Na czym polega oszustwo Owsiaka


Wiele już razy pisałem, dlaczego nie podoba mi się przedsięwzięcie Jerzego Owsiaka. Część z tych powodów oględnie przedstawił dzisiaj na swoim blogu Krzysiek Leski. Ja tak oględny nie jestem i sądzę, że należy przypominać, jakiej manipulacji dokonał w ciągu wielu już lat funkcjonowania WOŚP Owsiak oraz środowisko, które najbardziej go wspiera.
W przypadku Owsiaka mamy do czynienia z często stosowaną metodą tworzenia iluzji pozapolityczności osoby i przedsięwzięcia, które pozapolityczne wcale nie są. Owsiak nie jest osobą „pozaideologiczną”, stojącą w jakiś sposób poza sporem politycznym. Przeciwnie – jest osobą o bardzo wyrazistych poglądach, które uzewnętrzniają się od czasu do czasu w postaci zapowiedzi „dawania z baśki” tym, którzy ośmielają się badać życiorys Wałęsy, w wypowiedziach na temat Radia Maryja albo w usuwaniu sprzed wejścia na Przystanek Woodstock (podkreślam: z terenu publicznego) wystawy antyaborcyjnej. Jednak dla środowiska, mówiąc ogólnie, „Gazety Wyborczej” jest Owsiak authority of last resort – kimś, po kogo się sięga w nadzwyczajnych sytuacjach. Owsiak jest niezwykle wygodny, ponieważ jego charytatywna działalność pozwala tworzyć wrażenie, iż jest osobą niezaangażowaną politycznie, a więc to, co mówi, mówi niejako z pozycji „pozapolitycznych”. (O stosowaniu tej metody w pierwszym dziesięcioleciu III RP bardzo ciekawie pisał Zdzisław Krasnodębski w eseju „Filozofia III RP, czyli od »antypolityki« do »postpolityczności«” w zbiorze „Rzeczpospolita 1989-2009”, wydanym przez krakowski Ośrodek Myśli Politycznej.) Słuchacze odbierają poglądy Owsiaka nie jako poglądy uczestnika politycznej wojny, ale kogoś spoza nielubianego środowiska polityków, a tym samym nadają im większą wagę. Na tym polega wielkie oszustwo Owsiaka, którego on sam, jak sądzę w pełni świadomie, nie chce wyjaśnić, np. poprzez oficjalne poparcie konkretnej partii politycznej. Wziąwszy to pod uwagę, absolutnie zasadne było umieszczenie w noworocznej szopce przez Marcina Wolskiego m.in. Owsiaka właśnie w loży celebrytów, przyklaskujących oczywiście opcji jedynie słusznej.
WOŚP jest instrumentem utwierdzania tej iluzji. Przy czym trzeba zauważyć, że nastąpiła tu całkowita personalizacja idei: WOŚP to Owsiak, Owsiak to WOŚP. Są i inne organizacje, które posługują się popularnym wizerunkiem swoich twórców (Fundacja Anny Dymnej czy Akogo Ewy Błaszczyk), ale żadna z nich nie jest tak medialnie rozdmuchana, tak kontrowersyjna i żadna nie zmieniła się w sprawnie działający koncern. Tym samym każdy wyskok Owsiaka i każde jego kontrowersyjne stwierdzenie natychmiast może być zbite kontrargumentem: ale on tyle robi dla dzieci.
Czy na pewno? Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (tym razem w eskorcie F-16), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd. Jaki jest sens ciągnąć imprezę, gdzie co roku trzeba wymyślać nowe fajerwerki, coraz absurdalniejsze i coraz kosztowniejsze, byle zachęcić ludzi do jednorazowego zrywu? Porównanie kosztów i zysków to zwykłe wyliczenie efektywności. Nikt tego dotąd nie zrobił, a w takim wyliczeniu wspominany przez Leskiego Caritas wypadłby pewnie o kilkaset procent lepiej niż WOŚP.
Dlaczego nikt tego nie zrobił? O tym też już swego czasu pisałem: w sprawie WOŚP działa moralny szantaż. Kto krytykuje Owsiakową imprezę, ten widocznie musi nienawidzić małych dzieci, którym Owsiak pomaga. Ten argument jest oczywiście absurdalny, oparty na naciąganym sylogizmie i założeniu, że cel uświęca środki, a przy okazji dowodzący niezdrowego utożsamienia idei z osobą.
W licytacjach WOŚP biorą udział wszystkie liczące się firmy, wydając w ten sposób pieniądze swoich klientów bez pytania ich o pozwolenie, ewentualnie pieniądze państwowe. Nie ma wysokiego urzędnika, który mógłby się wyłamać z obowiązkowego entuzjazmu – w tym cyrku biorą udział i prezydent, i premier. Szantaż moralny odnosi skutek. Kto w entuzjazmie nie bierze udziału, zostaje napiętnowany.
Po raz kolejny warto postawić pytania, które już zadawałem: z jakich to powodów akurat jedna charytatywna impreza, firmowana przez osobę mocno kontrowersyjną, cieszy się bezprecedensowym wsparciem mediów, publicznych i prywatnych? Dlaczego akurat w tym przypadku istnieje niepisany obowiązek entuzjazmowania się i wspierania tej imprezy? Dlaczego F-16, które, jak rozumiem, i tak muszą latać, latają akurat, eskortując Owsiaka, a nie Annę Dymną albo wolontariuszy Caritasu, którzy co roku przed świętami po cichu sprzedają swoje świece?
Medialny i organizacyjny cyrk, jaki towarzyszy WOŚP, dawno już przekroczył granice absurdu i przyzwoitości. Owczy pęd wyłącza myślenie większości ludzi, którzy „dają na Owsiaka”, bo „przecież wszyscy dają”. Wraz z każdą edycją WOŚP uzupełniany jest wizerunkowy kapitał człowieka, który pod pozorami ograniczenia wyłącznie do pracy charytatywnej, przemyca bardzo wyraziste poglądy społeczne i polityczne. Ja tego kapitału podwyższał mu nie będę.

Łukasz Warzecha

Salon24.pl

Komentarzy 40 to “Na czym polega oszustwo Owsiaka”

 1. :) Says:

  Prawiesie zgadzam. Oprocz Caritasu. Tacy sami zlodzieje jak Owsiak

  • :) Says:

   Poprawka. Wośp. Bo do owsiaka nic nie mam jako czlowieka, ale koncern WOŚP to dla mnie bandytyzm

 2. Edyta Says:

  Pamiętam, kiedy oglądałam program z Katarzyną Skrzynecką i Katarzyną Figurą o organizacjach charytatywnych, ta pierwsza opowiadała jak wyglądała jej pooc. Otóż, Skrzynecka miała zaśpiewać charytatywnie na rzecz jednego oddziału jakiegoś szpitala(nie pomnę jakiego). Normalne za koncert bierze 30tys.(przyznała się do tego), z puli na szpital poszło 4 tys. !!!!! I tak działa większość organizacji charytatywnych w Polsce. Kasia powiedziała, że została zaproszona do udziału w kolejnej imprezie charytatywnej. Tym razem podpisała umowę, w której zaznaczyła, że całe jej honorarium idzie na dany cel. To mi się podoba.

  • wyposrodkowany Says:

   A nie jest tak, że wśród kilku dobroczynnych inicjatyw na wierzch wylezie taka, która ma najlepsze zaplecze marketingowe – tutaj Owsiak wiedzie prym. Dziś już ma za sobą rzesze, ale na początku wszyscy jechali na tym samym wózku. Owsiak potrafił „sprzedać” swoją wizję ludziom. Dlatego WOŚP ma szopkę, a np Dymna nie. Nie dziwi mnie to. Samo w sobie ani jedno, ani drugie nie jest przecież złe. Żeby dotrzeć do dużej ilości ludzi trzeba zrobić szum. A tylko duża ilość ludzi może pomóc w zakupie drogiego sprzętu. Pojedyńcze jednostki z reguły mogą kupić co najwyżej pieluchy, ryż, mleko, słodycz, ciuch itp. A tu chodzi o inny rozmiar pomocy…

 3. Tadeusz Woś Says:

  To jest bardzo sprytna socjotechnika sukcesu na której jadą kolejne Rządy. Ładnie widać w TV.Ale nawet TV nie robi to darmowo bo koszty incjatywy harytatywnwj wpisują jako swój wkład i już jest to olbrzymia kwota.Na papierze bo nie jest to fizycznie wpłacona kwota.Moje dzieci przez kilkanaście lat brały udział w tej incjatywie ,aż dorosły i zrozumiały.W każdym mieście przeliczyć koszty związane z inciatywą przerosły by zyski gdyby je podliczyć.Jest w kraju ok.3000 Stowarzyszeń harytatywnych które działają lokalnie i też pomagają w różny sposób Polskiej Nędzy.Te organizacje z sercem włanczają się w tą centralną incjatywe i też nie wystawiają rachunku kosztów ,tylko je kryją z własnych składkowych budzetów. Żadne incjatywy harytatywne lokalne nie są zwalniane z kosztów poniesionych na tą incjatywę. Kryją z wlasnych składek i nie biorą za tą pracę honorarium . Też w nagrodę nie jadą na wycieczki zagraniczne.A zapłacić można w różny sposób.Nie ma takiego księgowego w kraju który by zbilansował koszty i wpływy faktyczne tej incjatywy. To jest właśnie Wielka Gra ,ale politykom pasuje :jest sukces,i oni są celebrytami,więc jest i ciągłość kampani wyborczej od wyborów do wyborów.KLEMENS.

 4. kaprys Says:

  Widze, ze co niektorzy dalej nie moga przezyc tego, ze cos w tym popapranym kraju sie udaje… Nikt nie jest idealny, ale sa ludzie ktorzy cos robia i tacy co tylko narzekaja. Nie kumam czemu macie pretensje do tego ze WOSP cos stara sie zdzialac i media w jakims stopniu to wspieraja. Oskarzajcie media o to a nie WOSP. Z reszta inicjatywa jaka powstaje podczas tego jednego dnia zimowego oraz kilku dni w lato wielu osobom sie podoba, a wy na sile probujecie wmowic ze – to ma sie nikomu nie podobac. Ja sie Caritasu nie czepiam, chodz uwazam ta organizacje za oszustwo, ale to moje zdanie i nie zamierzam o tym trabic.
  i jeszcze jedna rzecz:
  „Przeciwnie – jest osobą o bardzo wyrazistych poglądach, które uzewnętrzniają się od czasu do czasu w postaci zapowiedzi „dawania z baśki” tym, którzy ośmielają się badać życiorys Wałęsy, w wypowiedziach na temat Radia Maryja albo w usuwaniu sprzed wejścia na Przystanek Woodstock (podkreślam: z terenu publicznego) wystawy antyaborcyjnej”
  Wiec kazdy ma swoje jakies poglady. Z zyciorysem Walensy mysle ze chodzilo o to, ze ogolnie rzad skupia sie na rozdrapywaniu przeszlosci zamiast skupic sie na przyszlosci, co sie stalo to sie nie odstanie, czas myslec o jutrze. Jesli chodzi o Radio Maryja to jest to medium, ktore wykracza poza kanon dziennikarstwa i przegrali rozprawe sadowa na ten temat. Natomiast z ta wystawa to jest motyw, ze jest to teren festiwalu i to organizator decyduje co na tym festiwalu ma sie znalesc, macie milony innych miejsc na to by te wystawy organizowac, ale nie, wam Woodstock zalazl za skore i musicie koniecznie pokazac wszystkim, ze wasze poglady maja byc jedyne sluszne. Odzcepili byscie sie juz od tego tematu i ten czas ktory tak aktywnie poswiecacie na szukanie dziury w calym mogli byscie zainwestowac w stworzenie czegos a nie probe niszczenia. Bo niszczyc jest o wiele latwiej niz stworzyc. I postawa „psa ogrodnika” jest co najmniej dziecinna.

  • otto Says:

   Firmy farmaceutyczne dobrze wiedzą , że Owsiak tę kasę wyda na nich samych dlatego TV bierze w tym udział bo media i Big Farma są na górze tym samym. Spróbuj Zrobić podobne przedsięwzięcie ale bez interesu dla Big Farmy, (np zamiast wydawać zebraną w ten sposób kasę na urządzenia , zainwestuj je w naturalne metody leczenia, profilaktykę zdrowia), a zobaczysz czy TV tak Cię chętnie wesprze. Pogonią Cię pałami jak będziesz namolny.

  • kaprys Says:

   jak mnie irytuje takie myślenie. To, że jedna inicjatywa istnieje, to nie znaczy, że nie możesz stworzyć własnej, a WOSP nie istnieje 1 roku tylko blisko 20 lat, wiec nie kumam czego się czepiasz. Że raz zamanifestowałeś w necie swój pogląd i nic z tego nie wyszło? Stwórz własny projekt, i próbuj przekonać innych aby w nim uczestniczyli a nie zachowujesz się jak nasi politycy, co nic nie robią tylko oskarżają inne partie. Tak to każdy potrafi, ale żeby się poświęcić to już nie bardzo się chce…
   I na koniec powiem, że te firmy farmaceutyczne nie oddadzą za darmo swoich produktów, więc raczej naturalne jest, że oni zarobią w jakiś sposób, ale ktoś musi. Po co zbierać pieniądze jak by się nie zamierzało ich wydać?

 5. kat Says:

  A ja musze powiedzie ze takie osobniki jak jakis tam powsiak
  powstaja z glupoty ludzkiej i najwnosci.DLA TEGO BEDZIEMY MIELI NWO NA SWIECIE I W POLSCE,,

 6. wacek Says:

  PAN JEZUS POWIEDZIAL TAM GDZIE JEST PADLINA TAM ZLATUJA SIE SEMPY..(OWSIAK,PO,PIS,PSL,SLD,ONZ,MFW,NATO
  ITD)A PADLINA SA NO KTO ANO;my oglupiale spoleczenstwo
  charujace ciezko na tych SEMPOW..OBUDZICIE SIE POLACY

 7. miia1 Says:

  Właściwie za mnie skomentował Kilmore Fish. Należy rozumieć, że brak poglądów politycznych pana Owsiaka umiejscawiałby go w gronie uczciwych? Zarzut o posiadaniu poglądów – zaiste paradny. Co do reszty się nie wypowiem, bo w przeciwieństwie do średniej polskiej statystycznej, nie mam wglądu w księgowość fundacji.;) Rozumiem, że autor bloga takowy ma.

 8. vinidevingo Says:

  o a co do NFZ to podciagnal bym ta organizacje jako wroga narodu polskiego,ktora okrada spoleczenstwo z pieniedzy gromadzonych na opieke szpitalna .Organizacje ktora powinna byc zlikwidowana,pociagnieta do odpowiedzialnosci przez IPN,oskarzona o korupcje i zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu.Zus-owi tez bym sie przyjrzal.Caly ten NFZ to organizacja zupelnie niepotrzebna w lancuchu pokarmowym miedzy klientem a szpitalem (i tak wystarczajaco bo mamy tam zus jeszcze)No i pan.Owsiak ,ktory rzekomo byl alternatywa dla kosciola,ustawiona przez sluzby SB jeszcze u schylku komuny.

 9. Kilmore Fisz Says:

  Czyli oszustwo Owsiaka polega na tym, że ma poglądy polityczne… no faktycznie mistyfikacja wielką gębą.

  A po bilans orkiestry wystarczy zajrzeć na jej stronę internetową, albo przejść się z dzieckiem chociażby do Centrum Zdrowia Dziecka, lub dowolnego szpitala i zobaczyć ile jest tam urządzeń medycznych ufundowanych przez Orkiestrę.

  • zalb Says:

   Całkiem dochodowy interes patrząc na te zestawienia finansowe za ubiegły rok. Sporo lokują w papiery wartościowe. Można zakładać, że z tego chcą opłacać koszty jakie ponosi WOŚP łącznie z pensjami osób dlań pracujacych. Inicjatywa szczytna. Zgadzam się jednak, że pan Owsiak nie powinien wpitalać sie w politykę bo to zniechęca częsć ludzi do jego fundacji.

 10. Na czym polega oszustwo Owsiaka (via Prawda.xlx.pl) | Blog Wolnego Człowieka Says:

  […] Wiele już razy pisałem, dlaczego nie podoba mi się przedsięwzięcie Jerzego Owsiaka. Część z tych powodów oględnie przedstawił dzisiaj na swoim blogu Krzysiek Leski. Ja tak oględny nie jestem i sądzę, że należy przypominać, jakiej manipulacji dokonał w ciągu wielu już lat funkcjonowania WOŚP Owsiak oraz środowisko, które najbardziej go wspiera. W przypadku Owsiaka mamy do czynienia z często stosowaną metodą tworzenia iluzji pozapolityczności osoby … Read More […]

 11. aska Says:

  Wiele artykułów na tej stornie podziałało na mnie w pewien sposób mobilizująco , nakreślając nowe perspektywy widzenia pewnych spraw. Jednak artykuły takie jak ten działają na mnie odpychająco. Nie można wszędzie wiedzieć zła z góry zaplanowanego przez wytrawnych graczy kierujących się swoimi interesami. Koszty 19 finału WOŚP na pewno są spore jednak bilans kosztów z pewnością wychodzi pozytywnie.
  Co do „cichej ” akcji Caritasu jakoś nie mam przekonania , jednak porównując ja z medialna akcja pomocy dzieciom w afryce na pewno wypada o niebo lepiej.
  Zgadzam się z opiniami komentarzy co do firm farmaceutycznych – sam od pewnego czasu wnikliwie sledze etykiety produktów spożywczych, itp.

 12. satjajuga Says:

  Witam. Po przeczytaniu tego tekstu myślę, że warto dodać wzmiankę o pieniążkach uzyskanych na akcji WOŚP. Bo na co idą pieniądze ? wszystko to dotyczy całkowicie leczenia konwencjonalnego, medycznego i ociera się o farmaceutykę. W ten sposób pan Owsiak nakierowuje polskie społeczeństwo na pewien typ myślenia, pewną mentalność… na łatwiznę. Ale przecież nie ma wyboru społeczeństwo niekoniecznie zaakceptowałoby to, że pieniądze które ofiarowuje na rzecz innych ludzi będą wykorzystywane w sposób niekonwencjonalny i efektywny. I jak tu pogodzić wszystko ? Trzeba dać ludziom sygnał, że to co się dzieje jest bezpieczne, a wtedy zgodzą się. Jeśli ma się wpływy i pieniądze można zdziałać bardzo dużo.
  PS. WOŚP od finansowania, a NFZ od planowania.

 13. Fioletowa Says:

  Ja powiem tylko tyle:
  APARATURA kupowana przez WOŚP jest używana
  Jeśli jakiś szpital coś dostaje i tego nei wykorzystuje, to wypada ze smutkiem pochylic głowy nad służbą zdrowia

  Ja udając sie do szpitala w czasie ciązy -za każdym razem widywałam aparature opatrzoną serduszkiem i adnotacją, że jest kupiona z pieniędzy zebranych podczas WOŚP.
  Najczęsciej ten sprzęt wykorzystywany był do wszelkich badań.
  Az strach pomyśleć czym by mnei badano, gdyby nie WOŚP

  • Anne Says:

   Ale czego sie bac? Przeciez nie musisz czekac 1 rok aby dac na WOSP i czekac na aparature z serduszkiem. Kazdy moze wyjac pieniadze z kieszeni i wesprzec swoj miejski szpital poprzez zakupienie aparatury ktora szpital potrzebuje. Zamiast placic z podatkow na organizowanie WOSP i potem jeszcze oplacic wyplaty organizatorow to czyz nie lepiej byloby dac prosto pieniadze do szpitala? PS to ze sprzet jest wykorzystywany do wszelkich badan to moze dlatego ze rzad obniza budzet na sprzet bo wie ze co roku jest WOSP. A to ze szpitale dostaja i nie wykorzystuja to znaczy ze 1. szpitale moga nie potrzebowac takiego sprzetu, 2. personel szpitalny nie tylko potrzebuje sprzet ale takze szkolenie w obslugiwaniu takiego sprzetu. Kazdej firmy sprzet jest inny i potrzebne jest szkolenie, tak samo jak nowe sprzety ktorych wczesniej nie bylo w szpitalach beda bezuzyteczne jezeli lekarze i technicy i pielegniarki nie dostana szkolenia. Nie pomyslalas ze byc moze szpitale nie kupuja bo nie tylko nie maja pieniedzy na sprzet ale takze nie maja pieniedzy na szkolenie?

 14. otto Says:

  Witam serdecznie. Dzięki za artykuł. Sądzę, że to co zostało mało uwypuklone (poza przekrętami finansowymi ) jest fakt , że najbardziej cieszą się z orkiestry firmy farmaceutyczne, które straciły dla mnie wszelki szacunek po tym jak zapoznałem się z wieloma faktami na temat ich działalności. Gdyby firmy te przestały istnieć żylibyśmy lepiej, zdrowiej i dłużej na co wskazują dane statystyczne. W Izraelu w wyniku długotrwałego strajku lekarzy śmiertelność spadła o bagatela 50%. inny podobny spadek śmiertelności zanotowano w tym kraju 20 lat wcześniej i było to także w czasie strajku lekarzy (podaję za pismem Nexus). Podobne spadki śmiertelności notowane także w innych krajach gdzie lekarze strajkowali przez dłuższy czas. Przypomnijcie sobie świńską grypę. Jest to największy przekręt ostatnich stu lat (może więcej). Im chodzi wyłącznie o kasę… duuuuużą kasę. Pieniądze z fundacji owsiaka to dla nich woda na młyn. Poza tym dlaczego nikt nie zadaje pytania – czy te ich wszystkie pseudo wynalazki (urządzenia ratujące życie) muszą kosztować takie pieniądze? Przecież elektronika jest teraz śmiesznie tania. Zamiast nabijać kasę faszystowskim firmom farmaceutycznym lepiej byłoby przeznaczyć je na profilaktykę i edukację prozdrowotną. Za 10 lat nie potrzebowalibyśmy ani całej tej chemii, która i tak nikomu nie służy, ani tych pseudowynalazków (w większości). Proszę dzielcie się prawdziwą wiedzą na te tematy z ludźmi. Bo najbardziej teraz jest potrzebna edukacja, ujawnianie prawdy i zwykły zdrowy rozsądek. Pozdrawiam.

  • a Says:

   tak…choremu na nerki niemowlakowi najbardziej pomoże edukacja, ujawnianie prawdy i zwykły zdrowy rozsadek…pewnie taki z gatunku „Bóg dał Bóg wziął…niech sie dzieje wola nieba z nia się zawsze zgadzac trzeba”

 15. ack Says:

  @ot-co
  wydaje mi się ze na koszty działalności fundacja może przeznaczać do 10%

 16. miziaforum Says:

  UWAGA !! UWAGA!! – DZIŚ ORKIESTRA OWSIAKA ZBIERA NA SZCZYTNE CELE – WYRĘCZA W OBOWIĄZKACH – PANÓW TUSKA I KOMOROWSKIEGO
  DO WYLICYTOWANIA JEST REJS PŁYWAJĄCYM MUZEUM – ” DUMĄ POLSKIEJ MARYNARKI WOJENNEJ” ….

   
  🙂  …. 🙂    PANIE TUSK , PANIE KOMOROWSKI CZY WY KU….. WSTYDU NIE MACIE  – PO PIERWSZE OWSIAK ROBI ZA WAS TO CO WINIEN ROBIĆ RZĄD I PREMIER – I JESZCZE JEDNO TEN KU…. ŻENUJACY PŁYWAJACY EKSPONAT MUZEALNY………………. to też powinno WAS PANOWIE INTERESOWAĆ

  MOŻE NIE WIECIE ŻE MAMY XXI WIEK I OKRĘT WINIEN WYGLADAĆ TAK :

   
  ============

  ALE JAK SIE KU…… MA WYDATKI NA  🙂    🙂  TO POZOSTAJE CHŁOPAKOM PODWODNIAKOM TYLKO WSPÓŁCZUĆ –

   

   

   
  ==================================

  gdyby sobie do serca wzieli w/w pANOWIE że priorytety są inne to i sł . zdrowia nie musiała by być wspierana – akcją żebraczą na niebywała skale z –
  ORAZ DUMA PODWODNIAKÓW NIE BYŁA BY ŻENUJĄCĄ ŁAJBĄ …….
  MIMO TEGO ŻE PRZEKONALI NARÓD ŻE MA MORALNY OBOWIĄZEK PORAZ KOLEJNY ŁOŻYĆ – PODATEK NA SŁ . ZDROWIA – W FORMIE DATKÓW miłosierdzia…….

  BĄDŻMY CHOJNI –

  • miziaforum Says:

   ps. kwoty zebrane na akcji owsiaka kuriozalnie zostana wykożystane na łatanie dziurki budżetowej – BO TEN SPRZĘT ZOSTANIE PRZEKAZANY DO PAŃSTWOWYCH SZPITALI – WIEC DONEK I BRONEK Z BUDRZETU JUŻ NIE MUSZĄ WYDAWAĆ – A WIEC – TAKA KWOTA JAKA OWSIAK WYDA NA SPRZĘT DLA SZPITALI – ZOSTANIE W BUDŻECIE WOLNA – I MOŻNA JĄ PRZEPIERDOLIĆ NP . NA PŁACE DLA KAPELANA …………..

 17. adam Says:

  Jak nie jest dostepny? wszystko masz na stronie wystarczy się tylko zainteresowac a nie jechać na coś bez podstawowej wiedzy

  http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinansowe

  • Robin Says:

   W artykule mowa o innych wydatkach, nieujętych w sprawozdaniu. Są one, zdaniem autora, ogromne.

 18. Ewa Says:

  Jest jeszcze jeden, może najważniejszy aspekt tej finansowej afery! Wielokrotnie czytałam, że szpitale nie chcą sprzętów, które zakupuje dla nich Owsiak gdyż albo taka, a nie inna aparatura jest kompletnie szpitalowi nie potrzebna i nie ma żadnego sensu jej instalowania /stoi potem zapomniana gdzieś na zapleczu nigdy nie używana/albo też pracownicy kompletnie nie mają pojęcia jak taką obsługiwać. O tym się głośno nie mówi tylko anonimowo po cichu! A więc samo to już jest cholernie podejrzane, że nie nagłaśnia się tego rodzaju zakupów. Wniosek jest oczywisty! Owsik dostaje jakiś udział od koncernów produkujących tego rodzaju sprzęt i dlatego zakupuje ten a nie inny bardziej potrzebny danemu szpitalowi. A więc nie to, co jest ważniejsze dla dzieci, a ważniejsze do zbycia danemu producentowi! Z kim się dzieli tą kasą to już jest zupełnie inna sprawa. Ale jest to przekręt na wielką skalę dlatego jest tak kryty jak np.afera hazardowa! A argument, że on zbiera na dzieci jest NIKCZEMNIE DO TEGO WYKORZYSTYWANY! Sama spotkałam osobę, której synek wymagał specjalistycznej protezy /rak kości nożki, i jej amputacja u trzylatka/. Rodzice błagali w jego biurze o pomoc i zakup takiej protezy, ale dla Owsiaka to był detal nie istotny, nie ważny, on się ludzkim detalami nie zajmuje za darmo! Taka jest twarz tego typa spod ciemnej gwiazdy, który działa ciągle legalnie. Może kiedyś ktoś wreszcie się za niego weźmie. NIK z prawdziwego zdarzenia na przykład.

 19. meu Says:

  na pytanie dlaczego Owsiak:
  dlatego że tak bardzo kłuje świętojebliwe oczy, że nic nie może dla siebie uskubać.
  I dla porównania:
  Kilka znaczących przykładów:
  – prowadzenie domu dla 20 bezdomnych przez 5 (słownie:pięć)dni w okresie Bożego Narodzenia przez katolickich pracowników kosztowało władze samorządowe 207 tysięcy złotych;
  – przewiezienie 50 upośledzonych dzieci na opłatek Caritasu diecezji Warszawsko- Praskiej kosztowało 120 tysięcy złotych;
  – ponad 120 tysięcy złotych kosztowały imprezy Caritasu Diecezji Warszawsko- Praskiej zatytułowanej „uczynki miłosierdzie – dzieciństwo bez przemocy”.
  W tym czasie fundacja „Synapsic”, która prowadzi profesjonalny ośrodek pomocy dla dziecku dotkniętych autyzmem, dostała 30 tysięcy.
  – adopcją zajmuję się oczywiście najlepiej Caritas diecezji już wspomnianej, więc w roku 2007 dostał prawie 200 tysięcy na sama promocję.
  Tymczasem profesjonaliści zajmujący się pomocą rodzicom adopcyjnym do lat 40 dostali 100 tysięcy na uporządkowanie swoich archiwów i na nic więcej.
  – KOMITET OBRONY PRAW DZIECKA zajmujący się wałęsającymi bez celu małolatami dostał na działalność 14 tysięcy, gdy siostrom zakonnym ze zgromadzenia od św. Wincentego a Paulo przekazano drobne 300 tysięcy.
  Warszawskie Caritasy na 10 parafialnych klubów łyknęły w 2007 roku 725 tysięcy.
  30 tysięcy zostało wydanych na msze święte organizowane przez Towarzystwo Śpiewacze przy parafii MB Nieustającej Pomocy.
  Dla porównania podam jeszcze jeden przykład, zimowisko organizowane przez Towarzystwo przyjaciół dzieci (40 maluchów) kosztowało 9 tysięcy złotych, natomiast dla 20 maluchów, ale organizowane przez proboszcza stołecznej parafii św. Szczepana łyknęło prawie 50 tysięcy.
  To jest tylko jeden samorząd, wyobraźcie sobie co się dzieje w całej Polsce.
  Pamiętajcie o tym katolicy, gdy Wy czy Wasze dzieci będą potrzebować jakiejkolwiek pomocy i usłyszycie, że nie ma pieniędzy.
  Każdy kij ma dwa końce i ten drugi obróci się przeciwko Wam.

  katolicy kontrolują Owsiaka, NIKT nie kontroluje katoli

 20. vini_devingo Says:

  Glebsze dno dzialalnosci wielkiego mistyfikatora OWSIAKA jako darczyncy za nasz pieniadze to faktycznie-dary-aparatura do szpitali.Tu zaczyna sie pytanie co z tym dalej?Jest aparatura,szpital upada lub bankrutuje i kto to przejmuje?Spolki,osoby prywatne,komornicy.Przecietny polak od naplywu informacji z tvn lub polsatu ma procesor zawieszony,bo i nie wiadomu komu wierzyc,tym co dzieci lubia czy tym co owsiaka krytykuja.Dziwie sie z ludzie daja sie nabierac na to ,ale coz zrobic,propagande maja nie do pobicia.

 21. ot-co Says:

  Dla Owsiaka orkiestra to świetny interes nie robi tego za darmo on z tego żyje na poziomie o którym wam się nie śniło.
  Czy pan Owsiak oprócz orkiestry gdzieś może pracuje ?
  Nie kochani on jest już nieźle ustawiony – on i jego rodzina nie musi pracować . I na tym to polega. I niektóre zespoły które dobrze o tym wiedzą nie chcą grać za darmo bo niby w imię czego mają za darmo napychać kieszeń Owsiakowi ?
  Ale tutaj orkietrze w sukurs niezawodnie przychodzą wszytkie główne media które niejednemu niepokornemu potrafią życie umilić !!!

  • lukhel Says:

   Pytanie czy i ile media biorą za występy owsiaka?? tego to sie chyba nie dowiemy ;D

 22. ot-co Says:

  Oszustwo polega jednak głównie na kasie. Mój przedmówca pisze o zaplombowanych puszkach itd…
  A pamiętacie te otatnie wielkie afery i przekręty w „orkiestrze” ?
  No i przede wszytkim sam pan Owsiaik i cała jego rodzina z tego baaardzo dobrze żyje. Przecież on nigdzie nie pracuje tylko raz w roku rozpoczyna „granie” .
  No ale pan Owsiak krzyczy dajcie dajcie bo pewien procent wędruje do jego kieszeni (oficjalnie 30% fundacja może brać z tego na pokrycie kosztów działalności ) Policzcie sobie ile to jest kasy ! Ludzie tuchodzio grube miliony które trafiają dokieszeni tego „wielkiego filantropa” – wy nigdy takich pieniędzy nie zarobicie ! Każdy lewak dobrze wie że na biedzie ludzkiej można najwięcej zarobić !

 23. lajcik Says:

  luki – sam sobie odpowiadasz: „Dla czego istnieje wosp? oto jest pytanie ,a gdzie jest NFZ ?? gdzie te setki milionów wydawane rocznie?” everythings is OK…

  • lukhel Says:

   Wiem że sam sobie odpowiadam ale o to waście chodzi by uświadomić innych że nfz to bajzel na kółkach ;D

 24. lajcik Says:

  na to podsumowanie czekałem od 19-tu lat. dziękuję z całego serca!

 25. luki Says:

  Dla mnie ten artykuł jest do kitu żadnych faktów!potrzebny jest punk zaczepienia a ja tu nie widze nic takiego.
  Dla czego istnieje wosp? oto jest pytanie ,a gdzie jest NFZ ?? gdzie te setki milionów wydawane rocznie?
  Dla mnie inicjatywa jest dobra podoba mi się zryw Ludu Polskiego i to jest dobre .
  Osobiście rozmawiałem ze znajomym który gra w zespole rockowym dość znanym i mówił że kasy nie biorą za występy,nie wiem jak inni bardziej znani typu feel czy coś w tym temcie.
  Ps.sam byłem kiedyś wolontariuszem wospu ale to stare dzieje jeszcze były stare pieniądze miliony ;D i nie było takich ładnych puszek tylko każdy przynosił swoją do centrum dowodzenia plombowali je i w trasę oczywiście każdy miał identyfikator. Bardzo fajna impreza szczególnie dla młodych ludzi .

  • zalb Says:

   Zgadzam się, że to jest zbyt ogólnikowo napisane. Nie obrazuje w WOŚP niczego poza sanyni sympatiami politycznymi Owsika, a i to też ogólnie.
   Chciałbym tu przeczytać jaki jest bilans WOŚP, jakie ma wydatki, a ile zarabia z datków i licytacji. Chciałbym wiedzieć ile zarabia na tym Owsik oraz kto jeszcze zarabia. Nic z tego nie wiem.
   Po przeczytaniu wiem jedynie, że Owsik ma jakieś preferencje polityczne, że jego WOŚP jest gorszy od Caritasu i Anny Dymnej bo ma otoczkę w postaci show. Mało konkretów.

  • bar Says:

   Ja też bardzo chętne zobaczyłabym bilans orkiestry..
   Problem jednak w tym koledzy i koleżanki, że nigdy go nie zobaczycie. A jeśli już, to podejrzewam, że albo Owsiak, albo orkiestra, nie będą już grać.

  • zalb Says:

   Click to access Bilans_Fundacji_2009.pdf


   Jeśli cie to usatysfakcjonuje:)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: