Komorowski i Tusk popełnili przestępstwo?


Oto zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego, złożone do prokuratury przez mecenasa Stefana Hamburę, pełnomocnika prawnego rodzin kilku ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prokurator Generalny
Andrzej Seremet
Prokuratura Generalna
ul. Barska 28/30
02-316 Warszawa
Polen

2924/10/Ha/Se Berlin, 27.07.2010 r.

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 w pobliżu lotniska wojskowego w Smoleńsku na terytorium Federacji Rosyjskiej

ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE

Na podstawie art. 304 kpk zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez:
1. Premiera RP Pana Donalda Tuska,
2. Prezydenta-Elekta RP Pana Bronisława Komorowskiego
oraz ewentualnie
3. inne osóby ustalone w wyniku przeprowadzania postępowania,
to jest o przestępstwie z art. 129 kk.

U Z A S A D N I E N I E
Strona internetowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Centrum Prasowe – podaje w dniu 10 kwietnia 2010 r. (zobacz załącznik – oraz adres strony internetowej: http://www.kprm.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/id:4471/), że odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem i prezydentem Dimitrijem Miedwiediewem. Cytat fragmentu tej informacji jest następujący: „(…) Prezydent Miedwiediew zapewnił, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich.” Rozmowa ta miała miejsce jeszcze przed odlotem premiera Donalda Tuska na miejsce tragedii, gdzie się spotkał z premierem Władimirem Putinem.

Jednak ze stenogramu podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego i gospodarki morskiej Komisji Infrastruktury, obradującej w dniu 6 maja 2010 r. pod przewodnictwem posła Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że tylko przez pierwsze trzy dni po katastrofie w Smoleńsku śledztwo było prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich. Podkomisja ta przesłuchała pełnomocnika Polski, akredytowanego przy Komisji Badania Wypadków Federacji Rosyjskiej, płk dr Edmunda Klicha.

Edmund Klich relacjonuje podczas obrad podkomisji swój konflikt z Naczelnym Prokuratorem Wojskowym, pułkownikiem Krzysztofem Parulskim: „I wchodzę do tego pomieszczenia, jest pan minister Paruluski i od razu no, powiedziałbym dosyć ostro, powiedział mi, że ja w ogóle nie potrafię działać, ja utrudniam pracę prokuraturze, a w ogóle ja ustawiłem… przyjąłem jako załącznik 13 do procedowania i działam na szkodę Polski.To były bardzo mocne słowa i ja sobie je zapisałem zaraz wieczorem. Więc w tej sytuacji nie wiem, o co chodzi. Ja mówię, ja muszę procedować według załącznika 13 i wymaga tego ode mnie pan Morozow.”

Pełnomocnik Polski, akredytowanego przy Komisji Badania Wypadków Federacji Rosyjskiej, Edmund Klich, stwierdził dalej podczas obrad podkomisji: „Z drugiej strony, jak premier Putin na tej telekonferencji zwracał się dwukrotnie do mnie bezpośrednio, to ja też sądziłem, że tu już jakieś ustalenia były międzynarodowe, bo skąd w ogóle premier Putin znał tam małego Klicha z Polski, prawda? I wzrostem, i funkcją?”

Edmund Klich konkludował wręcz: „Ja to tak odebrałem, że były jakieś ustalenia, że to tylko taka telekonferencja była wynikiem pewnych ustaleń na poziomie międzyrządowym, ale ja nie jestem kompetentny, żeby się wypowiadać.”

Z wypowiedzi Edmunda Klicha wynika, że rząd RP zrezygnował z prowadzenia wspólnego śledztwa przez polskich i rosyjskich prokuratorów.

Zgodnie z Konstytucją RP, a dokładnie z art. 148 Konstytucji Donald Tusk jako Prezes Rady Ministrów reprezentuje Radę Ministrów, która na podstawie art. 146 ust. 1 Konstytucji prowadzi m.in. politykę zagraniczną RP. Podczas rozmowy telefonicznej w dniu 10 kwietnia 2010 r.Władimir Putin poinformował premiera Tuska, że udaje się na miejsce katastrofy samolotu TU-154. Szefowie rządów Polski i Rosji ustalili także, że spotkają się na miejscu tragedii. Z tego wynika, że przez premiera Tuska mogły zostać poczynione międzyrządowe ustalenia w ten sposób, że odstąpił od zapewnienia prezydenta Miedwiediewa, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich. Taką samą procedurę przewiduje polsko-rosyjskie Porozumienie w sprawie zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej w przestrzeni powietrznej obu państw z dnia 14 grudnia 1993 r.

Prezydent-Elekt – a w dniu katastrofy marszałek Sejmu – Bronisław Komorowski przejął pełnienie Wykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej około godz. 12.00 dnia 10 kwietnia 2010 r. Z tą chwilą zaczął wypełniać m.in. obowiązki wynikające z art. 134 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 4a ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku zaistniałej tragedii narodowej stojąc na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności i niepodzielności terytorium RP (art. 126 Konstytucji RP) Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski miał możliwość, a w zaistniałej sytuacji obowiązek nadzorowania i uczestniczenia w decyzji dotyczącej przyjęcia procedury prawnej w związku z katastrofą smoleńską samolotu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Zapewnienie, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich nastąpiło przez prezydenta Rosji Miedwiediewa. Dlatego partnerem po stronie polskiej w sprawie ad hoc ustnie zawartej umowy polsko-rosyjskiej odnośnie wspólnego śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku stał się Wykonujący Obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski. Istnieje zatem możliwość, że to prezydent-elekt Bronisław Komorowski podjął decyzję o odstąpieniu od zapewnienia prezydenta Miedwiediewa, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich.

W czasie katastrofy smoleńskiej Polska była stroną co najmniej dwóch umów międzynarodowych dotyczących zaistniałej sytuacji oraz porozumienia zawartego ustnie drogą telefoniczną w dniu katastrofy z prezydentem Miedwiediewem, od którego premier Tusk przyjął propozycję wspólnego prowadzenia śledztwa. W wykonaniu tej ustnej umowy śledztwo wspólne toczyło się przez pierwsze trzy dni po katastrofie.

Po czym najwyższe władze Polski (Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i/lub Premier Donald Tusk) odstąpiły od wspólnego prowadzenia śledztwa bez podania jakiejkolwiek podstawy prawnej lub faktycznej. Takie działanie najwyższych władz(Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i/lub Premier Donald Tusk) narusza art. 7 Konstytucji, który mówi: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Prawem są zarówno umowy pisane lub zawarte ustnie, jak ta zawarta ustnie z prezydentem Miedwiediewem w dniu katastrofy.

To działanie, o którym mowa w art. 129 kk, wywołało i nadal wywołuje ogromne szkody o charakterze politycznym, dotyczącym również obniżenia autorytetu i prestiżu Polski w stosunkach międzynarodowych oraz osłabienia zaufania obywateli do państwa polskiego w stosunkach wewnętrznych.

Działania najwyższych władz (Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i/lub Premier Donald Tusk), o których mowa we wniosku, wywołujące wyżej wymienione szkody, są popełniane umyślnie, gdyż trudno uznać, że sprawcy co najmniej nie rozumieli, że ich działania polegające na odstąpieniu od wspólnego przeprowadzenia śledztwa, będą działaniami na szkodę państwa polskiego. Zarówno Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Premier Donald Tusk są historykami z wykształcenia i zapewne są im znane losy śledztw prowadzonych jednostronnie przez Rosjan np. w sprawie Katynia.

Premier Donald Tusk (zobacz tvn24: http://www.tvn24.pl/12690,1661137,0,1,premier-wniosku-o-przesluchanie-nie-traktuje-serio,wiadomosc.html), jak i prezydent-elekt Bronisław Komorowski (zobacz Rzeczpospolita: http://www.rp.pl/artykul/501943.html), stwierdzili, że będą współpracowali z prokuraturą w celu wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. W świetle powyższego wniosku proszę o podjęcie postępowania przygotowawczego z natychmiastowym skutkiem. W wypadku prezydenta-elekta jest to tym bardziej wskazane, gdyż do momentu złożenia przysięgi (art. 130 Konstytucji RP) nie jest objęty żadnym immunitetem.

Art. 129 kk to występek ścigany z urzędu.

Wnioskuję także o wyjaśnienie, czy nie zostały popełnione inne przestępstwa w związku z katastrofą smoleńską przez premiera Donalda Tuska i/lub prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego i/lub inne osoby ustalone w wyniku przeprowadzania postępowania.

Stefan Hambura
Rechtsanwalt

http://niezalezna.pl

Komentarzy 16 to “Komorowski i Tusk popełnili przestępstwo?”

 1. Marta Says:

  Zbrodnia w Smolensku!

 2. Marta Says:

  Tam bylo jasne niebo i stanal czas.Ptak nie mogl juz zaspiewac -na ustach glaz,tam staly cieni cienie i martwa mgla .Tam posdod klamstw zakwitnie czerwona lza!Pamieci Pasazerow i Zalogi TU 154 .Marta Adamczyk

 3. kazimierz Says:

  Prosze powiadomic mecenasa Hambure!!!!

  Te chamskie mordy (TUSK I KOMOROWSKI ) nie beda zeznawac bo przeciez dopiero teraz po utrupieniu prezydenta s.p. Lecha Kaczynskiego WYPLYNELI NA SZCZYTY WLADZY I KPIA SOBIE TAK JAK KIEDYS TAK I TERAZ Z WSZYSTKICH POLAKOW A NAWET Z SOLIDARNOSCI.
  Maja swoich prokuratorow ktorzy NIGDY nie pozpola wykrys sprawcow tej ZBRODNI III RZECZPOSPOLITEJ.
  Cale sledztwo celowo sie przeciaga w czasie aby ludzie zapomnieli a ostateczny werdykt bedzie ogloszony za kilka lat ze niestety NIEDOSWIADCZENI PILOCI POD WPLYWEM NACISKU PREZYDENTA POPELNILI SAMOBOJSTWO.

  ludzie …. Co to znaczy? ze TUSK ,KOMOROWSKI NIE CHCA
  ZEZNAWAC!!! Nie rozumie tu czegos.? czy co?
  NALEZY PRZEPROWADZIC JAK NAJSZYBCIEJ SEKCJE WSZYSTKICH ZWLOK. oj DOWIEMY SIE bARDZO DUZO….
  Krew mi sie burzy….jak patrze na te mordy… kazimierz

 4. kazimierz Says:

  14 kwietnia wyslalem List Otwarty do P. Komorowskiego oraz do wielu mediow i instytucji panstwowych i koscielnych. Rowniez do prezydenta Obamy. Zadnej Reakcji !!!! Dzwonilem do MSZ, BBN . Nikt w to nie wierzyl!!!!! A oto tresc tego Listu: From: kazquo@aol.com
  To: bbn@bbn.gov.pl
  Sent: Wed, Apr 14, 2010 9:34 am
  Subject: Bezpieczenstwo Polski

  Kazimierz Ochap

  LIST OTWARTY DO PANA BRONISLAWA KOMOROWSKIEGO,MARSZALKA SEJMU RP PELNIACEGO FUNKCJE

  PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  Panie Marszalku,
  Na panu teraz spoczywa pelna odpowiedzialnosc za bezpieczenstwo naszego kraju. Bezpieczenstwo Polski i Narodu Polskiego jest powaznie zagrozone.
  Wszystko wskazuje na to ze katastrofa prezydenckiego samolotu byla precyzyjnie dopracowana. Wladze rosyjskie znaly doskonale zarowno liste pasazerow prezydenckiego samolotu jak i tresc apelu naszego prezydenta. Uroczystosci Katynskie juz sie odbyly kilka dni wczesniej z udzialem premiera Putina i premiera Tuska. Dlatego zrobiono wszystko aby nie dopuscic naszego prezydenta s.p. Lecha Kaczynskiego do Katynia. Proby skierowania samolotu ( kierujac sie mgla) do innych odleglych miast nie powiodly sie to decyzja byla jednoznaczna, spowodowac katastrofe.

  Wszystko wskazuje ze byla to Zbrodnia Doskonala w stylu kgbowskim. Mgla (wczesniej wyladowal tam inny samolot z dziennikarzami) ,Blad polskiego pilota nie rozumiejacego rosyjskiego jezyka to niudolne proby zatajenia prawdy. Pan premier Putin za przyzwoleniem premiera Tuska robi wszystko pod aby zniszczyc wszelkie dowody tej nastepnej zbrodni na narodzie polskim.
  Amerykanska telewizja pokazala wywiad jakiegos rosjanina, naocznego swiadka „katastrofy” ktory powiedzial tak: ” widzial jak silnik sie palil w powietrzu a potem samolot zaczepil o drzewo i spadl na ziemie. Slyszal olbrzymi wybuch” . Bardzo dziwne ze tego wywiadu nikt nie komentuje od soboty. Inne dowody nieudolnego mataczenia mozna znalezc tez w Naszym Dzienniku.
  Jako gleboki patriota wzywam Pana Marszalka pelniacego obowiazki Prezydenta Rzeczpospolitej do zabezpieczena jakichkolwiek sladow tej doskonale opracowanej zbrodni i rozpoczecie natychmiastowego sledztwa (osobiscie mysle ze pan premier Tusk moglby cos wiedziec na ten temat,jest troche zastraszony). oraz postawienia naszej obrony w stan pogotowia na wypadek jakiegos ataku na nasza ukochana,tak krotko niepodlegla Polske.

  Z wyrazami glebokiego zalu i szacunku,
  Kazimierz Ochap
  14 Kwiecien, 2010

  • garbcio Says:

   brak odpowiedzi na twoj list jest ich odpowiedzia – maja gdzies to co myslisz ty i czesc spoleczenstwa polskiego. Totalna ignorancja rzadu…

 5. Szpila Says:

  Wg Smolenia i Laskowika Polska – to kraj jaj !!! To jest dogmat od 1945 roku. Zaniechanie, nie zaniedbanie jest po stronie polskiej. Działanie celowe, czy nie ? W tej sytuacji winnymi czyni szczebel rzadowy. To wymaga dokładnego wyjaśnienia !

 6. kajetanlupa Says:

  ludzie znowu rozbieraja polske na naszych oczach

 7. janosik101 Says:

  GINIE CZŁOWIEK A WY NIC?
  NIE RZUMIEM DLACZEGO NIE KOPIUJECIE TYCH INFORMACJI NA INNYCH BLOGACH! BARDZO PROSZĘ O POMOC, NIE MOŻEMY ZOSTAWIĆ SPRAWY ZAGINIĘCIA CZOŁOWIEGO DZIENNIKARZA POLONIJNEGO OT TAK. ZERO INFORMACJI O ARESZTOWANIU W PRASIE, ZERO NA PORTALACH – CO TO JEST?!
  Z rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziłem dzisiaj z Januszem Zielińskim o godzinie 14-tej wynika, że być może Rafała Gawrońskiego uprowadzono.
  Grupa obrońców krzyża, udała się wczoraj, w piątek 30 lipca na posterunek na ulicy Wilczej i tam ich poinformowano, że Rafał Gawroński został wypuszczony o godzinie 12-tej tegoż dnia. Jednak do dzisiaj nie ma żadnej informacji od dziennikarza, nikt z warszawskiej grupy obrońców krzyża nie otrzymał telefonu czy też maila. Logiczne jest, że po wyjściu z aresztu człowiek natychmiast daje znać osobom, które były podczas jego aresztowania czy też innym znajomym.
  Ponieważ przed aresztowaniem Rafał Gawroński przekazał swoją komorkę i legitymację dziennikarską Kuriera Codziennego z Chicago osobom z w.w. grupy to nie mógł zadzwonić ze swojego numeru. Jednak pozostaje internet i poczta mailowa, do której można się zalogować z każdej kafejki. Jednak przez ponad 27 godzin nie ma od niego żadnej wiadomości. Obawiamy się najgorszego, dlatego prosimy o rozpoczęcie śledztwa – poprzez zgłoszenie zaginięcia na prokuraturze. Mamy jeszcze nadzieję, że doszło do nieporozumienia i że policja wydała fałszywe oświadczenie.
  =========================================================
  Nadal nie wiemy co się stało ze strona http://www.aferyprawa.com
  Komentarz rzekomego „red. Raczyńskiego” nie jest żadnym dowodem na to, że pochodzi od niego. Nikt nie odpowiada na telefon, którego numer był na stronie. Także nikt nie wysłał do mnie ani moich znajomych maila ze sprostowaniem. Zatem istnieje podejrzenie, że red. Raczyński również został uprowadzony.
  Atak na stronę na amerykańskim serwerze wskazuje na to, że nie ma on polskiego charakteru i dokonany został przez obce służby. Zatem jest powód do obaw, że atak pochodzi z zewnątrz.
  Komentarze w poprzednim wpisie sa bardzo niepokojące – próbuje się wmówić, że Raczyński w ogóle nie istnieje – podobne sztuczki stosowano wobec Jane Burgermeister (www.birdflu666.wordpress.com) gdy ujawniła ludobójcze plany WHO i ONZ. Pojawiały się komentarze tu i ówdzie, że taka osoba nie istnieje. Ponieważ jednak występowała osobiście w programach radiowych niezależnych stacji internetowych (GCN, RBN) to nie usunieto jej. Jednak teraz Jane Burgemeister jest poważnie zagrożona – twierdzi, że spreparowano na nią fałszywe oskarżenie kryminalne i że 12 sierpnia austriacki sąd chce ją uwięzić i pozbawić wszelkich możliwości obrony. Dziennikarka twierdzi, że w wielu krajach zatwierdzono tajne zarządzenia „antyterrorystyczne”, w świetle ktorych można każdego bez postawienia zarzutów uwięzić na czas nieograniczony, a nawet pozbawić życia. Jak uważa jest to ostateczna rozgrywka przed wprowadzeniem planu śmiertelnych szczepień na grypę sezonową, które mają się odbyć na jesieni. Wg dr Rebecca Carley, szczepionki mogą zawierać nanoroboty, które uczynią z ludzi posłusznych niewolników.
  Jak wiadomo, Jane Burgermeister, Alex Jones i inni niezalezni badacze uchronili ludzkość od niebezpiecznych szczepień na tzw. świńską grypę, które okazały się jednym wielkim szwindlem WHO w celu wyłudzenia potężnych sum od rządów państw. Jak dotąd tym bandytom w lekarskich kitlach włos z głowy nie spadł.
  ======================================================
  *Z informacji od osoby, która ostatnia widziała się z Rafałem Gawrońskim i z informacji z komenty policji wynika, że został on przetransportowany do „zakładu karnego”. Na razie nie znamy dokładnych szczegółów gdzie się znajduje. Jeśli tak jest to przynajmniej wiemy, że żyje. Inną sprawą jest jakiego typu zarzuty postawiono dziennikarzowi. Wiemy też, że sprawą zajął się dobry prawnik.

 8. Ewa Says:

  NARESZCIE!!!! BO TO, CO DZIEJĘ SIĘ W POLSCE TO ISTNY DEMONTAŻ PAŃSTWA!!! JAK MOŻEMY TO DŁUŻEJ TOLEROWAĆ? NAJLEPSI ODCHODZĄ Z GROMU1 NIE MA ARMII, SOWIECI PRZEJMUJĄ DOWÓDZTWO NASZEJ ARMII ZA POMOCĄ UŚPIONYCH AGENTÓW! TZW.ZACHÓD SCHOWAŁ ZE STRACHU ŁEB W PIASEK JAK W 1939! JESTEŚMY KOLEJNY RAZ SPRZEDANI. MOŻNA ŚMIAŁO POWIEDZIEĆ, ŻE ZA CHWILĘ NASTĄPI KOMPLETNA PACYFIKACJA NASZEGO KRAJU! TO JEST OGÓLNOŚWIATOWY JAK WIDZĘ SPISEK PRZECIWKO POLSCE. A JEŚLI OGÓLNOŚWIATOWY, TO WIADOMO JAKI – BILDERBERGOWIE!!!

 9. Krzysiek Says:

  To az ponad 3 mies. trzebabylo aby ktos formalnie zadzialal?

  Wlasciwy kurs. Tak trzymac…

 10. Franciszek Sidorczuk Says:

  Mam nadzieję, że niezależny Prokurator Generalny przeprowadzi odpowiednio śledztwo w tej sprawie, a nie tak jak w Sejmowej Komisji hazardowej?
  Popieram działania Pana mecenasa Hambury!

  • kazimierz Says:

   Ale pan mnie rozsmieszyl???
   „””NIEZALEZNY PROKURATOR GENERALNY””” Ha,Ha,Ha…..
   Drogi panie WSZYSTKIE NIEZALEZNE PROKURATORY I SEDZIOOWIE od dwoch lat kolejno byli odstawiani w
   STAN SPOCZYNKU (PODOBNO BYLI TO PISOWCY.)
   tUSEK MIANOWAL WSZYSTKICH NOWYCH PROKURATOROW
   (nie) ZALEZNYCH OD RZADU. Dlatego tlumacza sie ze beda wspolpracowac ze SWOJA PROKURATURA w sprawie „katastrofy” smolenskiej. Wiecej pan mnie nie rozsmieszaj!…. kazimierz

 11. Anonim Says:

  Teraz tylko czekać na krótką informację w telewizji o „nieszczęśliwym wypadu” p. Hambury…

 12. Maraniano Says:

  W końcu ktoś działa! Jestem całym sercem za tą inicjatywą! Dlaczego nie ma więcej takich działań??


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: