Naukowcy potwierdzili podgrzewanie się atmosfery nad uskokiem przed japońskim trzęsieniem


Emisja podczerwieni ponad epicentrum marcowego trzęsienia w Japonii wzrosła dramatycznie kilka dni przed tym katastrofalnym zdarzeniem, twierdzą naukowcy. Geolodzy długo zastanawiali się nad doniesieniami o dziwnych zjawiskach atmosferycznych w dzień przed wielkim trzęsieniem ziemi. Godne zaufania dane dla poparcia tych teorii są trudne do zdobycia, ale postęp technologiczny pozwolił spojrzeć na to zagadnienie bardziej dokładnie.

W ostatnich latach różne zespoły tworzyły stacje monitorowania atmosfery w strefach trzęsień ziemi. Powstała też pewna liczba satelitów będąca w stanie zbierać dane i kumulować je, co daje pewien wgląd na temat stanu górnych warstw atmosfery i jonosfery podczas trzęsienia ziemi.

W ubiegłym roku, opublikowano fascynujące danych z sondy DEMETER wykazujące znaczny wzrost ultra-niskich częstotliwości radiowych przed wstrząsami o magnitudzie, 7 do których doszło na Haiti w styczniu 2010. Dzisiaj, Dimitar Ouzounov w NASA Goddard Space Flight Center w Maryland i kilku jego współpracowników zaprezentowało dane z trzęsienia ziemi Tohoku, które miało miejsce 11 marca. Ich wyniki, choć wstępne, otwierają oczy na pewne procesy.

Według danych przed trzęsieniem ziemi, całkowita zawartość elektronów w jonosferze dramatycznie wzrosła w okolicy epicentrum, osiągając maksimum na trzy dni przed wystąpieniem trzęsienia. W tym samym czasie, satelitarne obserwacje wykazały duży wzrost emisji w podczerwieni ponad epicentrum. Osiągnęły najwyższy poziom na godziny przed trzęsieniem ziemi. Innymi słowy, atmosfera ogrzewała się.

Tego rodzaju obserwacje są zgodne z teorią o nazwie „Mechanizm sprzężenia Litosfery-Atmosfery-Jonosfery”. Według niej w dzień przed trzęsieniem ziemi, następują wielkie naprężenia w uskoku, co powoduje uwolnień dużej ilości radonu.

Promieniowania tego gazu jonizuje powietrze na dużą skalę. Ponieważ cząsteczki wody są przyciągane do jonów w powietrzu, jonizacja powoduje kondensacje wody. Ale proces kondensacji uwalnia także ciepło i to jest przyczyna, który powoduje promieniowanie podczerwone.

„Nasze pierwsze wyniki pokazują, że 8 marca stwierdzono, na podstawie danych satelitarnych, szybki wzrost emitowanego promieniowania podczerwonego,” powiedział Ouzounov

Emisje te wywierają wpływ na jonosferę i jej całkowitą zawartość elektronów. Teoria ta zdecydowanie ma sens, a litosfera, atmosfera i jonosfera jest połączona i może być mierzone zaburzenie któregoś z czynników. Powstaje pytanie, w jakim stopniu nowe dowody poprą tą teorię.

Trzęsienie ziemi Japonia jest największym w tamtym regionie, do jakiego doszło w dzisiejszych czasach i na pewno okaże się jednym z najlepiej zbadanych.

http://www.technologyreview.com

http://zmianynaziemi.pl/ 

Reklamy

Komentarzy 18 to “Naukowcy potwierdzili podgrzewanie się atmosfery nad uskokiem przed japońskim trzęsieniem”

 1. aska Says:

  „są ważniejsze rzeczy niż szukanie we wszystkich konspiratorów” Jacolo w tym momencie zaskoczył mnie bardzo pozytywnie , chodź było to w pewnym sensie „zaskoczenie” długo prze zemnie oczekiwane. Brawa dla Ciebie.

  • Jacolo Says:

   Niestety większość ludzi ma chyba satysfakcje w ciągłym szukaniu dziury w całym, gdyby ta większość zaczęła myśleć pozytywnie zamiast stale drążyć w negatywie świat ma szanse wejść na właściwe tory. thx 🙂

 2. an Says:

  czemu moj komentarz nie został zaakceptowany?

  • Jacolo Says:

   Ponieważ nie ma sensu drążyć tematu, AJ wykonuje jakąś tam robotę i pomaga wielu ludziom zrozumieć rzeczywistość, są ważniejsze rzeczy niż szukanie we wszystkich konspiratorów, oszustów, zwykły temat zastępczy od tego co naprawdę ważne i szukanie dziury w całym.

  • DGP Says:

   Jacolo to już przesadziles. Mam sporo szacunku dla ciebie ale teraz zachowales sie jak cenzor. Pozwól ze sam ocenie co jest tematem zastępczym a co nie jest. Nie można walczyć o prawdę tłumiąc wszelką krytykę. No I kto to jest AJ.

  • Jacolo Says:

   AJ to Alex Jones, i nie chodzi tu o cenzurę ale nie będę tutaj tolerował głupkowatych tematów wzbudzających niepotrzebne emocje, czas zająć się pozytywną stroną zamiast szukać stale sensacji, manipulatorów, podstawionych przez służby ludzi.

  • an Says:

   czułam ze nie bedzie akceptacji i intuicja mnie nie zawiodła. i nie uwazam żeby to co było w linku nie było warte poruszenia.

  • Jacolo Says:

   To twoje zdanie, przerabiałem już to na kilku forach, niepotrzebne emocje i zwykły temat dezinformacyjny. Zajmijmy się istotnymi rzeczami, zamiast nic nie wartymi głupotami.

  • an Says:

   chyba się uważasz za wszechwiedzacego, ale nie ważne.
   I nie życzę sobie żebyś określał moje posty jako „głupkowate”, bo nie do Ciebie należy ich ocena…
   A co do AJ to prawda pewnie leży gdzieś pośrodku.

  • Jacolo Says:

   Tutaj należy akurat do mnie więc takie głupkowate tematy tutaj nie będą poruszane.

 3. Ewa Says:

  Chyba by nie podcinali gałęzi na której razem siedzą? Ja raczej podejrzewałabym sowieckie EMP ze Smoleńska. Tak, to samo, którym załatwili samolot Kaczyńskiego.

 4. DGP Says:

  Czy ktoś może wie jak ma dokładnie działać HARP? Jestem ciekaw bo nie wiem. Z tego co tu piszą wynika tylko ze ze atmosfera reaguje z gazem który wydziela sie z uskoku przy wzroście ciśnienia. HARP wcale nie musi powodować jonizacji atmosfery bo to nie powinno spowodowac wzrostu ciśnienia na uskoku. Może źle zrozumiałem dlatego czy ktoś wie gdzie można znaleść jakieś konkretne informacje o HARP?

 5. Greg Says:

  Takie sprzężenie zwrotne, że HARP napromieniowuje obszar z wysokim ryzykiem trzęsienia, a później go wywołuje, a ogrzewanie atmosfery jest skutkiem ubocznym tego napromieniowania.

 6. Kopi Says:

  Na HAARPa wskazuje także zarejestrowanie „znaczny wzrost ultra-niskich częstotliwości radiowych przed wstrząsami” – a taki sobie przypadek….
  Czy jest gdzieś dostęp do tych wykresów podczerwieni? Jestem ciekaw, czy trzęsienie ziemi w Hiszpanii też zostało tak zbadane.

 7. Robin Says:

  Nie łapię, o co chodzi z tymi datami na obrazku.

 8. Meu Says:

  podgrzewanie atmosfery przez HAARP także daje takie same odczyty…

 9. trzęsienia Says:

  Czy były to eksperymenty programu HAARP ?
  HAARP jest zdolny wywolywać takie trzęsienia.

 10. Doktor Says:

  A może HAARP?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: