STOP – GMO – dowiedz się dlaczego nie chcemy z żywności genetycznie modyfikowanej


Fundacja Polska Akcja Obywatelska postawiła sobie za jeden z głównych celów swojego działania informowanie i aktywizowanie obywateli w sprawach szczególnie ważnych dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego kwestia dopuszczenia roślin GMO do otwartej uprawy w Polsce stała się sprawą tak wielkiej wagi w naszym mniemaniu? Odpowiedź jest stosunkowo prosta- albowiem w dużej mierze jesteśmy tym, co jemy a w toczącej się w mediach i na łamach różnych czasopism debacie zwolennicy technologii GMO nie zdołali nas przekonać do swojej jednoznacznie optymistycznej wizji wykorzystania tej biotechnologii. Zwłaszcza że, za wprowadzeniem i propagowaniem GMO stoją potężne grupy korporacyjnych interesów zupełnie nie liczące się z uwarunkowaniami ekonomicznymi i społecznymi naszego kraju. Polska ma szansę stać się liderem w produkcji zdrowej żywności tak cenionej i pożądanej na europejskim i światowym rynku. Struktura polskiego rolnictwa posiada wszystkie atuty dla prowadzenia małych, rodzinnych gospodarstw ekologicznych a polscy rolnicy nie muszą podzielić losu producentów przemysłowej żywności, której uprawa niszczy jakąkolwiek bioróżnorodność. Powołując się na wypowiedź biologa Arpada Pusztaja – naukowca prowadzącego badania nad wpływem żywności GMO na zdrowie szczurów: “Nie widzę powodów aby obywatele mieli stać się królikami doświadczalnymi”, PAO także nie widzi powodów aby dopuszczać do upraw, produkcji i obrotu żywność zmodyfikowaną genetycznie , która wywołuje aż tak ogromne kontrowersje w środowisku naukowym. I nawet jeśli nie zawsze jesteśmy kompetentni do oceniania tej debaty w kategoriach czysto naukowych to jako Polska Akcja Obywatelska stoimy na stanowisku, iż nie istnieją żadne wiarygodne badania, przeprowadzone przez niezależne jednostki badawcze, które jasno dowodziłyby neutralnego bądź jednoznacznie pozytywnego wpływu upraw i żywności GMO na zdrowie człowieka oraz jego biologiczne otoczenie. Naszym zdaniem na ten moment technologia GMO powinna pozostać na etapie badań laboratoryjnych a jakiekolwiek jej uwolnienie do środowiska powinno być poprzedzone rzetelnymi a przede wszystkim długofalowymi i niezależnymi badaniami.

Tylko rzetelna debata medialna z udziałem niezależnych publicystów i naukowców może być podstawą do podejmowania decyzji politycznych czy ekonomicznych w tak istotnej dla naszego zdrowia kwestii. Jak twierdzą przeciwnicy uwalniania tej technologii do środowiska: raz rozpoczętego procesu nie będzie można ani zatrzymać ani cofnąć! I już ta sama wątpliwość każe nam na dzień dzisiejszy powiedzieć zdecydowanie: STOP GMO!

Polska Akcja Obywatelska

F u n d a c j a

Podpisz petycję: http://www.greenpeace.org/poland/dzialaj-teraz/1-milion-glosow

Do Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso: Wzywamy do nałożenia moratorium na uprawy genetycznie modyfikowanych roślin na terenie Europy oraz do stworzenia niezależnego zespołu naukowców w celu zbadania wpływu roślin modyfikowanych genetycznie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne i ustanowienie odpowiednich regulacji w kwestii GMO.

Wyślij list do premiera: http://www.gmo-free-regions.org/stop-the-crop-action/pl.html

Szanowny Panie Premierze

Po raz pierwszy od dwunastu lat Unia Europejska zezwoliła na uprawę na swoim terytorium nowej zmodyfikowanej genetycznie rośliny – ziemniaka Amflora firmy BASF, który zawiera gen odporności na antybiotyki. Stało się tak za sprawą decyzji Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i Komisarza Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności John Dalli. Ich decyzja wystawiła na niebezpieczeństwo nasze zdrowie i środowisko naturalne. Zwracam się więc do Pana z apelem o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa spożywanej także przeze mnie żywności.

Niestety Komisja Europejska zdecydowała się zignorować obawy Europejczyków, w tym obywateli Polski, związane z zagrożeniem zdrowia i ich wolę, żeby nasz kontynent stał się wolny od GMO. Ostatnie posuniecie KE pokazuje, że stawia ona zysk koncernów przemysłowych ponad swój najważniejszy obowiązek – ochronę zdrowia obywateli Europy.

Obecny system oceny i kontroli GMO nie jest skuteczny. W grudniu 2008 roku przedstawiciele rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej wydali oświadczenie, w którym wyrazili niezadowolenie z faktu, że KE nie przestrzega przepisów prawnych, regulujących kwestię GMO i wezwali ją do naprawy tej sytuacji. Brak właściwej implementacji rzeczonych zapisów sprawia, że KE nie powinna wydawać zezwoleń na obrót kolejnymi produktami przemysłu biotechnologicznego oraz ich uprawę. Apeluję do Pana o aktywne wsparcie inicjatyw na rzecz wprowadzenia na terenie Wspólnoty moratorium na GMO oraz każdorazowy sprzeciw wobec propozycji Komisji Europejskiej wprowadzenia autoryzacji roślin GMO.

Liczne badania potwierdzają, że GMO niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla środowiska naturalnego. Długofalowe skutki negatywnego oddziaływania GMO na gospodarkę i sferę społeczną są wciąż ignorowane. Apeluję do Pana o działanie na rzecz przyszłości wolnej od GMO i rolnictwa, którego model opiera się na różnorodności biologicznej, a zatem zapewnia zdrową żywność dla nas wszystkich. Apeluję o działanie, które ochroni konsumentów, rolników i przyrodę przed negatywnymi efektami upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie i zagwarantuje, że nasze prawo do żywności i rolnictwa wolnego od GMO jest respektowane przez Komisję Europejską.

http://polskaakcjaobywatelska.pl/

Nadesłane: Pao

Komentarze 4 to “STOP – GMO – dowiedz się dlaczego nie chcemy z żywności genetycznie modyfikowanej”

 1. kosmac Says:

  ja mysle ze gmo beda wprowadzac po cichu,,
  bogaci tego swiata chca nasz wszystkich otruc
  chca zmiejszyc populacje o 85%. to niejest wymysl
  a fakty niezbite..wszystkie rzady sa w rekach

  okultystycznych ,masonskich rekach..nie bedzie na
  swiecie pokoju …nasz niby rzad jest na uslugach
  swiatowego zydostwa…musimy zaczac sie bronic
  gdyz w przeciwnym razie bedziemy sie ukrywac jak
  szczury ,,, smierc wladzy smierc wladzy smierc wladzy

  • Robin Says:

   Zgoda, musimy się bronić, nie wymyśliliśmy jednak – jak.

  • Jacolo Says:

   Nic nie trzeba wymyślać, wystarczy uświadamiać jak najwięcej ludzi, zrozumcie wreszcie że jeżeli 80% społeczeństwa powie że ma to w d… co oni mogą nam zrobić? Najprostszym przykładem jest zeszłoroczna klęska elit ze szczepionkami, tylko 2% społeczeństwa Europy się zaszczepiło na świńska grypę reszta powiedziała im grzecznie spier….. mogli nam poskakać, to była ich największą klęska światową na drodze do nwo. Ale oczywiście większość cały czas myśli czy przypadkiem nie kupić czołgu i iść na wojnę, oni właśnie na takie głupie posunięcia liczą że będziemy się tłuc z policją lub wojskiem, nie dopuśćmy do tego!!!

  • reroger Says:

   Dla majacych watpliwosci czym jest GMO polecam filmy „Swiat wedlug Monsanto” oraz „Zanim przeklna nas dzieci”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: