Eksperci od nawigacji satelitarnej: To był zamach


Informacja, że Tu-154 podchodził do lądowania prawie do końca na autopilocie, w 100 proc. potwierdza tezę, że załogę wprowadzono w błąd przy użyciu tzw. meaconingu – twierdzą Marek Strassenburg Kleciak, specjalista ds. systemów trójwymiarowej nawigacji, i Hans Dodel, ekspert od systemów nawigacji i wojny elektronicznej, autor książki „Satellitennavigation”.

Z raportu rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego wynika (zauważyła to telewizja TVN24), że samolot prezydencki podchodził do lądowania na autopilocie, który sterował zarówno wysokością, ciągiem, jak i kursem rządowej maszyny. Wyłączenie autopilota nastąpiło 5,4 sekundy przed uderzeniem w pierwszą przeszkodę.

To bardzo ważna informacja. Autopilot jest urządzeniem do automatycznego sterowania samolotem, pobierającym do tego celu dane z GPS i innych wskazań przyrządów pokładowych. Dodajmy, że wyłącza się go jednym ruchem ręki, a więc w ciągu sekundy można – jeśli jest taka potrzeba – przejść na sterowanie „ręczne”.

Ostatni etap przed lądowaniem na autopilocie to przelot przez kolejne, blisko obok siebie leżące tzw. waypoints: 10 km przed pasem / wysokość 500 m, 8 km / 400 m, 6 km / 300 m, 4 km / 200 m, 2 km / 100 m – ten ostatni punkt to tzw punkt decyzji i wysokość decyzyjna: jesli pilot nie widzi tutaj pasu startowego, to MUSI zrezygnować z lądowania i polecieć na inne lotnisko. Tymczasem załoga polskiego samolotu (w tak trudnych warunkach pogodowych) wyłączyła pilota dopiero 5 sekund przed katastrofą, mimo że – jak już zaznaczyliśmy – można to zrobić w sekundę.

Dziennik „Fakt”, powołując się na rosyjskiego prokuratora, który słyszał rozmowy w kokpicie, napisał kilka dni temu, że parę sekund przed tragedią piloci – dotąd spokojni – zaczęli wołać: „Daj drugi… W drugą!” Musiał być to po prostu pierwszy moment, w którym załoga zorientowała się, że jest w złym miejscu i na złej wysokości – prawdopodobnie minęli wtedy znajdującą się tam antenę NDB.

Dlaczego piloci schodzili spokojnie do lądowania na autopilocie i dopiero kilka metrów nad ziemią zorientowali się, że samolot jest tak nisko? Wytłumaczenie jest tylko jedno: autopilot opierał się na błędnych danych satelitarnych.

To, że 10 kwietnia pod Smoleńskiem odbiór GPS w Tu-154 był zakłócony – co doprowadziło do błędu pozycji samolotu w pozycji horyzontalnej – jest oczywiste. Najprostszą metodą takiej agresji jest meaconing, polegający na nagraniu sygnału satelity i ponownym nadaniu go (z niewielkim przesunięciem w czasie i z większą mocą) na tej samej częstotliwości w celu zmylenia załogi samolotu. W przypadku Tu-154, podchodzącego właśnie do lądowania, wystarczyłoby niewielkie przekłamanie sygnału, by doprowadzić do tragedii. Meaconing można „ustawić” z precyzją do 0,3 metra, a do zaburzenia prawidłowego działania może dojść ze źródła oddalonego nawet kilkadziesiąt kilometrów od samolotu. W podobny sposób można też zmylić wysokościomierz radiowy. Gdyby dodać do tego przekazanie nieprawdziwej wartości ciśnienia barometrycznego (Rosjanie nie poinformowali dotąd, jakie ciśnienie podali dowódcy Tupolewa), załoga samolotu była – nawet przy dużo lepszej widoczności niż ta, która panowała w Smoleńsku – bez szans. Charakterystyczne ukształtowanie terenu przed lotniskiem Smoleńsk-Siewiernyj – rozległa niecka – stanowiło dodatkową gwarancję powodzenia ataku.

Wskazania wysokości przez GPS nie były prawidłowe, ale mimo wszystko wystarczające, by uruchomić EGPWS (system ostrzegający pilotów o odległości samolotu od gruntu). Jego sygnał ostrzegawczy włącza się, gdy samolot schodzi poniżej 666 metrów nad ziemią. Piloci słusznie zignorowali ostrzeżenie EGPWS (jako że jego zadaniem jest ostrzegać przed zbliżającą się ziemią i robi on to za każdym razem, kiedy się laduje) i lecieli dalej, oczekując, że za jakiś czas zobaczą pas startowy. Problem w tym, że EGWPS także opiera się na pomiarach położenia uzyskanego z odbiornika GPS i wysokości z wysokościomierza radiowego: Tu-154 wkrótce znalazł się więc 5 metrów nad ziemią. Piloci nie zdążyli nawet poszukać wzrokiem pasa startowego… Jeszcze raz powtórzmy: skoro samolot leciał na włączonym autopilocie, to piloci wierzyli, że są znacznie wyżej i w innej pozycji.

Dla laików wątpiących w techniki rodem z Jamesa Bonda: od czasu lotniczych zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku na World Trade Center w prawie wszystkich krajach świata używa się meaconingu do ochrony obiektów specjalnego znaczenia, takich jak np. elektrownie atomowe.

Atak na przyrządy nawigacyjne można stwierdzić po analizie czarnych skrzynek. Niestety, rejestratory lotu to nośniki magnetyczne i usunięcie śladów meaconingu – zwłaszcza dla służb znających od podszewkę budowę Tu-154 i jego przyrządów – nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, żeby nikt im w tym nie przeszkadzał.

Marek Strassenburg Kleciak
specjalista ds. systemów trójwymiarowej nawigacji
Hans Dodel

ekspert od systemów nawigacji i wojny elektronicznej, autor książki „Satellitennavigation”

Dokładna analiza opinii polskiego i niemieckiego eksperta na podstawie najnowszych danych już w następnym numerze „Gazety Polskiej”

——————————————————

Z dzisiejszego wydania portalu gazeta.pl. Fragmenty artykułu pt. „Piloci wściekli na rosyjski raport”:

[…] – Z raportu MAK wynika, że wojskowy pilot leciał na łeb na szyję, wbrew wszelkim zasadom bezpieczeństwa, narażając życie pasażerów i swoje – podkreśla oburzony pilot z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. – A naszej jednostce przypnie się łatkę wariatów. Arek [kpt. Arkadiusz Protasiuk, dowódca załogi Tu-154] był najspokojniejszym człowiekiem na świecie, wyważonym. Nigdy nie zrobił niczego przeciwko procedurom.

– Mieli prawo podjąć próbę podejścia do lądowania – dodaje jeden z oficerów 36. Pułku. – Zejść na wysokość decyzyjną, a wtedy, kiedy pilot przekonuje się, że nie wyląduje, odchodzi znów do góry. Byli poniżej tej wysokości, ale rosyjski raport wciąż nie odpowiada na pytanie: dlaczego. […]

http://niezalezna.pl/

Komentarzy 28 to “Eksperci od nawigacji satelitarnej: To był zamach”

 1. zbyszko5 Says:

  To wszystko jest tak zakłamane a szczególnie ten rząd
  wraz z premierem – dążą do tego aby prawda nie wyszła
  na jaw . Proszę zwrócić uwagę że polska komisja nic
  nie robi — tylko czeka co Rosjanie napiszą w swoim
  raporcie i łaskawie dadzą do przeczytania lub dadzą
  kopie . Trzeba być naprawdę ciemnym aby nie zrozumieć ,
  że Rosjanie przyczynili się do tej katastrofy oraz brali w
  tym udział . Przecież ginie nasz Prezydent – głowa państwa i wielu wartościowych ludzi którzy prezentowali
  Polskę ,—- a nasz rząd i komisja badająca rzekomo przyczyny czeka jak komisja ze wschodu da im trochę do przeczytania utworzonego przez siebie protokółu .
  Komunizm – wyjałowił / myśli ,reakcje, wartość osobowości – w społeczeństwie Polskim . W bardzo dużym stopniu zaszczepił posłuszeństwo , chciwość , pazerność — te cechy są aktywne w rządzie .
  Ideologia Gebelsa / prawa ręka Hitlera / – kłam i kłam aż muszą w to uwierzyć . Uważam że czarne
  skrzynki powinny być w Polsce i nasi biegli specjaliści powinni je sprawdzić . Ale trudno w to uwierzyć aby
  twardo głowi oddali .

 2. Kokos26 Says:

  Kogo tak naprawdę reprezentuje Edmund Klich?

  Edmund Klich, kiedy usłyszał o smoleńskiej katastrofie poczuł nagły patriotyczny impuls, wsiadł w samochód i ruszył w try miga do Warszawy, do ministra Grabarczyka, choć nikt go o to nie prosił.

  Podczas tej podróży jakimś dziwnym telepatycznym trafem zadzwonił właśnie do niego z Moskwy Pan Aleksiej Morozow, szef Komisji Technicznej MAK, jakby przeczuwając, że on na pewno już z samego rana opuścił bloki startowe. Czy już wtedy uzgodniono procedowanie w myśl załącznika 13, konwencji chicagowskiej?

  Dzieje się to w demokratycznym państwie prawa, kiedy nikt z rządu jeszcze z Edmundem Klichem nie rozmawiał, nie mówiąc już o delegowaniu go, jako przedstawiciela Polski do komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy. Pierwsi kontaktują się z Klichem Rosjanie.

  Naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski, zarzucił Edmundowi Klichowi “utrudnianie śledztwa i działanie na szkodę kraju”.

  Dlaczego? Bo Edmund Klich stanął po stronie Rosjan i uniemożliwiał bezczelnie udział polskiego specjalisty w przesłuchiwaniu rosyjskiego meteorologa. Oto, co mówił na konferencji prasowej 27 maja:

  – Specjalista z komisji został zaproszony przez prokuratorów polskich do współpracy w czasie wysłuchiwania meteorologa – Powiedziałem panu Grochowskiemu – bo ja kierowałem wojskowymi tylko przez pana Grochowskiego, nie samodzielnie – żeby go odwołał albo, jeśli chce dalej tam pracować, to zostaje już wśród prokuratorów, a ja powołam z kraju kogoś innego

  Dalej wszystko wyglądało tak, jakby Rosjanie za wszelką cenę chcieli Klicha postawić na czele polskiej komisji.

  Obecne tourne Klicha po wszystkich polskich mediach i obarczanie odpowiedzialnością za tragedię załogi i generała Błasika, to wielki skandal. Kilka razy dziennie Edmund Klich stopniuje napięcie i wrzuca kolejne sensacyjne informacje pochodzące ponoć z zapisu „czarnych skrzynek”. Informacje te dziwnie korespondują z doniesieniami rosyjskiej prasy i ocenami tamtejszych specjalistów.

  Proszę teraz skonfrontować obecne działania Klicha z jego wypowiedzią na oficjalnej konferencji prasowej z 27 maja.

  „Problem jest taki, że tego zapisu rozmów w kabinie generalnie się nie udostępnia. W społeczeństwie jest takie mniemanie; pilot, pogoda, technika.. prawda.

  Nie będzie się wtedy szukać tych błędów systemowych tylko się powie, aha, no, piloci tam coś, może tak. Wybierze się tylko część tego i będzie to służyć manipulacji, a nie ujawnieniu przyczyn. Generalnie wiemy, co się stało. Trzeba odpowiedzieć, dlaczego się stało, a to są analizy, to są obliczenia, tu nie…tu nie można iść na skróty. Proszę państwa gdybym ja się zgodził na to i komisja rosyjska to przyjęła, to przecież by nas odsądzono od czci i wiary, bo ten raport to będzie kilkadziesiąt stron…może nawet więcej jak sto i każde zdanie będzie analizowane przez specjalistów myślę na świecie, bo takiego wypadku, o ile pamiętam nie było na świecie w lotnictwie… ani cywilnym, ani wojskowym, o takich skutkach.

  Więc tu na pewno nie można iść na skróty. I teraz, co się wydarzyło, dlaczego się wydarzyło i trzecie pytanie, co zrobić, aby się nie wydarzyło w przyszłości? Ale to każdy obszar, to jest… Ja myślę, że po roku na pewno będzie raport, bo musi być raport, tak zwany pośredni, jeśli nie będzie zakończone, ale to jest w tych kategoriach czasowych…trzeba brać pod uwagę proces badawczy…”

  Jaką grę i na czyje polecenie prowadzi Edmund Klich?

 3. gaston Says:

  Komorowskie wiedział na pół roku wcześniej o zamachu i zapowiedział go w radiu słowami:
  ” …przyjdą wybory albo prezydent gdzieś poleci i się wszystko zmieni ”
  Można to odsłuchać na youtube .
  Illuminaci podobno jak coś planują zrobić to to ogłaszają wcześniej publicznie gdzieś i pod przykrywką… !

 4. student Says:

  Mam nadzieje że nasza Agencja Wywiadu lub ABW zna prawdę.

 5. chudy Says:

  Powiem tak… zgadzam się ze wszystkim co jest w artykule. Od początku sprawa śmierdziała Rosją.. ale nie zapominajmy że do tego by niedoszło gdyby ktoś z polakow nie zaczoł wspołpracy z ruskimi.. a nasza historia Polski zna już kilku takich zdrad… pozostaje nam drodzy patrioci prowadzić własną walkę z kłamstwem… Teraz każdego zadaniem jest stworzenie własnej POLSKI WALCZĄCEJ.. i to od Nas zależy czy się uda… np. linki (tego artykułu) na gadu gadu pozostawiać w opisie itd ZAWSZE TO COŚ!!! pamiętajcie.. ja już zaczołem

 6. sułek Says:

  To sprawa do załatwienia wyłącznie w Polsce teraz możemy załatwić to bez” Wojny” eliminując w wyborach PO i innych zdrajców narodu i interesu Polski. Należy tylko się zmobilizować w rodzinach i wszędzie, aby ludzi nie świadomych nie oszukali i kupili kłamstwem i kiełbasą.

 7. lusi Says:

  A teraz mają powód by odwrócić uwagę ludzi od katastrofy. Wykorzystają ( PO) swoje ” wdzięki” by pokazywać się jak to oni blisko z ludźmi w tragedii- przy powodzi… naobiecują i ludzie to kupią. A potem CIACH ubezpieczenia obowiązkowe, Ciach KRUS i podatki …. i płaćcie ludziska bo myśmy obiecali że pomożemy. A może by tak bez tej propagandy się obyło!!!!. Wszyscy znamy na wylot tych kandydatów więc po co jeżdżą po Polsce!- niech te pieniądze przeznaczą na powodzian bo jak tak dalej będą marnować nasze pieniądze to pójdziemy z torbami.

 8. Pola Laska Says:

  Tak, trzeba wyjsc na ulice z wizerunkami ZDRAJCÓW !!! Warszawo do boju !!! i cała Polsko !!! BÓG, HONOR, OJCZYZNA !!!

 9. kazimierz Says:

  Od 10 kwietnia dzwonilem do BBN ,MON i wyslalem e-maile ,ze to byl zamach. Panowala cisza,jakloby nic sie nie stalo. Nikt nie odbieral telefonow. ( ?) Dlaczego? Dopiero po trzech dniach dodzwonilem sie , ale w moje FAKTY ( nie podejrzenia) nikt nie wierzyl . Powiadomlem PiS, wiele gazet i stacji telewizyjnych. (CISZA). Teraz widze ze zdrajca Komorowski ma za soba 51 wyborcow. Zobaczcie jacy ci p o l a c y sa D U R N I E. (Kocham Putina -pisza
  zdrajcy) Apel ! Piszcie wszedzie , zdrajcow zadnych wladzy publicznie oskarzyc . Mysle ze tylko ULICA nas ratuje. Teraz widzimy kim jest Walesa, Tusk-kominiarz, komorowski -stary komunista, Wajda, no i cale PO. Polacy musimy sie zjednoczyc ,bo to jest koniec naszej Polski. Rusek i Niemiec nigdy nie byli naszym przyjacielem.
  Tylko PO w to wierzy . Zdrajcy, kazimierz

  • Maraniano Says:

   Kazimierz, masz u mnie dużego plusa! Niestety boję się, że Komorowski wygra już w I turze i udupią nas całkowicie, a przez znajomych PO-wców będziemy wyśmiewani jako oszołomy.

  • klikstrim Says:

   zamach zamachem, ale mimo wszystko nie kumam jak możecie tak „płynnie” przenosić odpowiedzialność akurat na PO, równie dobrze można jechać po masonach – to się kupy nie trzyma

   nawet jeśli Ruscy wojskowi rozwalili ten samolot to zrobili to z własnej inicjatywy a nie z inicjatywy Komorowskiego który jest dla specnazu nikim ważnym

   powiązania Ruskich sił specjalnych i Komorowskiego są takie same jak tego, że polscy komuniści są odpowiedzialni za masakrę na placu Tian’anme w 1989 r.

   to po prostu przegięcie!!

  • BKwar Says:

   Klikstrim może i całe PO nie maczało paluchów ale tusk na 100% ma krew na rekach. PO robi wszystko zeby nie okreyc prawdy zostawia wszystko ruskim po to a żeby wszystko wyszło na tragiczny wypadek. Dlatego PO jest wrogim POLSKI bo nie dąży do odkrycia i ukarania winnych tej katastrofy tylko ma nadzieje ze rosjanie zrobią cała robotę a wtedy komorowski będzie prezydentem stosunki rosyjsko polskie będą jak z bajki…. To będzie koniec Polski, staniemy się państwem podległym…….

 10. 1978 Says:

  iluminaci (masoneria) zabili Naszego Prezydenta, oni chcą rządzić całym światem i dyktować warunki

 11. krzychu Says:

  Moi drodzy.
  Ten obecny, to wcale nie najgorszy rząd…. -to jest nierząd.

 12. BKwar Says:

  I co teraz… Jeżeli to prawda to konflikt zbrojny? Nie mamy żadnych szans ale ja bym się nie wahał pomyślicie że jestem fanatykiem ale dla mnie tak powinno być rozwiązane Ciekawe jak w takiej sytuacji zachowała by się Unia i NATO Zobaczyli byśmy ile by było warte te sterty Paktów i umów itp. ale tu także trzeba pomyśleć o dzieciach o ich matkach.

  A na pierwszy ogień TUSKA bo on na POLSKA KREW NA RĘKACH !!

  • Krzysiek Says:

   Zadna Wojna. Naezaloby zrobic najpierw porzadek w samej Polsce najpierw. Ludzie, ktorzy do tej Tragedii doprowadzili sa liczni, bardzo wplywowi, mocni oraz jest ich wielu. Dzialaja jak cien.

   SP Prezydent zdawal sobie z tej sytuacji bardzo dobrze sprawe, byl jedynym czlowiekiem, ktory probowal powoli jednak zdecydowanie odsunac ich od wladzy. W wyniku swojej polityki zginol. Trzeba z pewnoscia rozpoczety tamat przeprowadzic i dokonczyc.

   Co do sojuszy, to powinnysmy stworzyc i byc liderem sojuszu panstw: Szwecja, Litwa, Lotwa, (w przyszlosci Bialorus), Ukraina, Slowacja, Czechy, Wegry, Rumunia, Bulgaria, Gruzja, Azerbejdzan.
   To panstwa, ktore maja b.podona sytuacje geopolityczna i krwawo naznaczona historie. To jest b.wazny element, ktory NAS Wszystkich laczy. Polska, wraz z tym sojuszem powinna niezaleznie byc partnerem NATO tak jak Francja.

   To dla Polski najlepszy sojusz bezpieczenstwa.

  • Krzysiek Says:

   Powyzszy plan bylby fundamentem do dalszego dzialania.
   W obecnej sytuacji nie jestesmy w stanie nic Rosji uczynic – to tak jak podczas rozbiorow, niby u siebie a nie jestesmy w stanie niec uczynic.

   Najwiekszym ciosem dla Rosji dzis, byloby przeciwdzialanie Rosyjskiej hegemonii w kwesti energetyki: ropa, gaz.
   „Zachod” z pewnoscia jest przeciwko Polsce i nie mozemy liczyc na ich pomoc. Przeciwnie, sa praktycznie po str. Rosji i dzialaja razem, na szkode Polski.

  • Maraniano Says:

   Dla mnie to jasne. Wystarczy się odrobinę zastanowić, tak na zdrowy rozum, nad tymi sprawami. Pan Prezydent chciał podobnie. Ale oni na to nie pozwolą.

  • klikstrim Says:

   Szwecja na czele listy – pogięło ??? Szwedzi są tak samo po naszej stronie jak Niemcy.

 13. Naćpana Światem Says:

  juz nie wiem w co mam wierzyc, podobno BÓG gra z szatanem w piłke i dlatego tak sie dzieje

  • Maraniano Says:

   A Pani tak dosłownie traktuje to, co napisała, czy wyciąga Pani jakieś z tego wnioski, z którymi mogłaby się Pani podzielić?

 14. ja Says:

  ps. i my utrzymujemy ich dupska naszym kosztem…

 15. ja Says:

  Ruski rzad zawsze był do bani i zamachu mozna było sie po nich spodziewać ale stanowisko naszego rzadu w tej sprawie to po prostu kolejna KATASTROFA !!! Najgorszy (PO)rzad w historii Polski !!!

 16. Paradoxxx Says:

  Cóż… tak jak większość myślących ludzi od początku wiedziałem, że w polityce na tak wysokim szczeblu nic nie dzieje się bez przyczyny, a katastrofa polskiego Tu-154 to zamach. Eksperci i wpływowi politycy też doskonale o tym wiedzą. Pojawiają się jednak pytania: co teraz? co z tym zrobić? jak wyciągnąć konsekwencje winnych tej zbrodni? Obserwując co dzieje się obecnie na polskiej scenie politycznej sam nie jestem przekonany czy ktokolwiek zna odpowiedzi na ww. pytania. Opozycja ucichła całkowicie pozwalając Platformie panoszyć się w naszym kraju. Niby wszyscy czekają na wybory, ale moi drodzy działać trzeba już teraz! Jak Komorowski podpisuje jakiekolwiek dokumenty to nie krytykować go za to ale użyć wszystkich sposobów aby temu zapobiec. Uwierzcie mi to co mówi się w mediach o działaniach PO to tylko wierzchołek góry lodowej a podległość Polski pod odradzającą się mocarstwową Rosję powoli staje się faktem. Działajmy aby nie obudzić się z ręką w nocniku, zanim będzie za PÓŹNO!

  • Krzysiek Says:

   Chyba juz sie obudzilismy sie wlasnie w tej dla nas nie fortunnej sytuacji.

   Zemsta w stosunku do Rosji mozne dzis jedynie byc uszkadzanie ich lini energetycznych (wspolnych biznesow) i zarazem postawienie (zdradzieckiego „Zachodu” i ich samych) w bardzo trudnej sytuacji. To praktycznie globalne rozwiazanie tej sytuacji, gdzie swiat kreci sie wokol pieniadza i „zachod” od dawna jest trzymany za”jaja” przez Rosje.

   Jestem jednak zwolennikiem pokojowego wyjscia, ktore satysfakcjonowaloby wszyskich.

  • pikuś Says:

   To jest chyba jedyna i słuszna odpowiedź.
   Wszyscy wiemy o co chodzi.
   Przepracowałem w dyplomacji kilka lat, ( kraje ost). TO JEST JASNE..
   Szczegóły nie podam.
   Odpowiem na innej platformie.
   Strach mnie ubeswłalnia.

 17. maya1985 Says:

  niby wstepny raport mowi ze to nie zamach…tylko ze dla nich zamach to bomba a przeciez zmylic samolot mozna na rozne sposoby tak?
  ja dalej mysle ze to co sie stalo to nie przypadek a zwalanie na ludzi jest chore zwlaszcza jak nie moga sie bronic
  3ba byc idiota zbey nie zauwarzyc jaka jest prawda
  A ich opieszalosc chamtwo i zachowanie teraz??przypadek?no chyba nie..

  • klikstrim Says:

   > 3ba byc idiota zbey nie zauwarzyc jaka jest prawda

   zgadza się – i właśnie większość wyborców to idioci
   bo gdyby przecież było inaczej to nie byłoby tej dyskusji…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: