Rząd zgubił 16 mld zł! W sumie wyparowało już 20 mld?


Niedawno poinformowano o przesunięciu kwoty 4,8 mld zł oszczędności z przetargów kolejowych na budowę dróg. „Puls Biznesu” zastanawia się jednak, gdzie się podziały niewykorzystane środki z kasy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Od kilku lat informowano z satysfakcją o niższych wartościach umów zawieranych z wykonawcami od tych, pierwotnie zakładanych. Kryzys i ostra konkurencja sprawiały, że oferty w przetargach były znacznie poniżej, zakładanych pierwotnie przez drogową dyrekcję, stawek.

W latach 2009 i 2010 powinno się uzbierać około 16 mld zł oszczędności. GDDKiA twierdzi, że te środki zostały w budżecie centralnym. Ministerstwo Finansów zaprzecza, by tak się stało.

Prawdopodobnie drogowcy nie mieli całej kwoty rozpisując przetargi i pieniądze organizowali dopiero po ich rozstrzygnięciu. Jednak, mimo wszystko fundusze na inwestycje muszą być zabezpieczone jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Oszczędności z przetargów kolejowych przeznaczono na drogi, a gdzie są oszczędności z przetargów drogowych. Czy były to tylko księgowe zabiegi, służące pochwaleniu się niższymi wydatkami na budowę infrastruktury drogowej – pyta „Puls Biznesu”.

To z kolei spowodowało, że spadł nominalny poziom długu, i w końcu nie przekroczył on zapisanego w konstytucji poziomu 55 proc. Gdyby tak się nie stało, rząd Donalda Tuska musiałby – bo wymaga tego ustawa zasadnicza – podjąć szereg niepopularnych społecznie decyzji. A to w roku wyborczym mogłoby mocno zaszkodzić wynikowi Platformy Obywatelskiej.

Oficjalne informacje w tej sprawie zostaną ogłoszone w II kwartale 2011 roku. Na razie milczą w tej sprawie zarówno resort finansów, jak i NBP. /

http://finanse.wp.pl/

Komentarze 2 to “Rząd zgubił 16 mld zł! W sumie wyparowało już 20 mld?”

  1. Alefa Says:

    poszukajcie w bankach angielskich ,niemieckich noooo i FED-u tam wraca 60-70% wirtualnych pieiedzy z przyznanych pożyczek? funduszy rozwojowych i innego szajsu Polska jest taka pralnią brudnych i wirtualnych pieniędzy mafii banksterskiej powiazanej tak ściśle jak tylko mozna z Iluminatami= Masonami=Talmudystami jedna cholera,

  2. mlody Says:

    Nie martwcie sie drobnymi


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: