Ewakuacja ludności w promieniu 10 mil od elektrowni atomowej


Jak podaje Alexander Higgins na swoim blogu, sytuacja wokół elektrowni w Nebrasce staje się na tyle niebezpieczna, że podjęto decyzję o ewakuacji ludności w promieniu 10 mil. 10 mil to norma przyjęta w USA. Wokół Fukushimy strefa ewakuacji wynosiła 12 mil, rozszerzono ją później do 25 mil.

Ciekawe jest to, że w mediach jest niemal całkowita blokada informacji na temat zagrożenia ze strony elektrowni atomowej w Fort Cahoun. Wiadomości Eyewitness News ABC uspokajają mieszkańców, że nie ma żadnego zagrożenia. Szef Nuclear Regulatory Commission, Gregory Jaczko (Polak?) potwierdził jednak istnienie 10 milowej strefy wokół elektrowni (co jest normą w USA), gdzie istnieje największe zagrożenie w przypadku wycieku promieniotwórczego. Na zdjęciach z helikoptera widać jak poważna jest sytuacja – cały teren jest zalany.

W komentarzach na forach dyskusyjnych uważa się, że do ewakuacji jako pretekst wykorzysta się tę powódź. W ten sposób uniknie się paniki. Wokół elektrowni jest 15 tys mil kwadratowych upraw kukurydzy, która w przypadku wycieku stanie się radioaktywna.

Należy tu dodać, że elektrownia w Ft Cahoun jest o wiele większa od Fukushimy – jej reaktor jest olbrzymi. Również potężne są zapasy paliwa nuklearnego – tak więc każda awaria jest niesłychanie grozne.

http://blog.alexanderhiggins.com/

Tłumaczenie: http://monitorpolski.wordpress.com/

Reklamy

Komentarze 2 to “Ewakuacja ludności w promieniu 10 mil od elektrowni atomowej”

  1. Julian Says:

    Radioaktywna kukurydza MON 810 (firmy Monsanto=GMO), to brzmi smakowicie:) Brrrr, a fuj.

  2. PIK Says:

    Co sie dzieje, o tej elektrowni juz czytalem nie przypominam sobie gdzie, ale wtedy nie bylo jeszcze mowy o ewakuacji, wrecz przeciwnie zapewniano ze wszystko jest w porzadku wody mialy opasc i wszystko mialo sie odbyc bezproblemowo.
    Najgorsze jest to ze mamy niewielkie srodki techniczne zeby przeciwdzialac takim katastrofom. Coz pozostaje tylko czekac na „cud” moze nic sie nie stanie, zreszta nie mamy na to zadnego wplywu, niestety…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: