OGÓLNOPOLSKI PROTEST PRZECIW SPRZEDAŻY STRATEGICZNEJ RAFINERII „LOTOS”


Do:
kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Pan Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3
(22)694 60 00
kontakt@kprm.gov.pl

Rząd chce sprzedać większościowy pakiet akcji „Lotosu” – jednej z dwóch dużych rafinerii w Polsce, która stanowi kluczowe ogniwo naszego systemu bezpieczeństwa energetycznego. Roztropne władze wysoko rozwiniętych Państw nie  sprzedają strategicznych firm sektora paliwowego. W dodatku „Lotos” posiada znaczące własne zasoby ropy.

Zagrożenia są bardzo poważne – niedostatek konkurencji umożliwi nabywcy śrubowanie cen kosztem kierowców lub sprzedaż paliwa po niższych cenach własnym stacjom benzynowym, co przyczyni się do upadku innych stacji. Doprowadzi to do ograniczenia konkurencji wśród stacji benzynowych co oznacza drenaż portfeli nas wszystkich. Co prawda rząd zapewnia, że umowa sprzedaży będzie obwarowana zapisami zabezpieczającymi, ale łatwo będzie je ominąć lub wykorzystać niezdolność rządzących do ich egzekwowania od bogatego i wpływowego koncernu.

Jeszcze większe ryzyko istnieje w przypadku sprzedaży „Lotosu” jednemu z koncernów rosyjskich, na który mogą politycznie wpływać władze Rosji – świadczy o tym sprawa wieloletniego więzienia właściciela Jukosu Michaiła Chodorkowskiego.
Zagrożenie pokazuje jaskrawo przykład wieloletniej odcięcia dostaw ropy z Rosji do rafinerii Orlenu w Możejkach. Jak wynika z depesz ambasad USA ujawnionych przez portal Wikileaks, wicepremier Rosji Sieczin wydał w lipcu 2006 polecenie wstrzymania dostaw ropy do Możejek, a do „awarii” rurociągu Przyjaźń, którym rosyjska ropa była tłoczona do Możejek, doszło w tym samym miesiącu. Oznacza to, że Rosjanie nie chcą zarabiać na sprzedaży ropy, tylko wymuszają sprzedaż Możejek własnym koncernom paliwowym. Do czego mogą się posunąć po zakupie „Lotosu”? Sprzedaż „Lotosu” koncernowi krajowemu lub zagranicznemu spoza Rosji również otwiera drzwi do przejęcia tej jednej z najnowocześniejszych rafinerii przez Rosjan.

Bardzo szkodliwy jest również moment sprzedaży „Lotosu”, przez co uzyskana cena będzie znacznie niższa niż możliwa do uzyskania za tak dobrą i świetnie zlokalizowaną firmę. Rząd Donalda Tuska chce zbyć „Lotos” w chwili, gdy spółka jest zadłużona na realizację programu inwestycyjnego 10+ i przed osiągnięciem efektów finansowych tych inwestycji. Wartość spółki będzie rosła – mówią o tym eksperci i prezes „Lotosu” Paweł Olechnowicz. Kolejnym czynnikiem mogącym spowodować niska cenę jest niepewność co do zapotrzebowania na paliwo z powodu światowego kryzysu. W efekcie będzie to w praktyce wyprzedaż i żadne próby przedstawienia ceny jako atrakcyjnej – z użyciem odpowiednio dobranych wskaźników – tego nie zmienią.

Nie chodzi o ideologię, jak próbuje zasugerować premier Donald Tusk, a jedynie o egzystencję nas wszystkich i gospodarki
Polski.

Niżej podpisany/a:
Filip Stankiewicz
80-404 Gdańsk
filipstankiewicz@wp.pl

Petycje można podpisać klikając na poniższy link:

http://www.petycje.pl/petycja/6902/ogÓlnopolski_protest_przeci

Reklamy

Komentarzy 5 to “OGÓLNOPOLSKI PROTEST PRZECIW SPRZEDAŻY STRATEGICZNEJ RAFINERII „LOTOS””

 1. banan Says:

  To ciekawe gdzie byliście jak psrzedawano TP SA francuzom o innych przedsiębiorstwach nie wspominając…
  Telekomunikacja może być w rękach francuskich ale Lotos w w rękach rosyjskich już nie ??? Obłuda pierwszej wody !!!
  Ja nie widzę różnicy a jak widzę ceny beznzyny na Lotosie czy cene płynu do spryskiwacza to jestem za jaknajszybszym sprzedaniem tej złodziejskiej firmy…

 2. przebudzona Says:

  Obecny rząd to kpina z Narodu Polskiego, jestem za niech sprzedadzą wszystko a polacy obudzą się z niczym i w tedy rozjaśni się w tych tępych mózgach co nie którym i zaczną się interesować własnym narodem a nie tylko czubkiem własnego nosa, ale to przebudzenie musi być bolesne a więc upadnijmy na samo dno tak jak naród węgierski i może damy radę się podnieść jak oni. Za zdradę stanu jest jedna kara taka sama jak za kolaborację! Suwerenne Państwo Polskie to fikcja!

 3. Gen-Ewa Says:

  Nawet przed murem egzekucyjnym mamy wybor:
  Jaki?
  Zamknac oczy i sie zgodzic
  lub nie akceptowac tego co nam sie przydaza
  walczyc lub zginac dumnie.
  Nie wierze ze tchorze spia spokojnie albo ze patrza na swoja gebe w lustrze z przyjamnoscia. Nie opowiadac mi takich bajek. I to jeszcze Polak.
  Oczywiscie ze czesc Polakow sprzedaje swoj wlasny kraj .nic nowego w histori tej nacji i ze ich wlsne dzieci beda placic krwia by ich glupote lub podlosc odkupic. Historie tworzy sie dzis. Od momentu kryzysu ona sie nie toczy a pedzi jak oszalala Spieszmy sie by nie przeorala tego kraju.
  Jeszcze paru ludzi tu zyje navet jesli z …zamknietymi oczami.

 4. Bimi Says:

  jak ciężko zrozumieć że nic to nie zmieni? mało ludzi chcących pokrzyżować plany rządzących spotkało się publicznym ośmieszeniem albo też śmiercią?? Zadajcie sobie jakże to proste pytanie : Po co ku****** żyję ? znajdźcie prawdę i wtedy zrozumiecie w końcu że ,,dziecinne ,, zabawy w pisanie petycji jak i nędzne protesty nie mają znaczenia jak i nie znajdują odbioru. Wszystko zostało zaplanowane odgórnie i jeśli tego nie zrozumiecie to głupi umrzecie tylko dlatego bo swoje życie spędziliście na zajadaniu serków danio i czytaniu nic nie znaczących informacji o działaniach rządu czy tam iluminatów…. prawdą jest że : im mniej się wie tym lepiej się śpi,,
  nikt nie zmieni świata : bierzemy udział w grze.. szukajcie prawdy w sobie.. relax medytacja , osho , kabała, budda.

  • lukhel Says:

   Gra Światowa dobiegła juz prawie do mety ;D ,gdy większość sie obudzi oj! rządzący tym światem nie chciał bym być w waszej skórze


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: