Przepychana „po cichu” ustawa w Sejmie


Przepychana „po cichu” ustawa w Sejmie da rządowi możliwość finansowania państwa z dodrukowanych pieniędzy.

Bank Grozi Katastrofą

Narodowy Bank Polski przestanie obsługiwać konta rządu. Ma się tym zająć BGK, dotychczas cichy pośrednik w przekazywaniu pieniędzy. BGK będzie miał możliwość wydawania instrumentów pochodnych pod kredyty hipoteczne, żeby później tych samych kredytów używać jako zastawu pod pożyczki z NBP.

Państwowy BGK nie powinien sprzedawać produktów do NBP, bo byłoby to kupowaniem długu państwowego…

Zmiana Ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego przeprowadzana jest w Sejmie możliwie najbardziej dyskretnie. Bank, z definicji polski, chce wziąć udział w wolnorynkowej walce o klientów, prowadzić rachunki i stać się marką rozpoznawaną również przez klientów detalicznych sektora w Polsce.
Tylko że zmiany w Ustawie o BGK zmieniają w sektorze tak wiele, że może się to skończyć dla polskiej bankowości dużą zawieruchą. I kryzysem w finansach publicznych.

Jak zapewniają autorzy nowej Ustawy o BGK „projekt ustawy o zmianie został opracowany w szczególności w związku z koniecznością zapewnienia bankowi nowych możliwości zwiększania funduszy własnych, co służy realizacji podstawowych celów działalności BGK, do których należy wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, a także możliwość efektywniejszego wykonywania powierzonych mu zadań. Część zaproponowanych zmian ma charakter doprecyzowujący, a potrzeba ich wprowadzenia wynika z ograniczeń występującymi w ich dotychczasowym stosowaniu”.
Ale uważna lektura ustawy pokazuje, że nie można będzie ogłosić upadłości BGK. A to niepokoi zarówno NBP, jak i Europejski Bank Centralny, bo według obu banków centralnych byłoby to bezprawne uprzywilejowanie jednego z podmiotów na rynku. Według ustawy BGK przejąłby zarządzanie kontami rządowymi, agencji i funduszy. Całą infrastrukturę finansową NBP i BGK należałoby przebudować, co byłoby niezwykle kosztowne – i co de facto i de iure znacznie osłabiłoby Narodowy Bank Polski.

Koniec końców BGK mógłby znaleźć się poza kontrolą nadzoru finansowego, choć jego działalność na rynku miałaby być nie tylko quasi-państwowa, ale obejmować również świadczenie tradycyjnych usług bankowości hipotecznej.

EBC wykazuje w swojej opinii, że proponowana ustawa umożliwi BGK wydawanie instrumentów pochodnych pod kredyty hipoteczne, a następnie użycie tych instrumentów jako zastaw pod pożyczki z NBP. Byłaby to polska wersja luzowania monetarnego, czyli otwarcie furtki na możliwość drukowania pieniądza. Tymczasem jako bank państwowy BGK nie powinien sprzedawać swoich produktów do NBP, bo byłoby to kupowaniem długu państwowego, czyli de facto finansowaniem państwa z pustych pieniędzy.

Jednak zdaniem rządu „wejście w życie ustawy będzie miało pozytywny wpływ na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. Działania takie mogą bowiem zapewnić konsolidację w jednym podmiocie obsługi rachunków bankowych (choć taka konsolidacja występuje już w przypadku NBP – przyp. red.). Zapewni to jednocześnie niższe koszty poprzez możliwość osiągnięcia efektu skali. Bank Gospodarstwa Krajowego specjalizując się w tym zakresie będzie miał możliwość rozwoju posiadanych instrumentów wprowadzając zróżnicowana ofertę”.

Zdaniem części analityków w najgorszym scenariuszu Ustawa o BGK będzie umożliwiała nieograniczone wsparcie dla deweloperów przy całym ryzyku spoczywającym na BGK, co w prostej linii prowadzi do amerykańskiego scenariusza kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.

http://gb.pl/banki/lista/bank-grozi-katastrofa.html

Komentarzy 13 to “Przepychana „po cichu” ustawa w Sejmie”

 1. kriss Says:

  Ja mam tylko jedna odpowiedz …Ale jestem za mandrym
  dzialaniem,,,Porsze zobaczyc na you toube.. kliknij na
  KRISS-SUPER..To jest moja odpowiedz i rozmowa z przedstawicielami nowego porzadku swiatowego

 2. seo service Says:

  hello Prawda.xlx.pl , i review your blog , this a nice blog and useful. Good for everyone. bulk Harmonia kosmosu 2010 and Ewa Kopacz content. i will visit to read and comment your blog.

 3. seo service Says:

  good molly Prawda.xlx.pl , i read your blog , be a nice blog and perfect. Best for everyone. useful Everything is OK 🙂 and pandemia content. i will plan to read and review your site.

  • blaz Says:

   Ale o so chozi??? Rozumiem, że dogłębnie interesujesz się problemem BGK, a język polski jest u ciebie doskonale zrozumiały. W takim razie po choinkę w narzeczu brytoli nawijasz???

 4. thai seo Says:

  nice a day Prawda.xlx.pl , i look your blog , that a nice blog and perfect. Great for me. useful Kontakty z różnych przestrzeni and PO content. i will visit to read and comment your site.

 5. Paradoxxx Says:

  My się tu po cichu wkur… denerwujemy a tuski jak nas robiły w balona tak robią. Albo spokojnie poczekamy i zobaczymy co się stanie tylko nie płaczmy, że znowu nas doją albo trzeba zliczyć siły i skalkulować czy możemy coś zdziałać.

  Wypełznijmy wreszcie z ukrycia. Mamy przecież internet. Można zrobić jakąś ciekawą stronę (piękną, kolorową, grającą i świecącą) żeby przy jej pomocy obalać głupoty jakimi młodzież i nie tylko jest karmiona w TV. Jak coś to mogę pomóc zrobić taką witrynę od strony technicznej.

  PRÓBUJMY WRESZCIE COŚ ROBIĆ!!! bo z gadania jeszcze niewiele wynika.

  • kai555 Says:

   …chłopie!dawno o tym mysle coby zaczĄc sie organizowac i cos robic,bo niedluugo nawet wspomnienia po nas nie zostaną….matoły w rządzie …matoły w 80% na forach…jak ich obudzic?…jestem w Angli i od około 5 miesiecy prawie codziennie jestesmy opryskiwani chemitralami- mam dziesiątki zdjec…raz masz w pysku gorzko a raz słodko!…obchody rozmaitych rocznic/herosi!…i rozne bla!…bla!…bla!/zamydlanie oczu i spychanie waznych spraw na bok!…rece opadają i szlag człowieka chce trafic!…pozostaje tylko internet!- i tu musimy nagłasniac wszystko…jak sie nie da pozostaje ulica-trzeba wyjsc i głosno krzyczec…

 6. caddicus Says:

  Myślę, że jak tak dalej pójdzie to Gierkowi należy postawić pomnik. W wydanej 20 lat temu książce pt. Przerwana dekada, przedstawiał sie jako liberał. Że też nie zapisali go do PO 🙂

 7. dyzma Says:

  Dla mnie co tu pisac .Nasz niby rzad to banda na uslugach
  swiatowej lichwy(bilderberg.mwf,onz)…Ja nie widze ratunku
  tylko obywatelskim powszechnym protescie.Wladza ta musi
  byc odsunieta od wladzy..A w pokojowy sposob tego sie nie da
  zrobic..KTora swinia da sie odgonic od korrrryyytttaaaa..

  Ludzie pomyslcie oni chca prywatyzowac nature BOOZZE.
  czy to normalne…Przeciez to wszystko jest wlasnoscia nasz
  wszystkich anie jakis paru hu……….yyy..ktorzy maja pieniadze..
  DOSC TEGO DOSC TEGO DOSC TEGO.

 8. FLG Says:

  Szczerze mówiąc, wszystko leci po równi pochyłej. Nic mnie już nie zdziwi…

  • garbcio Says:

   a co powiesz na ograniczenie wolnosci religijnej przez tzw. „demokratyczne” rzady…

  • aszkurewski Says:

   a co powiesz na ograniczanie demokracji i okradanie naszego państwa przez Kocioł Katolicki?

  • garbcio Says:

   to wola o pomste do nieba. Dlatego tez niedlugo wiekszosc religii zostanie zepchnieta do podziemia…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: