Czarne owce w kosmetykach


natalia008
Jakich substancji trzeba unikać Wiele substancji używanych do produkcji kosmetyków działa niekorzystnie na skórę, jak również na cały organizm. Mogą wywoływać raka, alergie, egzemy i inne poważne choroby. Jeśli nawet nie wywołają choroby w krótkim czasie, to często uwrażliwiają skórę, powodują podrażnienia i zaczerwienienia. Dlatego trzeba ich unikać, na ile to jest możliwe. Ba, ale jak to zrobić, jak rozpoznać niebezpieczne substancje użyte pod bardzo trudnymi do przeczytania nazwami. Nie jest to takie proste. Aby trochę pomóc wszystkim zainteresowanym piszę tą właśnie „sciągawkę”. Substancje szkodliwe można podzelić na kilka grup:
Syntetyczne przeciwutleniacze (antyoksydanty) Substancje zapachowe Barwniki Konserwanty halogenowe czyli halogenki Konserwanty konwencjonalne Konserwowanie formaliną, formaldehydem i pochodnymi Formaldehyd w lakierze do paznokci Formalina w samoopalaczach Olej mineralny Oleje silikonowe Nitrozaminy Aminy aromatyczne Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG) Filtry przeciwsłoneczne Sole aluminium
Do góry
Syntetyczne przeciwutleniacąe (antyoksydanty) Syntetyczne przeciwutleniacze powodują alergie i podrażnienia. Wywolują raka i zmiany genetyczne w komórkach. Uwaga na: BHT i BHA w spisie składników.
Do góry
Substancje zapachowe Producenci nie mają obowiazku wyszczególnienia użytych substancji zapachowych. Wystarczy, że napisza „Fragrance” lub „Parfume”. Pod tymi pojęciami często znajdują się związki moszusowe (syntetyczne piżmo). Nitro-moszusowe i policykliczne połączenia moszusowe w kosmetykach to syntetyczne substancje zapachowe. Można je znaleźć w produktach do mycia i pielęgnacji, także w pudrach, cieniach do powiek i podkładach pod makijaż. Związki moszusowe wytwarza się łatwo i tanio. Są to syntetyczne produkty zastępcze, które zastępują zapachy uzyskiwane z naturalnych źródeł (roślinnych i zwierzęcych). Związki nitro-moszusowe popadły w niełaskę, ponieważ znaleziono je w wodzie, rybach, krabach, ludzkiej tkance tłuszczowej i w mleku matki. Dowodzi to tego, że związki te są wchłaniane przez skórę i odkładają się w organizmie. Mogą one powodować raka. Obecnie stosuje się głównie policykliczne związki moszusowe. Dla konsumenta nie jest to wcale lepsze rozwiązanie. Związki policykliczne dają się równie trudno zneutalizować w naturze, i tak samo są wchłaniane i odkładają się w tkankach, jak związki nitro-moszusowe. Najczęściej używane związki policykliczne to Tonalide (AHTN) i Galaxolide (HHCB). Według najnowszych badań wynika, że działają one podobnie jak hormony, a Tonalinde w wysokich dawkach uszkadza komórki wątroby. Jeżeli substancje zapachowe zostaną jednak zadeklarowane przez producenta, to te niebezpieczne nazywają się tak:
Musk Ketone Musk Xylene
Do góry
Barwniki Syntetyczne barwniki mają za zadanie sugerowanie działania: na przykład zielony czy niebieski żel pod prysznic sugeruje nam swieżość. Oprócz tego barwniki mogą działać niekorzystnie na skórę i organizm. Szczególnie niebezpieczne jest uwalnianie się tak zwanych anilinów – aminów aromatycznych. Barwniki ukrywają się pod numerami CI. Na przykład CI 17200. Ale uwaga, nie wszystkie barwniki są niebezpieczne czy szkodliwe. W przemyśle kosmetycznym używa się również barwnikow naturalnych. Niestety, aby zmylić przeciwnika, czyli kupującego, również barwniki naturalne zaczynaja się na CI. Farby i barwniki naturalne można znalezc po numerami CI 75100 – CI 77947. Inne barwniki CI są pochodzenia syntetycznego i najlepiej kupować produkty, które ich nie zawierają. Inne niebezpieczne barwniki występujące głównie w farbach do włosów to:
1,3-Bis-(2,4-Diaminophenoxy)propane 1,5-Naphthalenediol 1-Naphthol, 2-Naphtanol 2-Amino-3-Hydroxypyridine 2-Amino-3-Nitrophenol 2-Amino-4-Hydroxyethylaminosanisole 2-Amino-4-Hydroxyethylaminosanisole Sulfate 2-Amino-6-Chloro-4-Nitrophenol 2-Chloro-5-Nitro-n-Hydroxyethyl p-Phenylenediamine 2-Chloro-6-Ethylamino-4–Nitrophenol 2-Chloro-p-Phenylenediamine 2-Chloro-p-Phenylenediamine Sulfate 2-Hydroxyethyl Picramic Acid 2-Hydroxyethylamino-5-Nitroanisole 2-Methoxymethyl-p-Aminophenol HCl 2-Methyl-5-Hydroxyethylaminophenol 2-Nitro-p-Phenylenediamine 2,3-Naphthalenediol 2,4-Diamino-5-Methylphenetol HCl 2,4-Diamino-5-Methylphenoxyethanol HCl 2,4-Diaminodiphenylamine 2,4-Diaminophenol 2,4-Diaminophenol HCl 2,4-Diaminophenoxyethanol HCl 2,6-Bis(2-Hydroxyethanol)-3,5-Pyridinediamine HCl 2,6-Diaminopyridine 2,6-Dimethoxy-3,5-Pyridinediamine HCl 3-Nitro-p-Hydroxyethylaminophenol 3,4-Diaminobenzoic Acid 4-Amino-2-Hydroxytoluene 4-Amino-2-Nitrodiphenylamine-2′-Carboxylic Acid 4-Amino-2-Nitrophenol 4-Amino-m-Cresol 4-Chlororesorcinol 4-Methoxytoluene-2,5-Diamine HCl 4-Nitro-m-Phenylenediamine 4-Nitro-o-Phenylenediamine 4-Nitro-o-Phenylenediamine HCl 4,4′-Diaminodiphenylamine 4,6-Bis(2-Hydroxyethoxy-m-Phenylediamine HCl 5-Amino-2,6-Dimethoxy-3-Hydroxypyridine 5-Amino-6-Chloro-o-Cresol 6-Amino-m-Cresol 6-Amino-o-Cresol
Do góry
Konserwanty konwencjonalne Kosmetyki kupowane w sklepie powinny być przydatne do użytku około 3 lata. Aby to osiągnąć muszą być konserwowane, to znaczy trzeba przeciwdziałać temu, by bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy nie osiedliły się w kosmetyku. Konserwanty zabijają więc mikroorganizmy w kosmetykach, ale także na naszej skórze. Te dobre i te zle. Niszczą naszą naturalną florę bakteryjną na skórze, przez co skóra staje się coraz bardziej wrażliwa na działanie z zewnątrz. Bardzo niebezpieczne są konserwanty zawierające trujące związki rtęci. Konserwanty działaja często drażniąco i alergizująco. Czego trzeba unikać:
Methylparaben Ethylparaben Isopropylparaben Propylparaben Butylparaben Benzylparaben Glutaraldehyde Hexamidine-Diisethionate Phenol Phenyl Mercuric Acetate Phenyl Mercuric Borate Benzetonium Chloride
Do góry
Konserwowanie formaliną, formaldehydem i pochodnymi Formalina to roztwór wodny i wodno-alkoholowy formaldehydu, czyli aldehydu mrówkowego. Formaldehyd, aldehyd mrówkowy to najprostszy aldehyd alifatyczny. W warunkach normalnych jest bezbarwnym gazem gryzącym i jest silną trucizną. Uwalniany z formaliny formaldehyd podrażnia drogi oddechowe i narząd wzroku. Formalina oprócz swojego bakteriobójczego zastosowania, działa drażniąco i alergizująco na skórę, jest podejrzana o rakotwórczość i powoduje szybsze starzenie się skóry. W czystej formie nie spotyka się już dzisiaj formaldehydu w kosmetykach. Producenci używają związków pochodnych, które zawierają „unieszkodliwiony” formaldehyd, to znaczy formaldehyd jest częścią składową większych cząsteczek. Niestety, związki te są na tyle nietrwałe, że czysta formalina lub formaldehyd uwalnia się z nich i szkodzi tak, jak opisałam wyżej. Uważać należy na następujące substancje:
Benzylhemiformal 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol = Bronopol 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox Diazolidinyl Urea Imidazolidinyl Urea Quanternium-15 DMDM Hydantoin MDM Hydantoin Sodium Hydroxymethyl Glycinate Methenamine Glutaral Glyoxal Hexetidine Iodopropynyl Butylcarbamate
Do góry
Formaldehyd w lakierze do paznokci Pod działaniem formaldehydu paznokcie stają się twardsze i dlatego często używa się w lakierach do paznokci kwarce zawierające formalinę. Mogą powodować uczulenia, wysypki i egzemy nie na paznokciach czy dłoniach, ale na twarzy lub szyi, gdzie dotyka się skórę palcami. Kwarce w lakierach:
Tosylamide/Formaldehyde Resin
Do góry
Formalina w samoopalaczach W kwietniu 2004 ÖKO-TEST przetestował 24 samoopalacze. 21 z nich wydzieliło na skórze formalinę. Substancja powodująca zbrązowienie skóry to DHA (Dihydroxyaceton). Jej koncentracja w samoopalaczach wynosi 4-6%. Im wiecej DHA tym ciemniejszy kolor skóry. DHA zostaje wchłaniane przez naskórek. Tam w ciągu dwóch do sześciu godzin reaguje z proteinami skóry i barwi ją na brązowo. Pod wpływem ciepła cząsteczka DHA rozpada się na mniejsze związki, wówczas powstaje między innymi również formalina. Kupujący nie ma wpływu na to, jak producent obchodzi się z DHA przed wyprodukowaniem kosmetyku. Długie przechowywanie substancji w ciepłym pomieszczeniu sprzyja powstawaniu formaliny. Również duża ilość wody w produkcie powoduje szybsze powstanie formaliny. Dlatego jeżeli już chcemy używać samoopalacza, to najlepiej wybrac kosmytyk z jak największą zawartością tłuszczu i należy przechowywać go w lodówce.
Do góry
Konserwanty halogenowe czyli halogenki Istnieją tysiące organicznych związków halogenowych. Zawierają w cząsteczce jod, chrom lub chlor. Związki takie istnieją, co prawda w naturze, ale do konserwowania kosmetyków używane są substancje syntetyczne. Jako konserwanty sa bardzo skuteczne, jednak wiadomo, że wywolują alergie i działają drażniąco na skóre. Powodują uwrażliwienie skóry. Triklosan, jeden z organicznych związków halogenowych, powoduje uwszkodzenia wątroby i kodu genetycznego komórek, jak również uodparnia bakterie na działanie antybiotyków. Jest wchłaniany przez skóre i odkłada się w tkance tłuszczowej. Syntetyczne związki halogenowe są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, bo natura nie jest w stanie ich zneutralizować, więc coraz wiecej takich związków pochodzenia sytnetycznego pojawia się w jeziorach, rzekach czy morzach. Nacżęściej używane w kosemtykach to:
Metyldibromo Glutaronitrile = Euxyl K 400 Triclosan Iodopropynyl Butylcarbamate Chloroacetamide Climbazole 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol = Bronopol 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox Bromochlorophene Bromocinnamal Aluminium Chlorohydrex Aluminium Sesquichlorohydrate Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY Dibromohexamidine Isethionate Laurylpyriddinium Chloride Potassium Troclosene wszystkie substancje z prżedrostkami: Iodo-, Bromo- i Chloro-
Do góry
Olej mineralny Produkty pochodzące z oczyszczonej ropy naftowej są tanie, bezzapachowe, nie jełczeją, czyli mają własciwie same zalety dla przemysłu kosmetycznego. Ale czy również dla skóry? Olej mineralny jest surowcem naturalnym, ale, w przeciwieństwie do wszystkich innych substancji naturalnych nie działa korzystnie na skórę. Dla skóry pozostaje on ciałem obcym. Organizm nie potrafi go rozłożyć na przyswajalne czynniki ani wydalić. Jeśli połknie się parafinę, na przykład ze szminki, to odkłada się ona w wątrobie, nerkach czy węzłach chłonnych. Dla organizmu ludzkiego parafina to chemiczne śmieci, które tylko szkodzą. Parafina tworzy na skórze nieprzepuszczalną dla gazów (również dla tlenu i powietrza) i wody warstwę. Skóra pod tą warstwą czuje się miękkka i gładka. Ale co tak naprawdę dzieje się pod tą warstwą? Oddychanie skóry jest zablokowane, chłodzenie powierzchni skóry przez wydzielanie potu jest uniemożliwione. Skóra jest rozgrzana i wydziela coraz więcej potu. Wszystkie wydzieliny skóry zostają pod warstwą parafiny. skóra puchnie i dusi się, niektórzy mówią, że znikają zmarszczki ;-). Warstwa parafinowa jest trudna do zmycia, takie normalne mycie zmywa ją tylko częściowo. Wówczas powstają dziury w warstwie i cała wilgotność skóry ulatnia się. Pozostaje sucha odwodniona tkanka. Stosowanie kremu z parafiną przez dłuższy czas powoduje przesuszenie i szybsze starzenie się skóry, ale zobaczyć można to dopiero po zaprzestaniu używania kosmetyków z parafiną i dokładnym zmyciu warstwy parafiny. Przedtem „uduszona” skóra jest wciąż napięta i spuchnięta. Parafina jest komedogenna. Warstwa parafinowa skutecznie zapycha pory, sebum nie może się wydostać i tworzą się zaskórniki i pryszcze. Należy jednak dodać, że wazelina czy olej parafinowy stanowią barierę ochronną, która ma za zadanie chronić skórę przed niekorzystnym wpływem otoczenia, zwłaszcza w przypadku chorób skórnych (np. łuszczyca) lub w ekstremalnych warunkach.
Podpbnie do parafiny zachowują się inne substancje ropopochodne.
W międzynarodowej nomenklaturze INCI to:
Parafina: Paraffinum Liquidum Paraffin Synthetic Wax Isoparaffin
Olej mineralny czyli mieszanina ciekłych węglowodorów: Mineral Oil
Wazelina – maziste ciaóło stałe. Jest to jeden z produktów destylacji ropy naftowej, mieszanina weglowodorów tzw. parafinowych (alkanów): Vaseline Petrolatum
Cerezyna czyli rafinowany wosk ziemny: Ceresin
Węglowodory alifatyczne: Isododecane Isobutane Isohexadecane
Ozokeryt to wosk ziemny czyli kopalny mineral bedacy mieszanina stalych i cieklych wielkoczasteczkowych weglowodorów, glównie n- i izoparafinowych: Ozokerite
Gazy używane w aerozolach, powstałe w procesie rafinacji oleju mineralnego: Isopropane Isobutane
Wosk parafinowy: Cera Microcristallina
Aktualizacja akapitu: 18.09.2006
Do góry
Oleje silikonowe Oleje silikonowe to następna, po parafinach, generacja syntetycznych natłuszczaczy w kosmetykach. Oleje silikonowe powstają dzięki syntetycznemu połączeniu krzemu i tlenu. Są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, w naturze nie jest możliwe rozłożenie ich na mniejsże cząsteczki. Są tak samo obce ludzkiemu organizmowi, jak parafiny. Oleje silikonowe to:
Hexamethyldisiloxane Dimethicone Trimethicone i inne *methicone
Do góry
Nitrozaminy Nitrozaminy to cała grupa problematycznych substancji. Prawie wszystkie znane nitrozaminy są rakotwórcze. Powstają one przy połączeniu odpowiednich substancji, na przykład w spalonym oleju spożywczym. Bezpośrednie stosowanie nitrozaminów w kosmetykach jest zabronione. Można je jednak znaleźć w produktach kosmetycznych jeśli surowce były zanieczyszczone lub źle składowane. Powstają one również podczas reakcji dwóch odpowiednich substancji. Analiza składu danego kosmetyku nie pozwala nam ocenić czy zawiera on nitrozmainy czy nie. Można to jednak wywnioskować oceniając kombinacje składników. Należy unikać organicznych związków halogenowych w połączeniu z następującymi substancjami:
Triethanolamine=TEA Babassuamide DEA Cocamide DEA Cocamidopropylamine Oxide Coramine Diethanolamine DEA Dimethylamine Lauramide DEA Linoleamide DEA, Oleamide DEA Soy Amide DEA Stearamide MEA Tromethamine Undecylenamide DEA
Do góry
Aminy aromatyczne Aminy aromatyczne są częściami składowymi barwników w kosmetyce, używanych głównie w farbach do włosów. Niektóre z nich wywoływały raka u testowanych zwierząt. Z ankiety przeprowadzonej w Los Angeles wśród 900 pacjentów chorych na raka pęcherza moczowego wynika, że kobiety farbujące sobie raz w miesiącu włosy farbami utleniającymi podwajają ryzyko zachorowania na raka pęcherza. Jeżeli robią to dłużej niż 15 lat, to ryzyko zachorowania zwiększa się 3,3 raza. Zagrożeni rakiem pęcherza są również fryzjerzy. Po 10 latach pracy ryzyko zwiększa się 5-krotnie. Niektóre aminy aromatyczne wywołują alergie, astmę i uszkadzają kod genetyczny w komórek. Aminy aromatyczne można znależć nie tylko w farbach do włosow, ale również w kosmetykach zawierających barwniki, jak szminki czy cienie do powiek. Niektóre barwniki uzyskiwane są z aminy aromatycznej – aniliny. Anilina jest trucizną działającą toksycznie na krążenie i układ nerwowy. Połknięta wraz ze szminką lub wchłonięta przez skórę odkłada się w organizmie. W testach na zwierzętach wykazuje działanie rakotwórcze. Aminy aromatyczne po imieniu:
Phenylendiamin (PDA) 2,5-Toluylendiamin (TDA) 4-Amino-2-Hydroxytoluene 2,4-Diaminophenol 2,4-Diaminophenoxyethanol HCL Hydroxypropyl BIS (N-Hydroxyethyl-P_Phenylediamine) HCI 2-Methylresorcinol 1-Naphtol 2-Naphtol p-Phenylenediamine 2-4-5-6-Tetraaminopyramidine Toluene Toluenen-2,5-Diamine
Do góry
Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG) Glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG) są używane w kosmetykach głównie jako emulgatory i tensydy. Do produkcji PEG-ów i PPG-ów używany jest bardzo trujacy gaz – etylenoksyd. PEG-i czesto są zanieczyszczone dioksanem (czyli eterem) lub zawierają nieprzereagowane cząsteczki etylenoksydu. Te związki chemiczne są uznane jako substancje rakotwórcze, uszkadzają również strukturę genetyczną komórek. PEG/PPG-i wnikają wgłąb skory i czynią ją bardziej „przepuszczalną” dla innych substancji czyli również wrażliwszą na zanieczyszczenia w powietrzu i drażniące substancje w kosmetykach. W liscie składników wyżej wymienione glikole mają w swej nazwie przedrostek PEG lub PPG dodatkowo unikać należy następujących substancji:
Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Copolymer Aluminium Chlorochydrate Aluminium Chlorochydrex Ammonium Laureth Sulfate Beheneth-5,-10,-20,-25 C9-11 Pareth 8 Ceteareth Ceteth-1, -20 Coleth-10, -20, -24 Coceth-8/-10 Disodium Laureth Sulfosuccinate Glycereth-7 Glycereth-7 Benzoate Glycereth-5 Lactate Glycereth-26 Phosphate Glyceteth-20 Stearate Glycereth-7 Triacetate Laneth-10, -5 i inne liczby Laureth-2, -3, -4, -7 Laureth-5 Carboxylic Acid Laureth-8-Phosphate Lauryl Methyl Gluceth-10 Hydroxypropyldimonium Chloride Magnesium Laureth Sulfate = Magnesium Laureth-8 Sulfate Magnesium Oleth Sulfate Methyl Gluceth-10 i -20 Myreth-4 Myreth-3 Myristate Nonoxylon-2, -4, 10 Nonoxylon-12 Iodine Oleth-4 Oleth-3 Phosphate Poloxamer 124, 184, 188, 407 Poloxamine,Polysorbate 20, 60, 80 Sodium Myreth Sulfate,Steareth-2, -21 i inne liczby Trideceth-12 i inne liczby Triceteareth-4 Phosphate Trilaureth-4 Phosphate
Do góry
Filtry przeciwsłoneczne O filtrach i słońcu, o szczurach i hormonach, a także o reakcjach EU na szkodliwość filtrów chemicznych można poczytać na osobnej podstronie tutaj.
Do góry
Sole aluminium Sole aluminium i innych metali są często stosowane w produktach dezodorujących. Pełnią rolę „zatykaczy”, zatykających pory, a tym samym gruczoły potowe, aby pot nie wystąpił na powierzchnię skóry. Powoduje to zapalenia i uszkodzenia gruczołów łojowych i potowych. W dezodorantach czesto jest stosowany Triclosan jako konserwant. Jest to bardzo mocny środek bakteriobójczy, a także organiczna substancja halogenowa. Często zanieczyszczony dioksynem. Dioksyny nawet w niewielkich ilosciach powodują trądzik chlorowy. Sole aluminium w kosmetykach to:
Aluminium Chloride Aluminium Chlorohydrate Aluminium Chlorohydrex Aluminium Chlorohydrex PG Aluminium Distearate Aluminium Sesquichlorohydrate Aluminium Stearate Aluminium Tristearate Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY
Do góry
Źródła: Öko-Test „Die große Kosmetikliste” Rita Steins „Kursbuch Kosmetik”

 

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Czarne owce w kosmetykach”

  1. bebe Says:

    proponuję używać naturalnych olejkóe typu migdałowy,….. służą doskonale


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: