Apel do rządu o odrzucenie nowej ustawy o nasiennictwie


Szanowni Państwo,

niestety zwycięstwo po naszej wspólnej akcji ‚APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW W SPRAWIE ODRZUCENIA PROJEKTU NOWEJ USTAWY O NASIENNICTWIE’ było krótkie.

Właśnie ‚wydostaliśmy’ wiadomość, że propozycja ustawy o nasiennictwie BEZ ZMIAN wróciła do Sejmu i będzie głosowana w ten piątek. Jej przegłosowanie oznacza otwarcie Polski na komercyjne uprawy GMO oraz poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych nasion.

NIE MOŻEMY NA TO POZWOLIĆ!
Sposób w jaki próbuje się przeforsować tę ustawę jest kolejnym drastycznym przykładem braku poszanowania obowiązującego prawa.

Prosimy o dalszą pomoc: nagłaśnianie, podpisywanie, dzwonienie do posłów i domaganie się odrzucenia tej ustawy.

APEL jest tutaj : http://alert-box.org/petycja/

oraz na Facebooku :

http://www.facebook.com/pages/Alert-Boxorg/220832531272233

Z poważaniem,

Jadwiga Łopata i Julian Rose
==========================
ICPPC – International Coalition to Protect the Polish Countryside,
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 biuro@icppc.pl

http://www.icppc.pl http://www.gmo.icppc.pl http://www.eko-cel.pl

Reklamy

Komentarzy 5 to “Apel do rządu o odrzucenie nowej ustawy o nasiennictwie”

 1. StopGmoPolska Says:

  POLSKA ŻYWNOŚĆ BĘDZIE SKAŻONA RAKOTWÓRCZYMI GENAMI. APEL DO POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA

  GMO stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, różnorodności biologicznej, polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Uwolnienie genetycznie zmodyfikowanych organizmów do naturalnego środowiska jest procesem nieodwracalnym, a współistnienie ich z tradycyjnymi uprawami NIEMOŻLIWE. Nikt nie będzie miał wyboru – ani rolnicy, ani konsumenci – jeśli nastąpi skażenie naszych pól, tak jak ma to miejsce np. w USA czy Kanadzie. Zostaniemy skazani na żywność, która powoduje alergie, niepłodność, choroby nowotworowe i oporność na antybiotyki. Skorzystają na tym TYLKO ponadnarodowe korporacje.

  W Europie już 9 krajów wprowadziło zakazy na uprawy GMO chroniąc swoje społeczeństwa (Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria oraz Szwajcaria).

  Przerażająca jest niewiedza i dwulicowość Rządu RP, posłów z PO i PSL, którzy zupełnie zignorowali głos swoich wyborców, bowiem Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej, nie chcą GMO.

  Koalicja „POLSKA WOLNA OD GMO” podejmować będzie dalsze działania interwencyjne na forum Senatu RP w celu obalenia wadliwego projektu ustawy nasiennej, a w przypadku zatwierdzenia jej przez Izbę Wyższą zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak tak poważna ingerencja w napędzony przez rządzącą koalicję proces legislacyjny wymaga szerokiego poparcia społecznego, bez niego nie mamy szans na wygraną.
  Musimy wspólnie zmobilizować wszystkie siły, aby powstrzymać legalizację upraw GMO na terytorium naszego kraju.

  Prosimy o współpracę i podjęcie NATYCHMIASTOWYCH działań:
  1. kontaktujcie się z senatorami (spotkania i telefony) i żądajcie odrzucenia tej niebezpiecznej ustawy o nasiennictwie (nazwiska senatorów według okręgów tu: ),
  2. nagłośniajcie sprawę w swoich środowiskach i mediach,
  3. podpisujcie APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW
  w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie.

  SPRAWA JEST NIEZWYKLE PILNA I KLUCZOWA.
  Pamiętajcie, że pozwalając na zanieczyszczenie przez GMO naszych pól skazujemy siebie, nasze dzieci i przyszłe pokolenia na skażoną biologicznie żywność i środowisko oraz na niewolniczą zależność od korporacji, których jedynym celem jest szybki i jak największy zysk.

  Nowa ustawa jest bardzo pokrętnie skonstruowana: przyzwolenie na
  uprawy GMO pomimo pozornego zakazu i dalsza dezinformacja
  społeczeństwa.

  DODATKOWE INFORMACJE
  1. Link do wyników głosowania za ustawą o nasiennictwie
  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&95&120

  2. Wyjaśnienia dlaczego nowa ustawa jest niebezpieczna:
  a) w nowej ustawie w art 104 ust 2 zapisano, że materiał siewny GMO nie może być dopuszczony do obrotu. Oznacza to, że zapis z poprzedniej wersji ustawy (choć w nieco zmienionym brzmieniu) pozostał.
  b) Jednak w obecnej wersji ustawy wykreślono zapis z poprzedniej (z 2006 r), że materiał odmian GMO nie będzie wpisywany do krajowego katalogu. Oznacza to, że zakaz art 104 ust 2 jest pozorny. Skoro można będzie wpisywać odmiany GMO do katalogu, to automatycznie są one dopuszczone do upraw na terytorium RP. Należy tu podkreślić, że prawo UE stanowi, iż jeśli dana odmiana jest wpisana do katalogu wspólnotowego to musi być obowiązkowo wpisana do katalogów każdego kraju członkowskiego. Dalej – wystarczy aby jakiś kraj członkowski wpisał daną odmianę do swojego katalogu w porozumieniu z KE a każdy kraj ma obowiązek wpisać ją do swojego katalogu krajowego. Dlatego tak istotne było utrzymanie zapisu z poprzedniej ustawy o zakazie wpisu GMO do katalogu krajowego.
  c) Również odrzucono zgłoszoną przez posłów PiS poprawkę dotyczącą doprecyzowania pojęcia „obrót” w taki sposób aby nasiona przywożone na własny użytek też stanowiły obrót. Wówczas powyższy art 104 ust. 2 odnosiłby się również do obrotu na własny użytek. W wyniku odrzucenia tej poprawki sytuacja się nie zmieniła w stosunku do zakazu wprowadzania do obrotu czyli „indywidualni rolnicy” (czytaj dystrybutorzy bo oni dostarczają rolnikom ziarna a tylko fakturują indywidualnie) będą mogli dalej bezkarnie przywozić nasiona GMO z innych krajów. Jeśli połączymy to z umieszczeniem odmian GMO w katalogu to w efekcie mimo zapisu o zakazie obrotu z art 104. każdy użytkownik będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za łamanie tego pozornego zakazu (żaden sąd administracyjny nie uzna naruszenia art 104 ust. 2 jeśli dany rolnik będzie uprawiał odmianę GMO umieszczoną w katalogu). Reasumując po pierwsze nowa ustawa o nasiennictwie mówi, że GMO można wpisywać do katalogu krajowego (bo wykreślono zakaz), a po wtóre choć utrzymano zakaz obrotu (zawarty w poprzedniej ustawie) to jednak brak zgody na doprecyzowanie pojęcia „obrót” o „użytek własny” skutkuje dopuszczeniem do upraw szmuglowanych nasion GMO (wbrew art 104 ust 2). Jest to wszystko bardzo pokrętnie skonstruowane, ale efekt osiągnięty:
  przyzwolenie na uprawy GMO pomimo pozornego zakazu i dezinformacja społeczeństwa.

  3. Ustawa o nasiennictwie spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych/regionalnych nasion. Są w niej zapisy mówiące, że „… Łączna ilość wprowadzonego do obrotu materiału siewnego odmian regionalnych roślin rolniczych nie może przekroczyć (!) 10%…Maksymalna ilość materiału siewnego danej odmiany w przypadku rzepaku, jęczmienia, pszenicy, grochu, słonecznika, kukurydzy i ziemniaka wynosi (!) 0,3 % materiału siewnego danego gatunku stosowanego rocznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio (!) 0,5 % dla pozostałych gatunków…”

  4. Kontrowersyjny projekt rządowy ustawy o nasiennictwie

  Ten apel popieraja:
  Paweł Połanecki, niezależny ekspert Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”
  dr Roman Andrzej Śniady – Komisja Sterująca Koalicji „POLSKA WOLNA OD GMO”
  Anna Szmelcer, prezes Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”
  Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
  Jadwiga Łopata, laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel) odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi
  Edyta Jaroszewska-Nowak, Stowarzyszenie Ekoland o/Zachodniopomorski
  Anna Bednarek, Stowarzyszenie BEST-PROEKO
  Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski
  Jacek J. Nowak, dr, profesor kontraktowy w Szkole Wyższej im. B. Jańskiego w Warszawie

 2. hit Says:

  obywatele swoje, a rzady swoje, nic nowego. Demokracja to tylko nowa etykietka dla starej korupcji i dyktatury…

 3. emka Says:

  Zbliżają się wybory. Na spotkaniach z kandydatami wyraźnie żądać deklaracji od przyszłego posła odnośnie zawetowania/ wycofania ustawy dopuszczającej GMO na rynek .

  • StopGmoPolska Says:

   Prosimy o współpracę i podjęcie NATYCHMIASTOWYCH działań:

   1. kontaktujcie się z senatorami (spotkania i telefony) i żądajcie odrzucenia tej niebezpiecznej ustawy o nasiennictwie (nazwiska senatorów według okręgów tu: http://www.senat.gov.pl/k7/senat/alf/list-woj.htm),

   2. nagłośniajcie sprawę w swoich środowiskach i mediach,

   3. podpisujcie APEL DO RZĄDU I POLITYKÓW w sprawie odrzucenia projektu nowej ustawy o nasiennictwie:
   http://alert-box.org

 4. PIK Says:

  Petycje podpisalem, mam jednak powazne wztpliwosci co do rozsadku tych, ktorzy decyduja.
  Nie bardzo wiem co z tym zrobic zeby osoby decydujace o tym co mamy jesc podjely rozsadna decyzje, petycja jest dobrym pomyslem ale moze ktos ma inna idee odnosnie nie zaakceptowania GMO ?
  Co zrobic zebysmy sami zdecydowali ? Dlaczego nie mamy wyboru odnosnie tego co mamy jesc ?
  Jesli zaakceptuja te glupote bedzie pozniej bardzo ciezko odwrocic ten proces i bedziemy skazani na GMO wbrew wlasnej woli.
  Najbardziej denerwujace jest io ze czuje sie zupelnie bezsilny wobec ludzkiej glupoty.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: