Węgrzy postawili się bankom


Węgry pod kierownictwem Victora Orbana nie zamierzają być w dalszym ciągu posłusznym wykonawcą zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wprowadzać kolejne drastyczne oszczędności, uderzające w społeczeństwo. W związku z tym zawieszone zostały w tym tygodniu rozmowy Budapesztu z MFW i wstrzymana wypłata ostatniej transzy kredytu, jaki w 2008 od MFW otrzymali socjaliści, czyli 5,5 mld z 25 mld euro.

MFW i UE zażądały od Budapesztu, by ustalone wcześniej redukcje deficytu budżetowego pozostały niezmiennie. Deficyt budżetowy w br. powinien się utrzymać na poziomie 3,8 proc. PKB, a w 2011 roku – poniżej 3 proc. Aby cel ten został osiągnięty, Węgry powinny wprowadzić dodatkowe oszczędności. Rząd nie zgodził się jednak na dalsze zaciskanie pasa, więc rozmowy zakończyły się impasem. A to oznacza, że została wstrzymana wypłata ostatniej transzy pomocy z MFW.
Decyzja Węgrów spowodowała frustrację i nieukrywaną złość w siedzibie MFW, Fundusz sktytykował suwerenne państwo (!) za niepoważne podejście do reform.

Co tak rozwścieczyło bankowców? Victor Orban zamiast „doić” obywateli, postanowił sięgnąć po pieniądze banków i z nich ściągnąć dodatkowy miliard euro. Opodatkowanie instytucji finansowych, zdaniem eurobankowców może mieć „zły wpływ na inwestycje i wzrost gospodarczy”, ale dlaczego, tego już nikt nie wyjaśnia, dogmat jest po to by go głosić a nie dowodzić. Węgrzy jednak w dogmaty nie wierzą a jak powiedział w poniedziałek minister finansów György Matolcsy, – Nie ma już miejsca na dalsze oszczędności kosztem ludności.

W całą sprawę wmieszał się także EBC, który zaprotestował, gdy Węgrzy ogłosili pomysł, by najwyżsi urzędnicy nie mogli miesięcznie zarabiać więcej niż 2 mln forintów (9,2 tys. dol.). Oznaczałoby to bowiem obniżenie pensji szefa węgierskiego banku centralnego o 75 proc. EBC uznał, że to narusza niezależność banku.
Jeśli Węgrzy będą odrzucać „światłe” rady banków, muszą się liczyć z odwetem, agencja ratingowa Moody’s już obniżyła rating gospodarki węgierskiej, a giełdy od momentu zerwania rozmów z MFW notują spadki. Póki co banki jeszcze poczekają na przewidziane na 3 października, wybory lokalne, jeśli po nich nie nastąpi korekta polityki prawicowego rządu (czyt: większa uległość wobec MFW), do akcji wkroczy Soros a forint może mieć spore problemy.

http://konservat.pl/

Komentarzy 11 to “Węgrzy postawili się bankom”

 1. Ewa Says:

  Jest ogromna różnica pomiędzy Węgrami, a Polską. Przede wszystkim taka, że u nich nie ma aż tak rozbudowanych interesów masonerii, no i oczywiści nie graniczą z Rosją. Położenie geopolityczne ma tu ogromne znaczenie. Polska nie ma już własnego rządu. To kim jest Tusk i jego poplecznicy większości mądrych ludzi w Polsce wiadomo. Uzurpatorzy – agenci przejęli władzę siłą poprzez zamach stanu i to jest czytelne dla całego świata. Węgrzy nie mają tylu zdrajców co Polska dlatego jeszcze mogą prowadzić spokojnie własną politykę. Powinni też wyjść z tej unii.

 2. natalia Says:

  Jak to mówią „Ryba zaczyna się psuć do głowy” tylko czekać aż mafia MFW zacznie popełniać błędy. Zbyt wiele świń dopchało się do tak małego koryta jakim jest UNIA . Węgry to tylko kolejny przykład państwa które czyje pismo nosem i niema zamiaru się podporządkować. Oby wytrwali

 3. 19521031 Says:

  BĘLKĄ MADZIARÓW,A SWOJĄ DROGĄ NASZ BYŁY PREZES NBP
  TEŻ SIĘ POSTAWIŁ MFW,I CO GRYZIE ZIEMIĘ POD SMOLEŃSKIEM.CHYBA PO TO TO BYŁO BY ‚BELKA’ ZACIĄGNOŁ NOWY KREDYT 290MLD ZŁ.TRZYMAM ZA MADZIARÓW WSZYSTKIE PALCE,BY NIE ZNALAZŁ SIĘ BELKA Z MMFW WŚRÓD NARODU WĘGIERSKIEGO.

 4. TOM Says:

  Najwięcej kosztuja biurokraci tych banków i róznych instytucji.
  sama Unia jest przesadnie zbiurokratyzowana.Zapytajcie ile idzie rocznie na utrzymanie Brukseli i całej tej otoczki urzędniczej.myślę ,że ok.500-700 mld. euro rocznie.same durne komisje ile zarabiają o wygięciu banana itp.itd.zaplecze tłumaczy,kucharzy ,pomocy setki tysięcy ludzi.Może unia zacznie oszczędzać od siebie ,porobi redukcje i zmniejszy pensje .Biurokratyzacja Brukselska rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów.Nawet najbogatsze państwa będą miały problem żeby unieść takiego olbrzyma,wręcz jest to niewmożliwe!!!!

 5. Filip z Sudetów Says:

  Bardzo chciałbym, aby Madziarska samodzielność myślenia stała się zaraźliwa. Liczę na naszych nie zmanierowanych jeszcze chłopaków z Wiejskiej….

 6. ygrecki Says:

  BRAWO Madziary !!!! Tak trzymac! Szkoda ze u nas dupolizy z rzadu nigdy tak pewnie nie zrobia

 7. sokn Says:

  Suwerenne? Ciekawa suwerenność, bez pieniędzy, albo od. Z drugiej strony przykład wydobycia z własnych zasobów miliarda może być bardzo zaraźliwy i MFW nie będzie miał komu dawać tak wysokich pożyczek, nic dziwnego więc, że są wściekli! Nasi też to obserwują i w razie powodzenia Węgrów, też wycisną soczki bankowe…, co może przynieść tylko korzyści w skali makro.

 8. Szpila Says:

  Już pora zrzucić kaganiec MFW, BS i EBC. Może ci pseudo pravcownicy wezmą się do roboty. Bo do tej pory działania banków wyglądają na żydowską lichwę. Czyli uzależnić, nic nie robić i rzadzić. Może uporzadkują sprawy w Palestynie. Tam jest gdzie wydawać kasę z pożytkiem.

 9. tadeusz Says:

  To może się dla nich skończyć jak argentyński kryzys.Ale może też nadszedł już czas żeby narody zrzuciły dyktat MFW i BŚ ? Inne kraje grupy wyszehradzkiej i Grecja też powinny poprzeć Węgry.Gdy padnie forint to i tak pociągnie za sobą złotego i zdestabilizuje cały region.

  • Krzysiek Says:

   Gdy caly region zostanie zdestabilizowany, to mimowolnie dotkliwie dotknie tez i unie – Niemcy/Francja. Wybuchna ogolne zamieszki na ulicach i impreza gotowa. Pamitacie zamiszki we Francji? Tutaj naprawde wiele nie trzeba, spoleczenstwa biednieja, cena zywnosci idzie w gore i niezadowolenie spoleczne rosnie.

  • Krzysiek Says:

   Czy nie o to chodzilo wiele razy w historii Rosji? Nie moznaby wyobrazic sobie lepszych warunkow do przejecia wladzy….


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: