Nord Stream dociera do Świnoujścia i Szczecina


W związku z tym, że media ostatnio interesują się tematami zastępczymi, takimi jak dopalacze, nowa partia pana Palikota itd, pomijany jest bardzo ważny problem planowanego położenia Gazociągu Północnego. Przypomnijmy, że gazociąg ten połączy Rosję z terytorium niemieckim i będzie przebiegał przez tor podejściowy statków do Zespołu Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Należy się bardzo dziwić, że Premier Donald Tusk – tak jak i w zasadzie cały rząd PO – nie widzi żadnego zagrożenia tą niezwykle poważną sprawą. Rząd polski, godząc się na położenie gazociągu Nord Steam proponowaną obecnie trasą, zgadza się bowiem jednocześnie na trwałe spłycenie toru podejściowego do Zespołu Portów Szczecin – Świnoujście, a tym samym wyraża milczącą zgodę na zamknięcie drogi rozwoju największemu z krajowych portów. Przyzwolenie na położenie gazociągu na głębokości 17 metrów, oznacza, że jednostki o zanurzeniu powyżej 13 i pół metra nie będą mogły wpływać do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Statki te będą więc przejmowane przez porty niemieckie, np. port w Rostoku, natomiast porty w Szczecinie i Świnoujściu zostaną w sposób trwały skazane na ograniczenia w akwizycji ładunków. Zauważyć należy, że w światowym transporcie morskim istnieje tendencja do budowania coraz większych statków. Niestety, z powodu budowy gazociągu Nord Stream statki te nie wejdą do świnoujskiego i szczecińskiego portu.

Doszliśmy do momentu, w którym konieczne są natychmiastowe działania. W tym tygodniu budowa Nord Stream obejmie już obszary toru podejściowego do Świnoujścia i Szczecina. Za parę tygodni wszelkie protesty w tej sprawie, po wybudowaniu tej części gazociągu, będą już bezcelowe ze względu na fakty dokonane. W chwili obecnej istnieje jeszcze możliwość wystąpienia do sądu niemieckiego o wydanie zarządzenia tymczasowego, wstrzymującego niemiecko-rosyjską inwestycję w interesującym nas obszarze. Przypomnijmy bowiem, że Zarząd Portów w Szczecinie – Świnoujściu złożył w Niemczech zażalenie na decyzję o budowie gazociągu na własnym torze podejściowym. Nie domagał się jednak natychmiastowego wstrzymania prac. Aktualnie możemy powołać się na to zażalenie i domagać się wydania zarządzenia tymczasowego, z rygorem natychmiastowej wykonalności, w kwestii wstrzymania budowy Nord-Streamu, aż do chwili wydania ostatecznego orzeczenia niemieckiego sądu.

Przypomnijmy, że rząd J. Kaczyńskiego wyraźnie artykułował sprzeciw wobec budowy Gazociągu Północnego, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale także z powodu zagrożenia dla sieci komunikacyjnych zachodniej Polski. Dzisiaj widzimy to bardzo konkretnie : aby sprostać konkurencji na Bałtyku, w otoczeniu ościennych portów, trzeba spełnić techniczny wymóg 15 metrów zanurzenia dla jednostek morskich obsługiwanych przez zespół portów Szczecin – Świnoujście.

Należy zauważyć, że obecny rząd mylnie zakłada, iż Zespół Portów Szczecin – Świnoujście nie będzie w przyszłości obsługiwać jednostek pływających o zanurzeniu powyżej 13,5 metrów. Rząd – zamiast koncentrować swoją uwagę na kwestiach, związanych z ochroną bezpieczeństwa transportowego kraju, woli skupiać się na tematach nośnych medialnie.

Marek Gróbarczyk – Poseł do Parlamentu Europejskiego, minister gospodarki morskiej w Rządzie Jarosława Kaczyńskiego

wPolityce.pl

Komentarzy 8 to “Nord Stream dociera do Świnoujścia i Szczecina”

 1. Odyn Says:

  Umowę o rozpoczęciu budowy podpisano 8 września 2005
  Wybory parlamentarne odbyly sie w pazdzierniku 2007.
  Gdzie byli szanowni panowie z szacownego ugrupowania jak ja podpisano – czy ktokolwiek protestowal?
  Dodatkowo jednym z najglosniej krytykujacych ten projekt jest pan Radoslaw Sikorski, ktory porownal ten projekt do paktu Ribbentrop-Mołotow.
  Prawda jest taka ze dzis juz jest za pozno zeby cokolwiek zrobic. Nalezy dodac ze rzady pod egida PiS LPR i Samoobrony nic nie zrobily w tej kwestii.
  Nie uwazam ze dzialania rzadu po wyborach w pazdzierniku 2007 byly wystarczajace jednakowoz stanowisko Polski zostalo okreslone bardzo czytelnie w tej kwestii.

 2. Orzel Says:

  Cóż przyjaciele, samym gadaniem, wzdychaniem, zyczeniem zeby było tak czy tak nic nie wskóramy. Trzeba cos konkretnego robić. Znowu Polacy czekaja az ktos zupełnie nieodpowiedni usiądzie na „płocie”, co?

 3. luki Says:

  Przecież rząd to sprzedawczyki oni już od dawna nie są po naszej stronie tylko NWO ,czy tego nikt nie dostrzega??

 4. Krzysiek Says:

  Klika Tuskowiakow szkodzi piekielnie Polsce i Polakom. Choc Jarka K. nie trawie to jednak musze jego ekipie przyznac racje w tym wzgledzie.

 5. blaz Says:

  Czy ja, jako przecietny obywatel, moge cos w tej kwestii zrobic? Chcialbym. Co moge zdzialac?
  PS. Czekam na rewolucje. Chetnie sie przylacze by pognac tych antyPOlakow z Polski. Najlepiej nakupic taczek i tak ich wywiezc do Rosji bo ja tak kochaja;)

 6. garbcio Says:

  Slowa, slowa, slowa.
  Ciekaw jesem jakie „natychmiastowe dzialanie” zostana podjete i czy w ogole to nastapi…

  • Paradoxxx Says:

   Dokładnie, zgadzam się. Oczywiście, że nic nie zostanie zrobione, nic nie zostanie powstrzymane.
   Fajnie, że są ludzie, których interesuje los Polski ale nie oszukujmy się już raz straciliśmy niepodległość i wszystko wskazuje na to, że stracimy ja po raz kolejny. Ktoś zapewne zaraz podniesie krzyk, że bohatersko odzyskaliśmy wolność. Ja natomiast powiem nie „bohatersko” tylko dlatego, że ktoś na to pozwolił. Skoro już nie jesteśmy potrzebni to należy nas zniszczyć. Stąd ludzie, którzy powinni gnić w więzieniach rządzą tym krajem. Jak jeszcze ktoś tego nie spostrzegł obecne „elity rządzące” są przyjaciółmi wszystkich tylko nie POLAKÓW.

  • garbcio Says:

   to bardzo bolesna prawda, ale jednak prawda…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: