Democracia Real Ya! – postulaty


Od 15 maja tysiące Hiszpanów demonstrują w Madrycie i innych hiszpańskich miastach. Oto postulaty inicjatywy Democracia Real Ya!

Przedstawiamy środki, które jako obywatele uważamy za niezbędne, by uzdrowić nasz system polityczny i ekonomiczny.

1. Likwidacja przywilejów klasy politycznej

– Ścisła kontrola nieobecności na właściwych im stanowiskach funkcjonariuszy publicznych pochodzących z wyboru. Specjalne sankcje za niespełnianie obowiązków.
– Zniesienie przywilejów podatkowych i emerytalnych (naliczanie składek, wysokość emerytur). Zrównanie zarobków reprezentantów pochodzących z wyborów ze średnią płacą hiszpańską (plus diety konieczne do wykonywania ich funkcji).
– Zniesienie immunitetów związanych z urzędami. Nieprzedawnialność przestępstwa korupcji.
– Obowiązkowe publikowanie oświadczeń majątkowych wszystkich urzędników publicznych.
– Redukcja liczby urzędów obsadzanych z wolnego nadania.

2. Przeciw bezrobociu

– Podział pracy wspierający redukcję czasu pracy oraz programy arbitrażu pracy [1] aż do momentu rozwiązania problemu bezrobocia strukturalnego (to znaczy do momentu, gdy stopa bezrobocia nie będzie przekraczać 5 proc.).
– Wiek emerytalny na poziomie 65 lat. Utrzymanie wieku emerytalnego na tym poziomie do rozwiązania problemu bezrobocia młodych.
– Bonusy dla przedsiębiorstw zatrudniających na kontrakty terminowe mniej niż 10 proc. pracowników.
– Bezpieczeństwo w pracy: uniemożliwienie zwolnień grupowych lub z powodów obiektywnych w dużych przedsiębiorstwach wykazujących zyski. Opodatkowanie dużych przedsiębiorstw zniechęcające je do korzystania z umów tymczasowych, w sytuacji gdy powinny być one bezterminowe.
– Powtórne wprowadzenie zasiłku w wysokości 426 euro dla wszystkich pozostających długo bez zatrudnienia.

3. Prawo do mieszkania

– Przejęcie przez państwo mieszkań zbudowanych na zapas, których nie udało się sprzedać. Mieszkania te powinny stać się częścią rynku wynajmu chronionego.
– Pomoc w wynajmie mieszkań dla młodych i osób o niskich dochodach.
– Zmiana prawa umożliwiająca spłatę długu hipotecznego poprzez przekazanie obciążonego długiem mieszkania bankowi [2].

4. Jakość usług publicznych

– Zmniejszenie niepotrzebnych wydatków w administracji publicznej i ustanowienie niezależnych instancji kontroli budżetu i wydatków.
– Zatrudnienie dodatkowego personelu medycznego, który będzie w stanie obsłużyć wszystkich oczekujących na zabiegi.
– Zatrudnienie odpowiedniej liczby profesorów zapewniającej właściwe proporcje między studentami a wykładowcami, podział grup wykładowych na mniejsze, utworzenie grup wsparcia.
– Zmniejszenie opłat za studia, zrównanie cen studiów podyplomowych i doktoranckich z dyplomowymi.
– Publiczne finansowanie nauki w celu zapewnienia jej większej niezależności.
– Tani, dobry i ekologiczny transport publiczny: powtórne wprowadzenie pociągów, które zostały zastąpione przez AVE [3] z pierwotnymi cenami, obniżenie opłat za przejazdy komunikacją publiczną, ograniczenie ruchu prywatnymi samochodami w centrach miast, budowa nowych ścieżek rowerowych.
– Lokalne zasoby społeczne: efektywne egzekwowanie la Ley de Dependencia [4], miejskie sieci lokali opieki, lokalne usługi mediacji i opieki.

5. Kontrola instytucji bankowych

– Zakaz ratowania [bailout] banków lub udzielania im pomocy finansowej ze środków publicznych: instytucje zmagające się z trudnościami finansowymi powinny zbankrutować lub zostać znacjonalizowane w celu utworzenia znajdującego się pod kontrolą społeczną banku publicznego.
– Podniesienie podatków dla banków, proporcjonalnie do wydatków socjalnych spowodowanych przez kryzysy, które wywołało ich (banków) niewłaściwe zarządzanie.
– Zwrot przez banki wszelkich publicznych środków, które otrzymały.
– Zakaz inwestowania przez banki hiszpańskie w rajach podatkowych
– Regulacja sankcji za spekulacje i zaniedbania bankowe.

6. System podatkowy

– Podniesienie podatków od dużych fortun i dla banków.
– Likwidacja SICAV [5].
– Przywrócenie podatku spadkowego.
– Realna i efektywna kontrola unikania podatków i ucieczki kapitału do rajów podatkowych.
– Promocja na poziomie międzynarodowym podatków od transakcji kapitałowych (podatek Tobina).

7. Wolności obywatelskie i demokracja partycypacyjna

– Nie dla kontroli internetu. Znieść la Ley Sinde [6].
– Ochrona wolności informacji i dziennikarstwa śledczego.
– Obowiązkowe i zobowiązujące referenda w szeroko rozumianych sprawach dotyczących życia obywateli.
– Obowiązkowe referenda przy wprowadzaniu rozwiązań unijnych.
– Zmiana prawa wyborczego zapewniająca prawdziwie reprezentatywny system, który nie dyskryminuje żadnej siły politycznej ani społecznej, gdzie głos in blanco i głos nieważny również mają swoją reprezentację.
– Niezależność władzy sądowniczej; reforma Ministerstwa Finansów gwarantująca jego niezależność, nie dla nominowania członków Trybunału Konstytucyjnego i Rady Generalnej Władzy Sądowniczej przez część władzy wykonawczej.

8. Redukcja wydatków na wojsko

[1] Nadzorowane przez państwo negocjacje między pracodawcami i pracownikami
[2] W marcu do hiszpańskiego parlamentu wpłynął projekt ustawy (wprowadzony w ramach ludowej inicjatywy ustawodawczej) umożliwiający taką formę regulacji długów hipotecznych.
[3] Hiszpańska szybka kolej.
[4] Prawo regulujące sytuację prawną i pomoc socjalną dla osób znajdujących się w sytuacji zależności spowodowanej np. chorobą.
[5] Fundusze inwestycyjne mające wyjątkowe przywileje podatkowe, płacą jedynie jednoprocentowy CIT.
[6] Prawo związane z własnością intelektualną w Hiszpanii, reguluje treści pojawiające się w Internecie i prawo autorskie.

http://www.krytykapolityczna.pl

Reklamy

Komentarzy 5 to “Democracia Real Ya! – postulaty”

 1. mądrość ulic Says:

  PIk ma racje..nie zdziwiłbym się gdyby tych żądań nie wymyśliły same elity..przecież to tylko przywileje..a nie przwdziwa wolność..myślicie że wszyscy z nich trzymali by się tego? tu potrzeba obalenia rządu i samodzielnego życia,wychowywania dzeci,edukacji..wyobraźcie sobie szkoły w któych uczymy się naprawdę ważnych rzeczy,między innymi emocji,poznajemy tam sztuke i kulturę,muzykę,kino itd prawdziwą historie razem ze wzmiankami o elitach którzy opanowali świat,dużo by pisać,wyobraźcie sobię telewizje pokazującą to co naprawde lubisz,wyobraź sobie uśmiechnięte twarze ludzi któzy nie muszą wciąż walczyć z prawem i brakiem pieniędzy,wyobraź sobie rodziny a nie te rozbite czego skutkiem często są dzieci na ulicach prostytutki,narkomani,czyli ogólnie mówiąc wyobraź sobie ludzi nie tak samotnych jak teraz,nie tak wystraszonych z chęcią do życia..mogę wymieniac i wymieniac bo nawet nie widzicie jakie życie macie ile tracicie i jak się męczycie ja również bo wmówiono wam że musi tak być,poddaliśmy się bez walki,nawet nie zorientowaliśmy się co się dzieje ale to nic dziwnego,najśmieszniejsze jest to że możemy to zmienić jeśli tylko razem w zgodzie i ułożonymi umysłami połączymy siły i stworzymy świat jaki MY chcemy,nie będzie podziałów bogaty biedny i uwierzcie jest to możliwe pod jednym warunkiem..że tam w sercu będziemy mieli miłość,uczucie które będzie tak duże że nie będziemy czuli żadnej zawiści strachu czy złych intencji do drugiej osoby..nie ważne co mówią,możliwe jest wszystko my sami wyznaczamy sobie granice-pamiętajcie o tym.
  Amen

 2. PIK Says:

  Uzdrowienie obecnego systemu politycznego i ekonomicznego nie jest mozliwe, to tak jakby ktos chcial leczyc proteze, ktora zastapila amputowana noge.
  Propozycje wyrazone w 8 punktach niczego nie zalatwiaja, system pozostaje taki sam, wprowadza sie tylko kilka zabiegow kosmetycznych do starego spruchnialego systemu, ktory nigdy sie nie sprawdzil( mimo klamstw i zapewnien klas rzadzacych).
  Trzeba sobie zdac sprawe raz na zawsze co jest przyczyna zla politycznego jak i ekonomicznego.

  Nie chce tu mowic o jakiejkolwiek rewolucji , to nie ma sensu, mozna natomiast sie zastanowic nad systemem politycznym, mianowicie dlaczego nie funkcjonuje.
  Wedlug mnie przyczyn jest kilka : korupcja, egoizm, chciwosc, brak dostepu obywateli do decyzji a raczej jego blokada przez ekipy, ktore sie juz zainstalowaly i ktore nie maja zadnych propozycji dotyczacych wyjscia z kryzysu zarowno politycznego jak i ekonomicznego.
  Przypomina mi sie w tym momencie zdanie Ludwika XV “Apres moi le déluge” wszyscy doskonale wiedza co sie stalo po jego smierci.
  Z wiekszoscia rzadow zachodnich jest podobnie , korzystaja z przywilejow i sytuacji, ktore sa dla nich korzystne i dla ich wspolnikow z bankow i nie maja zmiaru zmienic czegokolwiek winika to nie tylko z wygodnictwa ale rowniez z nieudolnosci i braku wyobrazni klas rzadzacych.
  Znaczy to tylko tyle ze z minimalna inteligencja mozna zauwazyc cale zlo, ale nie ma zbyt duzo checi i rozsadku zeby znalezc odpowiednia recepte na konkretna (dosc skomplikowana) chorobe.
  I jesli w najblizszym czasie nic sie nie zmieni mozemy byc swiadkami prawdziwej katastrofy
  Nasze rzady (glownie w Unii Europejskiej i w Ameryce polnocnej) prawie nigdy nie pytraja sie obywateli czy akceptuja ich decyzje najlepszym przykladem byla Konstytucja europejska.

  Oficjalne referendum przeprowadzono tylko w czterech krajach Francji, Holandii,Hiszpanii i Luxemburgu, wstrzymano w ostatniej chwili w dwoch Irlandii i Danii bo wiadomo bylo ze w obu tych krajach super kretynska (mialem okazje ja czytac) Konstytucja nie przejdzie.
  Krajami, ktore odrzucily Konstytucje byly : Francja i Holandia zaakceptowaly natomiast Hiszpania (77% a teraz placza, i troche fikaja) i Luxemburg, wiadomo bylo na podstawie nieoficjalnych sondazy ze Konstytucja nie przejdzie w wiekszosci krajow europejskich.

  I co zrobili nasi “demokratycznie” wybrani oszusci : Traktat Lizbonski.
  Nikomu nie przyszlo do glowy zeby pytac sie europejskich obywateli i wyborcow czy sie zgadzaja czy nie, rzady wszystkich krajow europejskich zaakceptowaly (niesmiale opory Kaczynskiego i bardzo dobrze jedyny , ktory sie postawil, pogrozki Merkel I Sarkozy wobec Polski i Kaczynskiego) Traktat Lizbonski, czyli poprzednio odrzucona Konstytucje europejska.

  Czas najwyzszy skonczyc z takimi bandyckimi metodami jakich dopuszczaja sie ekipy rzadzace I uswiadomic im ze mozemy sie bez nich obejsc bo tak naprawde oni niczemu nie sluza najlepszym przykladem jest Belgia, ktora nie ma rzadu od 26 kwietnia 2010 w mediach prawie nic sie nie mowi na ten temat.
  Widac bardzo dobrze ze nawet z takim systemem jaki mamy obecnie istnienie rzadu nie jest konieczne dla istnienia 10 milionowego panstwa, natomiast sytuacja odwrotna nie jest mozliwa.

  Moim skromnym zdaniem wcale nie musimy prowadzic zadnych negociacji z jakimkolwiek rzadem, mozemy sobie poradzic bez rzadu , bez tzw wyborow, bez bankow i ich papierowych pieniedzy po prostu mozna zmienic ten system na taki, ktory juz sie sprawdzil: wspolnota pierwotna ale czy jestesmy gotowi na wyeliminowanie z naszego zycia : oszustwa, klamstwa, chciwosci , egoizmu, glupoty czy wolimy raczej tonac w tym gownie?

  (wiem ze wszyscy, ktorym brakuje wyobrazni skocza mi do gardla, nic nie szkodzi przywyklem juz do ludzkiej glupoty)

 3. ArO Says:

  To ja dorzucę Projekt 44 postulaty
  http://www.sm.fki.pl/index.php?nr=zalozenia_socjalno_spoleczne
  Trzeba przewinąć na dół strony

 4. macieq Says:

  jak by tak w polsce ludzie się o to upomnieli…
  To są całkiem sensowne postulaty.

 5. alla Says:

  Marzyciele!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: