10 sposobów na manipulację społeczeństwem


Oto, oparta o prace amerykańskiego lingwisty Noama Chomskiego, lista „10 strategii manipulacji” przez establishment:

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ
Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE
Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY
Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 80-tych i 90-tych: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY
Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA
Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI
Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI
Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM
Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY
Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE
Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

tłum. za: „Les 10 Stratégies de Manipulation de Noam Chomsky”
http://www.jocelynechoquette.com/article-0-58212003.html

Reklamy

Komentarzy 8 to “10 sposobów na manipulację społeczeństwem”

 1. danusia Says:

  Mnie najbardziej dziwi–przeraza manipulacja przez kler polegajaca na straszeniu diablem…bo na tym polega religia. Tak wiec ten rodzaj manipulacji naiwnymi, biednymi ludzmi pozwala zyc religijnym mafiozom w luksusie bez…strachu o jutro. A dzisiejsza technologia/ internet umozliwia im ogromny zasieg prania mozgow. Eskalacja w nawolywaniu do nienawisci ludzi niereligijnych, odwracanie uwagi od spraw waznych czyli ludziej egzystencji, proby przejecia wladzy za posrednictwem swoich marionetek, okradanie Polski etc. Kosciol zaciska petle coraz bardziej spoleczenstwu. Stracilismy z ramienia rezim komunistyczny i natychmiast wskoczyl religijny. To az STRACH sie bac…

  • hit Says:

   polemizowalbym; w czasach komunizmu kler tez straszyl pieklem ognistym i ludzie nawet bardziej wierzyli niz teraz. Kler nie jest i nigdy nie byl prawdziwym autorytetem w kwestii wiary. Autorytetem jest Biblia zwana tez Pismem Swietym. Warto sie zapoznac z trescia tej ksiegi…

 2. ja Says:

  Manipulowanie masami jest stare jak świat, tylko tyle, że w dzisiejszych czasach możemy się o nim więcej dowiedzieć chociażby z internetu. Nowoczesne socjotechniki mają za zadanie rozbicie podstawowych struktur społecznych na których opierało się od zawsze społeczeństwo- 1/ wspólnota rodów- taka struktura społeczna do dziś zachowała się w Afganistanie, Pakistanie – rozbicie ich struktur to podstawa dla tzw demokracji, bo dziś to starszyzna rodu decyduje o losie rodziny, wspiera się i wspomaga a w tzw demokracji to państwo ma prawo do wyzyskiwania i obrażania obywatela a on nie ma żadnego prawa; 2/ rodzina- zawsze stanowiła podstawową jednostkę struktury społecznej- dziś doprowadzono do rozbijania rodzin na całym świecie na masową skalę, z byle błahego powodu ludzie się rozstają i jest to akceptowane społecznie, rodzina, związek miedzy dwojgiem ludzi mają marginalne znaczenie, stąd coraz więcej samotności w tym ogromnym tłumie;3/ tzw oświata- system trójkowy- 3 lata przedszkola, 3 podstawówka, 3-6, 3 lata gimnazjum, 3 lata liceum, 3 lata zawodówki, 3 lata licencjata, 3 lata kontrakt dla żołnierza zawodowego- mówi wam to cóś? Jest to kolejny element uczenia ludzi tymczasowości, łatwości rezygnowania z więzi społecznych- 3 lata i szukamy nowego- żony, męża, związku wyznaniowego, mieszkania czy czegoś tam.Obudźcie się.

 3. Ewa Says:

  DLATEGO WŁAŚNIE ROZWALILI STOCZNIE W POLSCE I WSZYSTKIE WIĘKSZE FABRYKI ABY NIE MIAŁY GDZIE SIĘ GROMADZIĆ WIĘKSZE SKUPISKA LUDZKIE, ROZWALAJĄ CAŁY CZAS LUDZKĄ SOLIDARNOŚĆ ŁAPAMI ZDRAJCÓW, LOJALNYCH WOBEC NWO.
  MYŚLĘ, ŻE TEN NAJGORSZY CZAS POTRWA DO 21 GRUDNIA 2012. TAK ZRESZTĄ BYŁO W PRZEPOWIEDNIACH /NIE TYLKO MAJÓW/, ŻE TEN OGROMNY WYZYSK I CHCIWOŚĆ BĘDĄ Z NATĘŻENIEM SIĘ KUMULOWAĆ NICZYM BOMBA, A POTEM WSZYSTKO PĘKNIE I ZNIKNIE. NISKIE WIBRACJE BĘDĄ ANIHILOWANE SAMOISTNIE NA PLANECIE.

 4. Kopi Says:

  albo wszystko wyśmiać i niewygodne sprawy określić jako „teorie spiskowe”, bo przecież nikt rozsądny nie zaprząta sobie głowy czymś takim….

 5. Lolo Says:

  Ja znam glowny sposob bez ktorego manipulacja nie miala by miejsca ;] STRACH !

  • PIK Says:

   Masz calkowita racje Lolo, caly ten smierdzacy system jest oparty na strachu od tysiecy lat, tyle tylko ze ostatnio strach jest jest jeszcze bardziej wszechobecny niz kiedys.
   Ludzie boja sie w szkole ze beda miec gorsze oceny niz Kowalski, na studiach ze poleja egzaminy,w „fabryce” ze straca prace, na bezrobociu ze pracy nie znajda a do tego dochodza jeszcze problemy z zona i dziecmi, tesciowa ktora ma jedzowaty charakter ale zona ja kocha i trzeba babcie odwiedzic i znowu strach…nie mowiac o tym ze nie wiadomo skad wziazc pieniadze na kolejne raty( strach przed komornikiem) i znowu kupa strachu jak tu dotrwac do pierwszego, nie mowiac o tym ze syn Kowalskiego straszy Twoje dziecko… i tak bez konca jak tu wyzwolic sie z Matrixa chcialem powiedziec ze strachu

 6. PIK Says:

  Dobrze jest wiedziec ze jestesmy manipulowani, nie nalezy jednak popadac w skrajnosci i wszedzie weszyc spisek i zla wole, mimo ze tej nie brakuje.
  Wielokrotnie ludzie zajmujacy sie manipulacja innych, nie sa tego swiadomi

  Mozna do tej listy dodac nastepujace punkty :

  1 Ukrywanie prawdy lub ukrywanie zrodel z ktorych ta „prawda” pochodzi (wojna w Libii)

  2 Mowienie czesci prawdy co doprowadza do totalnej dezorientacji osob, dla ktorych te polprawdy sa przeznaczone.(Cenrala atomowa Fukushima), (wojna w Libii), (rozruchy na Bliskim wschodzie, Afryce polnocnej)

  3 Podawanie falszywych informacji, manipulacja danych, bezpieczenstwo ludnosci sie poprawia lub pogarsza zaleznie od “potrzeb” przed kazdymi wyborami: (glownie dane dotyczace bezpieczenstwa ludnosci, ilosc napadow, kradziezy, agresji wszelkiego radzaju itp)

  4 Selektywne wybieranie “naocznych” swiadkow, wywolywanie niezdrowych emocji u odbiorcy informacji.

  5 Manipulacja statystyk, nawet jesli wszystkie dane sa prawdziwe ( „krzywa” na wykresie moze rosnac mimo ze rezultay sa coraz gorsze- najprostszy przyklad manipulacji statystykami, wiem cos o tym, sam to robilem i takie gowno nazywalem praca).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: