Hiszpania na dnie. Ten kraj to murowany bankrut


Bezrobocie bije wszelkie rekordy.

Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu Hiszpania była stawiana Polsce za wzór do naśladowania, to dziś ledwo wiąże koniec z końcem. Ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju podkreślają, że w latach 2008-2009 gospodarka Hiszpanii skurczyła się o 5 proc. PKB, a stopa bezrobocia wzrosła z 9 do ponad 20 procent.

Dziś już dwukrotnie przewyższa średnią w strefie euro, a co najgorsze, bez pracy jest grubo ponad 45 proc. młodych osób. Co się stało? Specjaliści mówią, że jedną z przyczyn wysokiego wzrostu bezrobocia był trwały wstrząs w postaci pęknięcia bańki cenowej na rynku nieruchomości.

W latach 2002-2007 realne ceny mieszkań w Hiszpanii wzrosły o ponad 60 proc., dwukrotnie więcej niż np. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w latach 2008-2010 spadły o 15 procent. Skutkiem załamania była redukcja zatrudnienia w budownictwie aż o 45 proc., czyli o ponad milion osób.

Do spadku zatrudnienia przyczyniło się także silne spowolnienie przemysłu, wynikające z jego niskiej konkurencyjności.

W latach 2005-2007 w hiszpańskim przetwórstwie przemysłowym jednostkowe koszty pracy wzrosły o blisko 10 proc., co po Grecji było najwyższym wzrostem wśród wszystkich krajów strefy euro. Dla porównania, w analogicznym okresie jednostkowe koszty pracy w Niemczech spadły o 4 proc., a w Irlandii o 11 proc.

Eksperci wytykają Hiszpanom, że do silnego wzrostu bezrobocia przyczyniła się także niska elastyczność płac w tamtejszej gospodarce.

Czy Madrytowi uda się uniknąć bankructwa? Większość ekonomistów wątpi. Mówi się raczej o przedłużaniu agonii. Wysokie bezrobocie zmusiło jednak rząd do rozpoczęcia reform rynku pracy.

W zeszłym roku parlament przyjął pakiet reform, w wyniku których m.in. zwiększono możliwość odstępowania przez przedsiębiorstwa od zbiorowych układów płacowych, ustalanych na szczeblu branżowym lub regionalnym oraz rozszerzono i doprecyzowano warunki, w których przedsiębiorstwo może zwolnić pracownika z przyczyn ekonomicznych.

http://www.hotmoney.pl/

Reklamy

Komentarzy 12 to “Hiszpania na dnie. Ten kraj to murowany bankrut”

 1. orwellsky Says:

  @endzi: Źródłem bankructw jest zbyt wysoki deficyt budżetowy, państwa te stały się niewypłacalne wobec ich kredytodawców (czyt. banków, głównie z Francji i Niemiec). Były one z resztą na progu bankructwa (zwłaszcza Włochy i Grecja) już wcześniej, ale uratowało ich wejście do strefy euro co dzięki temu, że euro było postrzegane jako stabilna waluta a cały system za wiarygodny (bo np. inni wspomogą biedniejszych w razie bankructwa).

 2. Ola Says:

  http://wiernipolsce.wordpress.com/2011/07/23/co-sie-naprawde-dzieje-na-polskich-blogach/

 3. Ola Says:

  http://wzzw.wordpress.com/2011/07/19/zomo-wraca/

 4. sdghjsd Says:

  Aby zmienic kapitalizm to najpierw trzeba zacząć od nas samych trzeba ludzi uświadomić że pogoń za kasą za świecidełkami nic nam nie da ,nie taki jest cel egzystencji , by pracować po 14godz na dobę by móc sobie kupić jakiś telewizor lub super auto!! .Łatwo powiedzieć gorzej to zrobić ,ludzie czekają na jakiś bodziec na ostrą igłę która wbije się w balo !!!

  • irbis Says:

   Najpierw to ludzie muszą wreszcie zrozumiec ze zostali poddani praniu mózgów i wmowiono im że muszą tyrać jak niewolnicy by moc sobie cos kupic, podczas gdy ich nadzorcy opływają we wszystko dzieki pracy takich niewolnikow jak rasa lduzka …Najwyzszy czas sie obudzic i przestaćwierzyć w te bzdury jakie w nas wmawiano przez tysiaclecia … Zycie lduzkie nie musi być jednym obozem koncentracyjnym, gdzie pracuje sie cale zycie by w koncu umrzec nic z niego nie skorzystawszy …

 5. Monika Says:

  To, że Hiszpanię stawiano nam za wór parę lat temu świadczy tylko o tym, że ten ich cały wzrost gospodarczy był pchany kasą z Unii Europejskiej.
  Więc nie był to wzór godny naśladowania.

 6. Ja Says:

  W Hiszpanii, podobnie jak i u nas zadziałała szajka międzynarodowych gangsterów- najpierw wykupili ziemię pod budownictwo, podnieśli ceny za m2- nieproporcjonalnie do dochodu obywateli, potem dali ludziom ogromne kredyty na zakup tych mieszkań a potem niech się pali, niech się wali, nikogo nie obchodzi los tych niewolników, sami chcieli i dobrowolnie podpisali zobowiązania do spłaty a w Polsce oznacza to dożywotnie zobowiązanie do zapłaty- bo u nas nie ma upadłości konsumenckiej- i na zawsze już pozostaniemy ich niewolnikami!!!! Rozumiecie już na czym polegają rządy bankierów ? Ja jeszcze dobrze pamiętam, jak hiszpańskie fundusze emerytalne ekspansywnie działały na rynku w Polsce i jak podbijały ceny- od kilkuset złotych za metr przed ich inwazją do nawet 10.000 za metr obecnie- zero sentymentu, czyste zdzierstwo i bandytyzm, oczywiście przy pomocy rządów bo bez tego nie byłoby takiej możliwości.

  • DGP Says:

   Smutna prawda a jeszcz esmutniejsze jest to ze ludzie sie na to nabierali.

 7. Ola Says:

  http://socioecohistory.wordpress.com/2011/07/18/alan-sabrosky-us-marine-corps-veteran-israeli-mossad-planned-the-911-attack/

 8. davidoski Says:

  W ramach walki z bezrobociem wprowadzono ułatwienia w zwalnianiu pracowników…

  • endzi Says:

   ciekawe z czego wynikają te bankructwa.Jesli ktoś umie wyjasnic to od strony ekonomicznej to będę wdzięczna.
   pzdr

  • Artur50 Says:

   endzi
   przecież to jasne – żydomasoneria oraz inne barachło nam szkodzi, stąd bankructwo. To przecież takie proste!
   A tak naprawdę, to Hiszpania jest takim samym bankrutem, jak Polska, USA albo Kalifornia. Zadłużyły się ponad kwotę, którą mogą wypracować na spłatę. Nigdy tego długu nie spłacą – biorą nowe pożyczki (obligacje), aby spłacić stare. Wyobrażasz sobie, że tak robi Kowalski? Zaraz by go zamknęli za oszustwa. Ale państwa tak robią, a teraz mają coraz mniejsze zaufanie inwestorów.

   Zresztą, inwestorzy to przecież oszuści – nie wiedzą, co zrobić z kasą. Szukają jeleni, aby pomnożyć majątek, ale na szczęście mają coraz mniej możliwości. Bankructwo jest dobre, może wykosi chamów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: