Zakaz posiadania gotówki Szwecji


Po Grecji i Włochach teraz Szwecji może grozić zakaz posiadania gotówki. Jednak z „małą” różnicą: podczas gdy w krajach południowej Europy niewielkie kwoty będą mogły być nadal wypłacane w gotówce, Szwecja chce znieść całkowicie pieniądz papierowy jaki znamy powszechnie.

Obecnie w Skandynawii, zaobserwować można bezprecedensową kampanię medialną przeciwko gotówce. Działania te odnoszą się do lęku i tym samym „kryminalizuja” właścicieli środków pieniężnych w gotowce. Wpływowi lobbiści walczą o KOMPLETNY zakaz tzn likwidacje gotówki.

Sprzeciw społeczeństwa? Brak (!). Większość Szwedów akceptuje ten pomysł i uważa plan za całkiem dobry. Przecież: „Kto ma gotówkę, ma przeważnie coś do ukrycia…”

Celem kampanii jest przygotowanie społeczeństwa do LIKWIDACJI szwedzkiej korony i wprowadzenia (tylko i wyłącznie) WIRTUALNYCH pieniędzy (coś nam to przypomina prawda??? przyp. aut.)

Kampania medialna ukrywa prawdziwe przesłanki. Przede wszystkim celuje w najniższe instynkty (i wibracje) jak lęk bowiem „Każdy, kto ma gotówkę, jest zagrożony – może być zaatakowany i obrabowany”…

Zgodnie ze wskaźnikiem tzw „napadometrem”, którym to regularnie agencje finansowe (należące do banksterow) wstrząsają opinia publiczna, 25 procent pracowników szwedzkich handlowców/kupców -detalistów już stało się ofiarami napaści i przemocy. Niektórzy z nich nawet kilka razy. „To po prostu nie do przyjęcia, że ludzie idąc do pracy muszą się bać napadów czy aktów przemocy” powiedział dyrektor szwedzkiego Ministerstwa Pracy.

Inna manipulacja wykorzystywana chętnie w tej kampanii medialnej kryminalizuje obywateli naznaczając właścicieli środków pieniężnych piętnem potencjalnego przestępcy zgodnie z motto: „Kto ma gotówkę, ma tez coś do ukrycia.”

„Z trzech koron w gotówce, dwie korony pochodzą z szarej strefy”, przypuszcza szefowa szwedzkich związków zawodowych, Pani Löök. „Nie wiadomo, gdzie faktycznie krąży gotówka. A to nie oznacza nic innego jak tylko że jest to część szarej strefy” dodaje. Jej zdaniem przeważnie ci którzy korzystania najczęściej z gotówki, maja do ukrycia najwięcej: „Za prostytutki tez nie płaci się chętnie karta kredytowa”, mówi ta sama Marie Löök.

„Gotówka to krew w żyłach zbrodni”, ogłosił prezydent policji w Sztokholmie, Carin Götblad. W celu okiełznania przestępczości zorganizowanej, nie ma innej alternatywy jak tylko kompleksowe ograniczenie wszelkich transakcji gotówkowych.

Zbliżający się zakaz posługiwania się papierowymi środkami pieniężnymi (gotówka) jest skierowany głównie przeciwko małym sklepom prowadzonym przez cudzoziemców, mówi Maroun Aoun, który jest przewodniczącym stowarzyszenia małych przedsiębiorców IFS. „Przecież nie jesteśmy przestępcami”.
Przymusowe inwestycje w terminale płatnicze lub zamknięte systemy kart płatności wirtualnych może sprawić ze wiele sklepów nie przetrwa tej operacji, zresztą ich istnienie już było wcześniej zagrożone.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,697191,00.html
http://www.mmnews.de/index.php/politik/5689-bargeldverbot-in-schweden

Komentarze 22 to “Zakaz posiadania gotówki Szwecji”

 1. Chwilówki Says:

  Ciekawy ten szwecki zakaz 😉 MOże by tak w Polsce to wprowadzić – zniknie żebractwo 😉

 2. sztylet Says:

  i dobrze nie chandluja i robia geszefty jak te psubraty
  bic bic wnich w nich.smierc smierc smierc nowemu
  porzadkowi swiatowemu…ludzie swiatem zadza zbrodniarze..
  OBUDZ SIE POLSKO Z RZUC KAJDANY

  • garbcio Says:

   powiem wiecej – swiatem rzadzi szatan a rzady ludzkie sa jego narzedziem…

  • Jacolo Says:

   Współczuję takiego sekciarskiego, zabobonnego myślenia.

 3. slave Says:

  I TAK ZNAJDZIEMY SIE W SZATANSKIM USCISKU…

  A LUDZIE SPIA TZN.CHRZESCIJANIE I KONSUMUJA ZYCIE
  LUDZIE TU CHODZI O WASZE DUSZE CZY WY JESTESCIE TACY
  CIEMNI….. BEDZIEMY ZDALNIE STEROWANE ZABAWKI.
  W RENKACH SZATANSKIEJ ELITY TEGO SWIATA.(ILUMINATI, BILDERBERG ITD) NA PROTESTY JEST JUZ ZA POZINO..
  CO CI POTYM ZE DASZ SOBIE WSZCZEPIC CHIPA POD SKURE..
  JESTES JUZ SKONCZONY………..SPRZEDALES SIE SZATANOWI.
  ODDALES SWOJA DUSZE DIABLU….. PUNIASZ TROCHE
  TUMANIE……

  • Jacolo Says:

   Nie siej propagandy, nic nikomu nie oddałeś a zwłaszcza „duszy”, nigdy nie jest za późno, ogarnij się trochę.

 4. ddd3 Says:

  A od każdej transakcji kartą, nie wiem jak w Szwecji, ale w Polsce, ok 1 % sklep przekazuje bankowi – to dopiero świetny interes. Kolejny podatek.

  • astromaria Says:

   A propos podatków: nasza władza uznała, że teksty w necie na wolnej licencji mają realną wartość, więc trzeba je opodatkować, gdy ktoś umieszcza je na swojej stronie. Oczywiście ich autorzy dostaną guzik, kasę wezmą ci, którzy nic nie zrobili, bo nie umieją.

 5. Maraniano Says:

  A mi się wydaje, że to trzeba trochę wypośrodkować. Same pomysły mogą być lepsze lub gorsze, ale przede wszystkim chodzi o to, czy państwo jest skorumpowane i nieprzyjazne obywatelom (jak polskie) czy otwarte w kierunku obywateli (jak szwedzkie) i na jakim jest poziomie niezależności w stosunku do instytucji międzynarodowych (i tutaj znów Szwecja lepiej wypada).

 6. astromaria Says:

  A karty kredytowej to niby ukraść nie można? A ręki z mikrochipem (to jeszcze bardziej „świetlana” przyszłość) nie da się odrąbać? Też można. Z tym zakazem posiadania gotówki chodzi wyłącznie o totalną kontrolę nad każdym obywatelem. Jak nam skoczysz to ci wyłączymy prawo do korzystania z konta w banku i od nikogo pomocy nie dostaniesz, bo gotówki nikt ci nie da (bo nie ma), a przelewu i tak nie wybierzesz – bo zablokowane konto. W tej sytuacji przyjdziesz do władzuni na kolanach, błagając o „wybaczenie” grzechu nieposłuszeństwa i braku pokory. A władza będzie wiedziała, z czego żyjesz oraz ile i na co wydajesz. W tej sytuacji marzenie o stworzeniu politycznej opozycji staje się nierealne.

  Teraz zaczynam się cieszyć, że żyjemy w Polsce. Z nami tak łatwo nie pójdzie, bo my władzę Unii postrzegamy jako władzę zaborcy, a przeciwko zaborcy się kombinuje na boku. Może nawet stworzymy „podziemny” pieniądz na potrzeby konspiracji.

 7. antylewy Says:

  Człowieku, powiedz, że żartujesz. Nasza komuna to pikuś, w porównaniu z tym co tam się dzieje.

 8. pk1001100011 Says:

  Pisze się/mówi się o niebezpieczeństwie posiadania gotówki. Wydaje mi się jednak, że posiadanie wirtualnych pieniędzy jest bardziej niebezpieczne. O ile nikt w sposób fizyczny nikogo nie napadnie, by zabrać mu pieniądze, o tyle w sposób wirtualny już tak.
  Dosyć często słyszy się o włamaniach na różnego rodzaju rządowe strony internetowe, jak i o wyłudzaniu pieniędzy poprzez internet. Jeżeli fizyczne pieniądze (gotówka) zostaną zlikwidowane to trzeba się przygotować na znacznie większą liczbę ataków sieciowych (z którymi zresztą wiele stron rządowych czy baków i tak sobie kiepsko radzi – atak najczęściej skutkuje po prostu wyłączeniem strony na jakiś czas).

 9. aszkurewski Says:

  …przecieram oczy…
  …oto realizują się najczarniejsze scenariusze historii…

  • ochrzczony polski żyd Says:

   dokładnie…przy tym wysiada wszystko…a w szwecji moze to przejsc, bo to jest spoleczenstwo „wyszkolone”,slyszalem opowiesi kierowcow tirow,ze gdy jechali tam to lipa,bo bywaly przypadki ,ze jechali jakas droga miedzymiastowa szybciej niz mozna,droga pusta i jak wymiali jakies pojedyncze auto szweda jadace z przepisami oczywiscie:) to za jakis czas byli zatrzymywani przez policje za złamanie przepisow po zgłoszeniu obywatelskim…oby nie!

  • Pola Laska Says:

   W 2001 r byłam w Szwecji 2 tygodnie, chodziłam i sprzedawałam tam obrazki szkicowane ołówkiem, po domach, po blokach ( nigdy więcej !!!) i przez ten czas 3 razy kontrolowała mnie policja , skad jestem i dlaczego tu jestem ( to było w róznych miejscowosciach) , nadjechali po cichutku, nie wiadomo kiedy, od tyłu . Myśle ze ” obywatele” szwedzcy to zgłaszali . Tam na pewno nigdy nikt nie bedzie strajkował, potulne owieczki, to u nas jeszcze nie jest najgorzej 🙂 A z ta predkoscia na drogach to tez prawda.

  • kEjTi Says:

   no dobrze, ale czy polscy „obywatele” to tacy zawsze „cacy”? ja z kolei wolałabym aby sąsiad w czasie mojego urlopu zadzwonił na policję z powodu jakiegoś obcego typa kręcącego się pod moim domem (jak w Szwecji)… w Polsce jest tak, że nikt nawet cichcem nie zadzwoni, a jeszcze będzie się cieszył, że sąsiada okradli… no i wolałabym aby było mniej chamstwa na polskich drogach, bo na razie, co drugi kierowca to „kozak”, któremu za mocno się spieszy do … trumny.

   co do zakazu posiadania gotówki, to prędzej czy później będzie tak wszędzie. już teraz w Polsce dostępne są karty płatnicze zbliżeniowe typu PayPass na transakcje niewielkiej wartości, więc naturalną konsekwencją za jakiś czas będzie wyeliminowanie gotówki jako środka płatności. nie chcę oceniać, czy to dobrze, czy źle, bo nie można jednoznacznie uznać wyższości jednego nad drugim. argument dotyczący nielegalnych zarobków jest dość przekonujący, ponieważ szara strefa kwitnie dalej, a to generalnie nie jest i nie będzie dobre dla gospodarki…. oczywiście by to mogło sprawnie funkcjonować, należałoby po drodze zmienić wiele istniejących „kwiatków” prawnych i innych technicznych rozwiązań, ale to temat na inną dyskusję.

  • HeS Says:

   Nie czytasz uważnie. Nie chodzi o to, że są karty płatnicze „jakiegoś typu”, tylko o ZAKAZ prawny posiadania gotówki. Ciekaw jestem, czy w takim razie złoto i biżuterię (brylanty:) będzie można trzymać w domach czy tylko w bankach?

  • Krystyna Says:

   Pani Polo.Mieszkam w Szwecji ponad czterdziesci lat.Kraj ten byl schludny,panowal lad wokol,o kradziezach malo co sie slyszalo.W ostatnich dwoch deceniach wzrosla liczba przestepstw ,kradziezy wlasnie.Wiele bylo przypadkow w ktorym udzial brali zorganizowane gangi z obcych krajow,w tym z Polski.Nic dziwnego,ze zaostrzona jest kontrol tych osob,ktore sprzedaja swoje wyroby po domach prywatnych
   Pozdrawiam.

  • G.E.C.K Says:

   @kEjTi to właśnie szara strefa napędza gospodarkę, to pozostałość po wolnym rynku i najlepsze co można rozwijać w wolnym społeczeństwie. PEACE

 10. Pola Laska Says:

  Generalnie chodzi o manipulację, gotówka w ” bezpiecznym” banku = uzależnienie ??? i zaczipowanie w przyszłości ??

  • aszkurewski Says:

   obróbka skrawaniem?

  • jola Says:

   Ciekawe, bo o dazeniu do zlikwidowania gotowki dowiedzialam sie z polskich stron internetowych. Mieszkam w Szwecji i nic nie slyszalam na ten temat. Zrobilam jednak male dochodzenie i zgadza sie. Minister od finansow powiedziala ze planuje sie zlikwidowanie gotowki na dluzsza meta. Na razie urabiaja ludzi. Chociaz jak pytam znajomych to tez na ten temat nic nie wiedzieli. Tutaj duzo robi sie po cichu, za plecami ludzi. Pocieszajace jest jednak ze do automatow do wybierania pieniedzy sa nadal kolejki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: