Nie kupuj butów które trują


Mierzysz buty w sklepie i drażni cię ich chemiczny zapach? Lepiej ich nie kupuj, bo skóry na buty są garbowane za pomocą soli chromu, substancji szkodliwych dla zdrowia.

Problem jest poważny na skalę europejską. Ostatnio pracownicy niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) w Berlinie zbadali 200 par skórzanych butów, 100 par rękawiczek i inne „zawierające skórę przedmioty”. W 226 próbkach na 506 odkryto sole chromu. Niestety, w tych wyrobach znaleziono jeszcze bardziej niebezpieczne dla człowieka substancje: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – w skrócie WWA lub PAH. Te substancje, łatwo wchłaniające się przez ludzką skórę, znajdowały się w częściach obuwia wykonanych z tworzyw sztucznych.
Z 331 par testowanych butów 274 pary zawierały WWA. Najbardziej perfidne jest to że dramatyczne skutki kontaktu organizmu z WWA są odsunięte w czasie. Zachorowania na raka nie można potem skojarzyć z zakupionymi przed laty kolorowymi kaloszami. Niemiecka organizacja konsumencka oficjalnie radzi, aby przed zakupem butów czy ubrań ze skóry najpierw je powąchać. Jeżeli pachną nieprzyjemnie, należy je bezwarunkowo odłożyć na półkę.

Agnieszka Lesiak

http://www.astromagia.pl/

Reklamy

Komentarze 2 to “Nie kupuj butów które trują”

  1. kazimir Says:

    ….to juz tylko skutek, trzeba z utylizowac w tych butach gosci co nas tak zalatwiaja?

  2. hit Says:

    zapach „przyjemny” lub „nieprzyjemny” to okreslenie bardzo subiektywne. Sa tacy ktorzy uwielbiaja zapach chemikaliow – kleje, rozpuszczaliniki itp. Dobrze ze autor zwrocil uwage na to ze chodzi o „chemiczny zapach”. Ale czy sa buty ktore go nie maja ? Nawet trampki czy slomiane sandalki pachna „chemicznym” klejem. Obawiam sie ze sam zapach botow niekoniecznie jest miarodajnym ostrzezeniem. Podejrzewam ze jedyny rodzaj butow pozbawiony chemikalii to „drewniaki”, ale czy znajda sie jeszcze chetni zeby w nich chodzic…?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: