, że magnaci podjęli słuszną walkę.

Polski polityk „bierze w łapę”?

Polska w zestawieniu Transparency International zajmuje znacznie wyższą pozycję zdobywając 5,5 punktów. Nie oznacza to jednak, że korupcja nie jest u nas problem. Choć osiągnęliśmy lepszy wynik od naszych sąsiadów ze wschodu i południa, jest wyraźnie gorszy niż w krajach Europy Zachodniej.

Nie brak w Polsce zawodów, których przedstawiciele powinni się pozbyć łatki „skorumpowanych”. Jak wynika z badań „Opinia Publiczna o Korupcji i Lobbingu w Polsce”, przeprowadzonych przez CBOS w 2010 roku, najbardziej „lepkie ręce” mają politycy. Respondenci zapytania o to: „W których z wymienionych dziedzin, pana(i) zdaniem,

korupcja występuje najczęściej?” wskazywali działaczy partyjnych, radnych i senatorów jako największych „łapówkarzy”. Odpowiedziało tak aż 60 proc. pytanych.

Drugie miejsce na liście skorumpowanych zawodów (58 proc. odpowiedzi respondentów) zajmuje personel służby zdrowia. Kolejne miejsca: urzędnicy – gminni, powiatowi, wojewódzcy; sędziowie i prokuratorzy; urzędnicy centralni i policjanci. Jak pokazują wyniki badania najmniej korupcji jest w nauce i szkolnictwie oraz w wojsku.

 

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,11069563,Premier_na_liscie_najbardziej_skorumpowanych_urzednikow_.html

Reklamy
Napisane w Świat. 2 Komentarze »

Komentarze 2 to “Premier na liście najbardziej skorumpowanych urzędników?”

  1. Marek Portych Says:

    Wszystkie religie i idee polityczne oparte są na prawie równości, miłości i braterstwa, więc nie ma nic złego w łapówkarskim dawaniu, ważne by to dawanie było wszystkim równe, wtedy nazywano by to dzieleniem się z bliźnimi – miłością!

  2. hit Says:

    kazdy skorumpowany urzednik powinien stracic urzad niezaleznie od tego jak bardzo jest skorumpowany…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: