Odświeżacze powietrza szkodliwe dla zdrowia


Związkiem, który osłabia pracę płuc okazał się być 1,4 dichlorobenzen (1,4 DCB), zaliczany do grupy lotnych substancji organicznych, w skrócie VOC (ang volatile organic compound).

VOC ulatniają się w postaci gazowej z tysięcy różnych produktów codziennego użytku, np. podczas palenia papierosów, z farb, środków czyszczących, pestycydów, jak również ze spalin samochodowych. 1,4-dichlorobenzen jest przede wszystkim stosowany w odświeżaczach pomieszczeń, środkach do odkażania urządzeń sanitarnych oraz środek owadobójczy do odstraszania moli.

Naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences wykazali to w badaniach na 953 dorosłych osobach w wieku od 20 do 59 lat. Próbki ich krwi przebadano pod kątem stężenia 11 najczęściej występujących VOC, w tym benzen, styren, toluen i aceton i 1,4 – dichlorobenzen. W badaniach czynności płuc posłużono się aż czterema różnymi testami, w tym pomiarami objętości powietrza usuniętego z płuc w pierwszej sekundzie wydechu (FEV1).

Podczas analizy naukowcy uwzględnili wiele innych czynników środowiskowych, które mogą wpływać na czynność płuc oraz wszelkie możliwe źródła ekspozycji na 1,4-dichlorobeznen. Były to m.in. źródła ogrzewania domu, obecność zwierząt domowych, wykonywany zawód, status społeczno-ekonomiczny, historia palenia i kontakt z dymem papierosowym oraz obecność przewlekłych chorób układu oddechowego – takich jak astma czy rozedma płuc.

Okazało się, że tylko stężenie 1,4- dichlorobenzenu we krwi miało związek z osłabieniem funkcji płuc. Związek ten był wykrywany w próbkach od 96 proc. badanych, a im wyższe było jego stężenie, tym bardziej czynność płuc spadała.

Osłabienie pracy płuc naukowcy określili jako „umiarkowane”. Prowadzącą badania dr Stephanie London podkreśla jednak, że nawet niewielki spadek sprawności tego organu może świadczyć o jakichś jego uszkodzeniach.

Zdaniem badaczki, wyniki te sugerują, że 1,4-dichlorobenzen może zaostrzać choroby układu oddechowego, jak np. astma. Dr London uważa, że najlepszą metodą ochrony siebie i swoich bliskich, zwłaszcza dzieci, przed skutkami działania tego związku, jest ograniczenie stosowania produktów, które go zawierają. (PAP)

http://www.biomedical.pl/

Reklamy

Komentarze 4 to “Odświeżacze powietrza szkodliwe dla zdrowia”

 1. Opss Says:

  A co ze slynnymi kadzidelkami, tez niebezpieczne?

 2. lajcik Says:

  chemia dodawana do tytoni zawsze byla jest i bedzie. producenci np Ma*****o i inni mieli wytoczone o to procesy w USA. jesli chcesz miec czystą machorkę wyhoduj ja sobie sam. (uwaga na nawozy)

 3. zalb Says:

  Poza autem nie używam. Nawet nie palę świeczek zapachowych bo już oficjalnie naukowcy z USA mówią, że w trakcie ich spalania ulatniają się szkodliwe substancje mogące powodować raka płuc. No… raz na kiedy w większym pomieszczeniu się zapali taką ale starczy gdy stoi i też pachnie bez płomienia:) Niemniej palę papierosy więc tylko częściowo jestem bezpieczniejszy:)) Rzekomo uE ma zakazać dodawania chemii do tytoniu. To by było coś. Zobaczymy.

  • garbcio Says:

   rzuc palenie, umrzesz zdrowszy…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: