PO wprowadzi dodatkowy podatek od energii elektrycznej?


Platforma Obywatelska rozważa wprowadzenie lokalnego podatku od energii elektrycznej, aby samorządy miały za co remontować sieci energetyczne. Płaciliby go mieszkańcy w rachunkach za prąd.

”Lewiatan nie zgadza się na wprowadzenie lokalnego podatku na remont sieci energetycznych. Uważamy, że modernizacja i rozwój sieci powinny być finansowane w ramach taryfy za przesył i dystrybucję, które ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki w porozumieniu z firmami dystrybucyjnymi.

Za efektywne działanie i rozwój sieci energetycznych odpowiada ich właściciel, a nie odbiorcy i lokalne władze. To nie samorządy, a URE wraz z terenowymi oddziałami ma kompetencje i wiedzę na temat rynku wytwarzania i dystrybucji energii. Urząd został powołany i wyposażony w kompetencje m.in. do efektywnego rozwiązania problemu rozwoju sieci energetycznych. Jeśli stawki za dystrybucję energii są niewystarczające na rozwój sieci, należy rozważyć ich zwiększenie np. poprzez przyspieszenie amortyzacji” – mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.

Ponadto, zamiast wprowadzać dodatkowe podatki należy efektywnie wykorzystać środki, które już wpłynęły od odbiorców do kasy państwowej: w 2009 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zebrał 1 mld złotych z opłat zastępczych (w 2010 roku będzie to więcej), które powinny być wykorzystywane na poprawę efektywności energetycznej, w tym również na zwiększenie efektywności przesyłu energii.

Ponadto nie zostały wprowadzone regulacje umożliwiające szybkie przeprowadzenie inwestycji liniowych. Od samorządów lokalnych należy oczekiwać opracowania planów zagospodarowania przestrzennego, co przyspieszyłoby wydawanie pozwoleń na budowę linii energetycznych. Warto pamiętać, że rząd proponuje także finansowanie przez odbiorców rozwoju sieci przesyłowych w ramach nowego systemu białych certyfikatów.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

http://www.wirtualnemedia.pl/

Komentarzy 8 to “PO wprowadzi dodatkowy podatek od energii elektrycznej?”

 1. sebecx Says:

  jakby to Marszałek naszym politykierom powiedział:
  „kury szczać prowadzać, a nie za politykę się brać”…
  Szanowni rodacy – wśród młodego pokolenia też są ludzie którzy widzą TEN PROBLEM NWO!!! I zaręczam, że nie siedzą z założonymi rękami, organizują się, aby uderzyć raz i to profesjonalnie z gotowym programem i strukturą….

 2. Robin Says:

  Kto jest właścicielem sieci? To on przecież odpowiada za jej stan i na to pobiera opłaty za przesył energii.

 3. kazek Says:

  Ja na to wszystko mam jedna odpowiedz;CZYSCIC SPRZET
  Wladza jest do likwidacji …Mozecie panstwo sie z mna nie
  godzic ,ba nawet mowic miedzy soba to jakis idiota..TAK TAK
  TAK…..siedzisz po uszy w gownie polusie glupi i naco ty jeszcze
  czekasz na co czekasz na co czekamy…..SMIERC NOWEMU
  PORZADKOWI SWIATOWEME W POLSCE……SMIERC SMIERC
  SMIERC SMIERC SMIERC ……SMIERC SMIERC SLUGUSOM
  SZATANA………..po,pis ,psl,sld,itd

 4. adam Says:

  Wszyscy Ci tak zwani politycy czy elita intelektualna naszego
  kraju .To ludzie wybrani przez agentury zachodnie do totalnego niszczenia panstwa i zycia spolecznego.Jak to jest
  ze minister finansow melduje wszystkim wszem i wobec ze mamy dlug publiczny w wysokosci tyle i tyle..O np.ze kraj nasz jest totalnie zadluzony na miliardy zlotych….
  PYTANIE; WIEC CO PAN TU JESZCZE ROBISZ.W MINISTERSTWIE FINANSOW ……CZY TO JEST DOBRA ROBOTA
  LUDZIE ZACZNIJCIE MYSLEC LOGICZNIE…..

 5. tadeusz Says:

  Rząd chce budować elektrownie atomowe a tymczasem sieci energetyczne są zaniedbane.Straty energii w naszych sieciach wynosza 10%.Dla porownania srednia unijna to 3%.To tak samo jakby w peknietej rurze wodnej zwiekszyc cisnienie zamiast ja naprawic .W Niemczech,Danii Holandii przenosi sie kable do ziemi,zostaja tylko slupy na WN.Podczas zimy przekonujemy sie o awariach linii energetycznych,nawet nowe wirowane slupy lamia sie pod ciezarem lodu i sniegu.

  • Krzysiek Says:

   No to moze czas na obnizenie kominowych zarobkow w energetyce i wynagrodzen i fundusze, ktore mialy zostac orginalnie na ten fakt, niebylyby zamieniane na wysokie wynagrodzenia GORY!

 6. liczyrzepa Says:

  Należy wysoko opodatkować głupote ikretynizm ryżego zjego politycznymi pedofilami.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: