Aspartam E951


Stosowany masowo jako sztuczny środek słodzący w produktach spożywczych, można go znaleźć w napojach typu light, gumach do żucia, tabletkach musujących, ciastkach bez cukru, niskokalorycznych jogurtach itp.

Aspartam został wynaleziony w 1965 r. przez Jamesa M. Schlattera pracującego dla firmy farmaceutycznej G.D. Searle & Company. W 1985 r., G.D. Searle została przejęta przez koncern Monsanto. Koncern ten przemianował tę firmę na NutraSweet Company i kontynuował produkcję aspartamu. Patent amerykański na jego produkcję wygasł w 1992 r.

Chemicznie aspartam jest estrem metylowym dipeptydu składającym się z dwóch występujących naturalnie reszt aminokwasowych – fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. W układzie pokarmowym człowieka, hydrolizuje on najpierw do wolnego dipeptydu i metanolu. Dipeptyd rozkłada się następnie na wolne aminokwasy, a metanol utlenia się do formaldehydu i kwasu mrówkowego.

Naukowcy z Fundacji Ramazziniego przeprowadzili badanie na szczurach. Obserwowali gryzonie przez 159 tygodni. W tym czasie podawali im pożywienie zawierające aspartam w dawkach imitujących dzienne spożycie tego związku przez ludzi. Szczury podzielono na kilka grup w zależności od przyjmowanej dawki. Związek ten wywołał u szczurów chłoniaki, białaczkę oraz nowotwory (szczególnie nerek u samic i nerwów obwodowych u samców), nawet jeśli spożywały mniejsze dawki niż dozwolone w przemyśle spożywczym dla ludzi.

Więcej na temat aspartamu dowiesz się z poniższego filmu:

Na podstawie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aspartam
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,55670,3075657.html

Komentarzy 6 to “Aspartam E951”

 1. niset Says:

  https://www.youtube.com/watch?v=hg66VGHcZTU ponieważ link już wygasł do filmu/

 2. Stasieq Says:

  W tym roku dwa razy zatrułem się napojami zawierającymi tę truciznę: w lutym i w kwietniu. Za każdym razem miałem ostre kłucie w stopie (śródstopie) i co pół godziny mnie to męczyła. Jednocześnie obserwowałem wzrost ciśnienia tętniczego, co w końcu zmusiło mnie do wizyty na pogotowiu. Tam potwierdzono wysokie ciśnienie. Otrzymałem zastrzyk i tabletkę pod język. Obecnie nie kupuję kolorowych napojów czy nawet białych (uwaga na Tonic) i ciśnienie mam już w normie.

 3. Uwaga na Aspartam – Trucizna! « Says:

  […] Także pamiętaj, czytaj etykiety i jeżeli w składzie występuje aspartam lub jest napisane, że jest źródłem fenyloalaniny (taki chwyt), to oznacza, że zawiera aspartam. Nie wierz reklamom, kupuj świadomie! http://motyl.wordpress.com/2008/03/22/szkodliwa-substancja-powoduje-raka-aspartam/ http://www.youtube.com/watch?v=hh0h9rCZiSw https://prawdaxlxpl.wordpress.com/2009/10/17/aspartam-e951/ […]

 4. kamil Says:

  zielarz widać że nie oglądałeś filmu…

 5. Zielarz Says:

  To oznacza, że byśmy zachorowali ale gdybyśmy mieli taką niską odporność jak szczury. Co to za pomysł podawać małym gryzoniom dawkę dla człowieka?

  • ana Says:

   Wielu ludzi spożywa aspartam w dużych ilościach np. w lekach, suplementach diety, napojach, gumie do żucia. Istnieje zatem ryzyko, że przyjmą dawkę proporcjonalną do tej, jaką otrzymały szczury. Nie należy zatem bagatelizować wyników badań. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile naprawdę przyjęliśmy słodzików, zwłaszcza, że producenci często nie informują o szkodliwych dodatkach. W Polsce nikt nie kontroluje zawartości pożywienia, dlatego istnieje groźba, że przyjmując trucizny przez wiele lat zapadniemy na poważne dolegliwości.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: