Niemcy chcą nowej unii walutowej


Niemcy coraz mocniej naciskają na reformę unii walutowej i zmiany Traktatu Lizbońskiego. Jednym z pomysłów forsowanych przez rząd kanclerz Angeli Merkel jest stworzenie unii walutowej, składającej się tylko z krajów prowadzących odpowiedzialną politykę fiskalną.

Niemiecki profesor ekonomii z uniwersytetu w Tybindze, Joachim Starbatty mówi wprost: „- Należy zbudować nową unię walutową złożoną z krajów, które prowadzą odpowiedzialną politykę fiskalną: Niemiec, Holandii, Austrii, Finlandii, Francji”. Jego zdaniem takie rozwiązanie byłoby dobre także dla samej Grecji. Zamiast drastycznych oszczędności, załamania gospodarczego, a zapewne i bankructwa, kraj mógłby zdewaluować swoją walutę i w ten sposób znów stać się konkurencyjny.

Na tym tle dojść może do ostrego konfliktu między kanclerz Merkel a nowym premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem, podczas jego pierwszej podróży zagranicznej, którą dziś rozpoczyna. Brytyjskie media piszą o niej że może ona przebiegać nie tylko w chłodnej, ale wręcz w lodowatej atmosferze.
Cameron zamierza przypomnieć pani Merkel, że obiecał Brytyjczykom przeprowadzenie referendum w sprawie nowego traktatu unijnego. Jakkolwiek może być trudno poddać pod głosowanie przyjęty już Traktat Lizboński, tak jego reformę Wielka Brytania z pewnością zablokuje.
Ofensywa Niemiec jest rzeczywiście bez precedensu.
„- Angela Merkel podjęła decyzję, aby uzyskać większość w Bundesbanku dla 750-miliardowego europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego. To pierwszy przypadek, kiedy Niemcy samodzielnie walczą z kryzysem, a nie we współpracy z innymi krajami UE. Stąd zaniepokojenie rynków” – mówi w rozmowie z „DGP” Philippe Moreau Defarges, ekspert Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI).
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaueble chce jednak pójść o wiele dalej. Zamierza m.in. zaproponować wprowadzenie przez wszystkie kraje Unii maksymalnych limitów zadłużenia, a także ustanowić kary za łamanie kryteriów z Maastricht (łącznie z odebraniem Funduszy Spójności oraz zawieszeniem prawa do głosowania w Radzie UE). To wymagałoby jednak zmiany traktatu lizbońskiego, a więc jednomyślnego poparcia wszystkich krajów UE. Jest to w istocie droga w kierunku unijnego „rządu gospodarczego”, przed czym Londyn zawsze się bronił.

konserva

Komentarze 2 to “Niemcy chcą nowej unii walutowej”

  1. partyzant Says:

    pamiętacie jak nie tak dawno, mówiono o Niemczech że to gospodarczy gigant ale polityczny karzeł, a teraz już nawet zmieniają, np poprzez panią Steinbach, historię II wojny światowej, a o tym że trzymają całą Unię w garści nie wspomnę; Albo jak Rosja długo nie będzie w stanie odbudować swojej strefy wpływów po ZSRR, a teraz już sterują naszym marionetkowym rządem. To wszystko stało się błyskawicznie. Co będzie jutro?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: