Nowy dowód osobisty od 2011


WARSZAWA. 23 lipca Sejm przyjął ustawę o nowych dowodach osobistych, które będą wydawane od 1 stycznia 2011 roku. Ustawa, która ma wychodzić naprzeciw obywatelom, tak naprawdę doprowadzi do większych wydatków w administracji i raczej straci prawo bytu.

Ustawa przewiduje wydawanie nowego dowodu osobistego z wbudowanym chipem, który zapewni możliwość korzystania z wielu usług. Między innymi, dzięki nowemu dowodowi osobistemu zgodnie z ustawą będzie można w większości urzędach załatwić sprawę przez internet, wykorzystać podpis elektroniczny czy wykorzystać rejestr usług medycznych. Nowy dokument ma być dodatkowo zabezpieczony przed fałszerstwami oraz nie posiadać wpisanego adresu zameldowania co budzi największe kontrowersje wśród wszelkich organów administracji publicznej. Wedle adresu zameldowania wbrew pozorom każdy z nas załatwia liczne sprawy. Od rejestracji stanu cywilnego, po rejestracje samochodu oraz rozstrzyganie spraw sądowych wykonuje się zgodnie z adresem zameldowania osoby. W sytuacji braku zameldowania w dokumencie tożsamości jak urząd ma uznać czynność za zgodną z właściwością zdarzenia? Oczywiście ustawa mówi o chipie, w którym zamontują takie dane. Zapewniam jednak, że żadne czytniki ani żaden inny sprzęt do odczytywania nowych dowodów osobistych nie jest wprowadzany w urzędach. Zapewniam również, że nie ma jak wiele osób uważa jednego centralnego systemu ewidencji ludności wszystkich mieszkańców Polski, który jest dostępny dla każdego podmiotu administracji publicznej, który sobie może sprawdzić wszystko co potrzebuje. Zresztą nie słyszałem jeszcze o takim systemie nawet w skali europejskiej, czy światowej ale być może jestem zbyt słabo poinformowany. Zatem powstaje ustawa, która w rzeczywistości trafi w próżnię, gdyż zakładam, że od 2011 urządzenie do odczytywania nowo wydanego dowodu osobistego będzie posiadać jedynie policja.

Kolejnym ciekawym aspektem ustawy jest kwestia „możliwości” wyrobienia dowodu osobistego w dowolnej gminie, bez względu na adres zameldowania. Zakładając z perspektywy iż ktoś jest zameldowany przykładowo w Grójcu, wniosek o dowód będzie mógł złożyć w urzędzie w Gdańsku lub Warszawie. Oczywiście taki wniosek urząd będzie przekazywał zgodnie z właściwością czyli do miejsca zameldowania obywatela. W konsekwencji będzie należało zwiększyć budżet w celu sprawnej obsługi interesanta, żeby na dowód nie oczekiwać przez kilka miesięcy. Tym samym patrząc na stolicę, która liczy zameldowanych osób ok. 1 miliona 715 tysięcy mieszkańców, stosunek zdarzeń do liczby urzędników będzie adekwatnie większy niż obecny. Każdy zdaje sobie sprawę o dużej liczbie mieszkańców stolicy, którzy przebywają w Warszawie, a zameldowane są poza jej granicami. Automatycznie trzeba przyjąć iż takie osoby z przyjemnością skorzystają na takim rozwiązaniu i zamiast jechać do miejsca zameldowania w celu złożenia wniosku, uczynią to w Warszawie. Zwiększy się zatem liczba etatów w administracji publicznej, powiększając tym samym budżet. Przy takim obrocie spraw stwierdzenie, iż ustawa jest skierowana naprzeciw oczekiwaniom obywateli śmiało mogę stwierdzić, że jest zupełnie odwrotnie. Ponieważ chaos, który powstanie w urzędach w efekcie może doprowadzić do dłuższego oczekiwania przez obywatela w celu załatwienia sprawy w urzędzie.

Ustawa wydaje się być ciekawym pomysłem na usprawnienie i komputeryzację administracji publicznej, lecz jest wprowadzana wbrew wszelkim możliwością logistycznym i technicznym większości jednostek administracji.

Autor: Adrian Jaworski
Źródło: iThink

Komentarzy 15 to “Nowy dowód osobisty od 2011”

 1. kempes Says:

  z tego co zrozumiałem napisałeśw ty że możesz być słabo poinformowany i nie wiesz czy by był jakissystem w saki swiatowej co by nas sledził itp, jest a mianowicie komputer B.E.A.S.T czyli bestia

 2. witold Says:

  a zydowski ksiezula ci powie modlmy sie i badz pokorny
  wszystko samo sie zrobi gojuuuu glupi

 3. dyzma Says:

  milosci i pokory co trzeba wszystko samo sie zrobi
  siedz w g…….nie po uszy…

 4. waltan Says:

  Wiadomo ze musimy byc rozsadni..Ale nie siedzmy przed tv.
  Gdyz to tylko oslabia twoj energetyczyny potencjal ktory jest
  tobie…Obudzic sie prosze. Gdyz to co wisi nad nami bedzie
  straszne w skutkach.

 5. kazik Says:

  polski ciemnogrod lyknie wszystko..
  chcesz byc zabawka zdalnie sterowanom
  bierz nowy(dowod z micro-chipem)..ale beze
  mnie ciemnogrodzie

 6. dyzma Says:

  polacy to taki narod ze wszystko przyjma z pokora
  nawet znamie bestii(666)…
  ale czy to jest prawdziwy chrzescijanin….
  pytam sie no pyt am sie …….zastanowmy sie nad tym…

 7. kasztelan Says:

  ja im k………………dam dowody lub chipp…..

  bic w nich bic wnich ,,,,,,,, w ta cholote syjonistyczno -masonska..
  maja wojne z mna ,,,,,,,bialy dzihad……smierc osmiornicy
  okultystycznej,, smierc nowemu porzadkowi swiatowemu..
  koniec panowania syjonistycznych –okultystow…

 8. Orzel Says:

  Ludzie, bądźcie rozsądni i nie zgadzajcie sie na te nowe dowody. To jest pułapka zastawiona na was!
  Nie uwazacie że to trochę dziwne, że państwo ot tak niemal na swój koszt chce pokrywać koszty nowych „skomplikowanych” dowodów? Kryzys w Polsce. Polska stoi niemal na skraju bankructwa, a oni chca zawracać głowę jakimis dowodami które nikomu nie sa potrzebne? Pamiętajcie że bedą to dokumenty z osobistymi danymi które nie powinny nikogo obchodzić niż was. Oni chca posegregowac ludzi na kategorie i przy kazdym pokazaniu dowodu będą mieli nielegalne dane o was. Ci co planują wprowadzić te dowody to formujący sie obecnie ten tzw. „rząd światowy” Mówi cos to wam czy nie? Tam bedzie zaznaczone gdzie w chierarchi będziecie przynalezeć zeby na podstawie tego przydzielać wam pracę, albo jej wzbraniać!
  W ten sposób będą segregować naród „wybrany” od „niewybranego”. Wy będziecie sprzątać, czyścic im buty, prać. Oni będa waszymi panami „feudalnymi”. Tak ironicznie mozna to nazwać . POWIEDŹCIE DEFINITYWNIE NIE DLA METOD PAŃSTWA POLICYJNEGO. Zapamiętajcie, że będa sie mścić na was za to ze jesteście Polakami, Niemcami czy innymi, którzy nie lubili narodu „wybranego”!

 9. roza Says:

  Na razie to sama Warszawa marzy o połączeniu między dzielnicowym, a i to w sferze marzeń zostaje.

 10. ita Says:

  co by nie było zawsze źle….

 11. zuzka Says:

  to znaczy ,ze bedziemy pod ciagla kontrola,bo policji zbytnio ufac nie mozna . Nie takie rzeczy tam gina a juz o danych personalnych nie wspomne.

  • mlodzi polacy spia Says:

   A NASZA MLODZIERZ Z CWELOWANA (POWIECI TO SWIETNY POMYSL)……

   I JAK TO MA NIE BYC JAK CZLOWIEKU SLYSZYZ ..NO NIESTETY..
   TAK MA BYC CIEMNOTA

 12. anulka77 Says:

  Zaczyna się !!!! Najpierw dowody osobiste a potem nam każą czipy w ręku mieć, bądź na czole. APOKALIPSA nadchodzi 666.

 13. alexirin Says:

  Chipów nie chcą brać masowo, wezmą kartę przymusową.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: